close Kde se bude sázet info Zdroj: Deník zoom_in Pražské lesníky čeká několik náročných týdnů. Než vypukne zima, chtějí obohatit území hlavního města o téměř 130 tisíc mladých dubů, buků, javorů, jedlí, borovic a modřínů.

Podzimními výsadbami pokračují v pracích, které zahájili na jaře. Tehdy do země zakopali 107 tisíc mladých stromků. „Aktuálně vysazujeme les Na Musile a ve Vinoři. Výsadby budou probíhat po celý listopad podle toho, jak to počasí dovolí. Sázet můžeme, než bude půda zmrzlá,“ sdělila Pražskému deníku mluvčí lesů hlavního města Petra Fišerová.

Podle ní má městská firma dostatek pracovníků. Pandemie koronaviru se jí zatím naštěstí příliš nedotkla. Je to zřejmě i díky tomu, že zaměstnanci pracují převážně venku a jednotlivé party se mezi sebou nepotkávají.

Parky lesy i paseky

Na 60 tisíc mladých stromků ještě letos vyroste na nově zalesňovaných plochách, které byly donedávna zemědělskými pozemky. Dalších 70 tisíc pak lesníci umístí na paseky vzniklé po kůrovcové kalamitě.

„Na polích používáme sázecí stroj, v lesích pracujeme ručně. Podzim je na sázení nejlepší, půda je zásobená vodou a stromy mají dobrou schopnost zakořenit,“ řekla Fišerová.

A kde konkrétně nové lesy vyrostou? V lokalitě Na Musile v Kunraticích se pracovalo již na jaře, během podzimu zde přibude dalších 26 tisíc stromků. Přes 16 tisíc sazenic poputuje do nového krajinného parku V Ladech v Horních Počernicích, který vzniká kolem vyčištěných a zrevitalizovaných rybníků a obnoveného koryta Svépravického potoka.

Asi 3500 stromků přibude v mladém lesoparku Letňany, kde nová výsadba propojí menší lesíky podél Toužimské ulice. Pro okolí Vinořského potoka mezi městskou částí Praha 19 a Praha-Vinoř pak lesníci mají připraveno přibližně 12 tisíc sazenic.

Ochrana i péče

O nové sazenice se jejich pracovníci musejí ještě několik let intenzivně starat. Před mlsnou lesní zvěří je chrání oplocenky či nátěry.

V loňském roce nechala Praha vysázet 358 tisíc stromů. Letos na jaře k nim přidala dalších 107 tisíc. Společně s podzimním plánem tak jde už skoro o 600 tisíc stromů za poslední dva roky.

Cílem magistrátní koalice je přitom vysázet během osmi let milion stromů. Odbor ochrany prostředí společně s městským Institutem plánování a rozvoje mají pro tento účel vypracovaný Akční plán. Ten počítá nejen s výsadbou stromů, ale také s krajinářskými úpravami a péčí o dřeviny.