Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

Součástí akce nazvané Pootevření fakulty, na kterou se předem registrovalo přes 300 studentů, byly minipřednášky, výměna knih či hudební vystoupení. Zástupci fakulty a univerzity před otevřením budovy novinářům řekli, že cílem akce je pomoci vrátit se po tragédii k akademickému životu a společně se vyrovnat s tím, co se před Vánocemi v budově stalo.

Budova se zájemcům částečně otevřela od 11.30 do 16 hodin, fotoreportéři ani novináři v tu dobu neměli dovoleno do budovy vstupovat.

Lití „vosku“ a krátká návštěva uzavřené hlavní budovy Filozofické fakulty UK pomáhá vyrovnávat se se zážitky z tragického dne, potvrzuje přímá účastnice událostí z 21. prosince. | Video: Milan Holakovský

"Uvědomujeme si, že otevíráme dnes jenom na část dne, jenom část vyvýšeného přízemí, ale je to pro nás obrovský krok k uzdravování," uvedla děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková. Těší se, že po měsíci zase fakulta, která podle ní byla měsíc "domem ticha", zase aspoň na chvíli ožije. Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková poděkovala studentům, kteří se podíleli na organizaci nejen sobotní akce, vedení fakulty za otevřenost a vstřícnost a ostatním vysokým školám i veřejnosti za podporu.

Nejen poskytovat psychologickou pomoc, ale podporovat naději, zotavení a nastolovat pocit bezpečí je hlavním posláním podpůrné studentské iniciativy Peerko, vysvětluje její koordinátorka – doktorandka Karolína Faberová. | Video: Milan Holakovský

Výuka v letním semestru má i v hlavní budově FF UK kromě čtvrtého patra, které je nejvíce poničené, začít 19. února. Výuka ze čtvrtého patra se zatím přesune do jiných budov. Při policejním zásahu na fakultě bylo zničeno bezmála 140 dveří, které jsou nefunkční a bude je třeba opravit, což si vyžádá několik milionů korun.

Pro lidi byl připravený program i na náměstí Jana Palacha a v budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). V prostorách UMPRUM se mohli zájemci zapojit do zpracování vosku ze svíček, které lidé zanechali na pietních místech u sídla FF UK i před pražským Karolinem. Na pietní místa lidé za poslední týdny nanosili tisíce svíček a dalších předmětů. Schody a okolí sídla fakulty uklidili dobrovolníci v pondělí, když v pátek 5. ledna studenti sesbírali svíčky u Karolina.

Proděkanka pro vnější vztahy a další vzdělávání FF UK Michaela Slussareff už dříve ČTK řekla, že vznikla pracovní skupina ze zaměstnanců a studentů UMPRUM i FF UK, která má vytvořit harmonogram toho, co se udělá se svíčkami, jaký typ objektu se vytvoří.

U ohniště na náměstí se lidé mohli zapojit do společné tvorby dočasné pietní voskové skulptury pod vedením studentů z UMPRUM. Na náměstí vznikly provizorní mobilní místnosti. V jedné z nich studenti a akademici fakulty mohli získat podrobné informace o aktuálních opatřeních, která se týkají studia, fungování děkanátu nebo formách výuky.

Připomenutí tragédie z 21. prosince, kdy střílející vrah zabíjel v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. | Video: Milan Holakovský

Fakulta po tragické střelbě zrušila výuku do konce zimního semestru a v lednu se na pomoc lidem ze školy i na pomoc veřejnosti vyrovnat se s tragickou událostí začaly konat různé akce v rámci Měsíce pro fakultu. Součástí měsíční iniciativy je i udržování pietního ohně na náměstí, který má hořet celý leden. Starají se o něj studenti fakulty. Měsíční iniciativu ukončí 30. ledna koncert ve Dvořákově síni Rudolfina.