Plány první městské části na revitalizaci malého plácku u zastávky Karlovy lázně vyvolaly nebývalé pozdvižení. Trojúhelník, který se rozprostírá v ústí ulice Karoliny Světlé na Smetanovo nábřeží, se má změnit na nové útulné náměstíčko. Radnice měla v úmyslu prostor vydláždit a stromy pokácet.

V pátek ráno se proto navzdory dešti sešlo na místě přes 50 lidí, aby vyjádřili nesouhlas s kácením vzrostlého javoru. Pracovníci magistrátu během dopoledne místo oplotili a začali s demolicí dlažby. Strom chtěli k zemi poslat v pondělí. Praha 1 má totiž v rukou povolení na jeho pokácení.

Může dojít i na řetězy

„Velké vzrostlé stromy v ulicích měst jsou velmi cenné. Začínat projekt obnovy nějakého místa jejich stržením je prostě špatně,“ sdělil Petr Kučera (Zelená pro jedničku), iniciátor petice proti pokácení javoru, kterou již podepsalo více než 1300 lidí.

Opoziční politik nevyloučil, že někteří odpůrci mohou zvolit více aktivistický přístup a budou se snažit ke stromu přivázat či připoutat řetězy. „To se určitě stát může. Strom ale hlídá policie, asi by došlo ke konfrontaci. Doufáme, že se pan starosta Hejma chytne za nos a svůj plán změní,“ řekl Kučera.

O javoru bude jednat městská rada

Po vyhrocených debatách se do akce vložili i někteří pražští politici a požadovali, aby o javoru v pondělí rozhodla rada hlavního města, jelikož pozemek je v majetku magistrátu, nikoliv Prahy 1.

„Vyzývám starostu Hejmu, aby tento strom nekácel do doby, než rada rozhodne o tom, zda souhlasí s průchodem k řece za tuto barbarskou cenu. Jinak se totiž stane, že strom bude pokácen úplně zbytečně a průchod nebude zprovozněn,“ apeluje Jan Čižinský (Praha sobě).

Kácení se zatím odkládá

Hejma v pátek uvedl, že se kácení zatím odkládá do 26. března, aby mohla rada věc projednat. „Jedná se o řadu let připravovanou celkovou revitalizaci širšího veřejného prostoru, který je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu a je promarněnou příležitostí v samotném historickém jádru Prahy na břehu Vltavy s jedinečným geniem loci,“ napsal Hejma.

Podle něj byl projekt již detailně projednán a od počátku přípravných prací jej občané Prahy 1 vítali. „Strom, který se má s ohledem na své stáří odstranit, bude podle projektu nahrazen stejně vzrostlým novým, který bude navíc doplněn o desítku zcela nových stromů,“ brání se starosta.