Univerzita v pátek 29. prosince oznámila rozhodnutí svého krizového štábu: výuka pro aktuální semestr je na filozofické fakultě ukončena – standardně by končila až 12. ledna, a také následné zkoušky budou jen dobrovolné. Byť samotný termín zkouškového období se nemění: trvá od 15. ledna do 18. února.

Naplno by akademický rok měl pokračovat se začátkem letního semestru od 19. února. Přičemž do dalšího studia postoupí na filozofické fakultě i ti, kteří nebudou mít splněny studijní povinnosti. Studium si budou moci prodloužit; neúčast u zkoušek během ledna a února neohrozí možnost školu úspěšně absolvovat. Na ostatních fakultách se průběh akademického roku nemění.

Svíčky od Karolina budou přesunuty na náměstí Jana Palacha: 

Pieta u Karolina. | Video: Deník/Eliška Stodolová

Univerzita k tomuto řešení přistoupila proto, aby studijní výsledky neovlivňoval psychický stav lidí, kteří jsou v různé míře poznamenáni vražedným útokem. Nepovinné jsou všechny aktivity během zkouškového období, tedy zápočty a zkoušky, ale i státní závěrečné zkoušky či případné atestace. Vše lze odložit, aby na výsledky neměl dopad aktuální psychický stav studentů. Pokračovat ve studiu může i ten, kdo nyní nezíská žádný kredit (bodové ohodnocení studijních výsledků) – a případně si studium prodlouží.

Univerzita nicméně nevylučuje setkávání pedagogů se studenty – nikoli však kvůli výuce. V pracovním týdnu od 8. do 12. ledna se uskuteční podle možností jednotlivých kateder. I zde je účast jen dobrovolná. Fakulta také v pátek informovala o podpůrných skupinových setkáních pro studující, zaměstnance školy (a případně i jejich blízké) s účastí psychoterapeutů. Těm je po celý leden pro zájemce vyhrazen prostor Fortny v klášteře bosých karmelitánů na Hradčanském náměstí.

V pátek se také objevily debaty o tom, zda fakulta brání svým zaměstnancům – od pedagogů po externí spolupracovníky – poskytovat vyjádření pro sdělovací prostředky. Třeba server Echo24 v pátek uvedl: „V interním e-mailu zaměstnancům se píše, že pokud budou lidé z fakulty osloveni médii s žádostí o rozhovor, mají to odmítnout. Tento postup je údajně konzultovaný s policií ČR.“ Samotná fakulta se vyjádřila na webu: „Setkáváme se s velkým množstvím dotazů na samotný incident, dle pokynu Policie ČR dočasně na toto téma neposkytujeme rozhovory či jiná veřejná prohlášení.“

Chystá se Měsíc pro fakultu

Budova, kde se střílelo, zůstane uzavřena nejméně do konce ledna. Platí to i pro všechny knihovny, které tam sídlí. Některé části objektu potřebují po tragické události z 21. prosince opravy – a chystají se také také různé ozdravné procesy. Mimo jiné se počítá se společenskými setkáními se světelnými i hudebními prvky či aromaterapií, která se stanou součástí kampaně Měsíc pro fakultu. Ta má nabídnout příležitost k setkávání celého univerzitního společenství i veřejnosti – a současně představovat součást procesu smíření se s tragickou událostí. Jednotlivé akce, které se stanou součástí Měsíce pro fakultu, se nyní připravují.

První, již ohlášenou, se stane průvod nazvaný Přenesení světla. Půjde o „procesí“ se svíčkami, které ve čtvrtek 4. ledna vyrazí hodinu po poledni od Karolina právě k náměstí Jana Palacha, přičemž současně budou přesunuta obě pietní místa (jejichž svíčky poslouží k vytvoření pietního objektu) od budovy fakulty na Palachově náměstí i od Karolina na Ovocném trhu právě na centrální plochu náměstí Jana Palacha. Tam se počítá s udržováním pietního ohně po celý měsíc. Součástí této piety se tak v druhé polovině ledna stane i připomínka výročí úmrtí Jana Palacha – studenta filozofické fakulty, který se upálil na protest proti poměrům po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.