Budova měla být napojena na východ z budoucí stanice metra Střížkov, směrem k domům v Jablonecké ulici. „Záměr investora se neshodoval s představami Prahy 9 ani obyvatel. Navíc územní plán tak masivní stavbu v této oblasti nepovoluje,“ řekl vedoucí stavebního odboru pro městskou část Praha 9 Václav Vaněk. Podle něj tam bude možné postavit maximálně dvoupatrový objekt, který bude mít zelenou střechu, aby se hodil do okolního parku.

Podle místostarosty Zdeňka Davídka ale nic definitivně rozhodnuto není. „Část pozemku je zastavitelná, ale projekt počítal, že bude zasahovat do zeleně. My se změnou územního plánu v tomto smyslu nesouhlasíme,“ řekl Davídek. Tu bude posuzovat město a není vyloučeno, že kladně. Místní se tak zřejmě obávají právem. „Máme strach, co nám postaví před okny. A o kolik stromů ještě přijdeme,“ řekla Dana Koutská, která u stanice bydlí. Kácet by se dál ale nemělo. Poslední poprava asi dvacítky vzrostlých stromů při ulici Jablonecká podle vysočanské radnice být nemusela. „Stromy vykáceli kvůli přeložce horkovodu, smysl v tom nevidíme,“ řekl místostarosta Prahy 9, architekt Jaroslav Tomšů.

Nad Střížkovem jásá málokdo

Z obávaného parkoviště P+R přímo u metra obyvatelé prý nemusejí mít strach. „Parkoviště chceme, protože jinak by lidé odstavovali auta u polikliniky. Ale mělo by být v podobě garážového objektu při Liberecké ulici za Domovem mládeže,“ uvedl Tomšů. Radnice předpokládá, že by mohlo být hotové za rok a že by mohlo získat dotaci z fondů EU. Obyvatelé proseckého sídliště se už ale nezbaví podoby stanice metra Střížkov. Nad jejím vzhledem ani zdaleka nejásají. Také vysočanská radnice není z jejího vzezření nadšená.

„Naše stanovisko bylo proti této podobě. Absolutně se tam tato stavba nehodí,“ uvedl Jaroslav Tomšů. „Tvarově se mi může jako umělecké a architektonické dílo líbit. Ale ve skutečnosti zabila tuto nárožní lokalitu, kde mohl vyrůst multifunkční objekt,“ dodal. Podle Tomšů měla stanice Střížkov vypadat podobně, jako stanice Prosek. Jestli si prý někdo chtěl touto ocelovou konstrukcí postavit pomník, mohl to udělat na konečné v Letňanech. Tam by se prosklená konstrukce hodila lépe. Místní obyvatelé také jen kroutí hlavou, co mezi krabicovými domy dovolilo město postavit. „Je to obludné, někteří dokonce stanici Střížkov přezdívají Prolézačky,“ řekla Deníku jedna z místních Ludmila Malíková.