Radiologičtí fyzici se stávají nepostradatelnými členy lékařských týmů. V tuzemsku i zahraničí přibývají specializovaná léčebná centra využívající ionizační záření. V nich je zapotřebí stále více specialistů, kteří se starají o rentgeny, klinické urychlovače a o další vybavení. Zajišťují radiační ochranu a také plánují léčbu pacientů.
Škála uplatnění je široká
Obor Radiologická fyzika se v Česku vyučuje pouze na katedře dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT. „Radiologický fyzik je úžasné povolání, které spojuje jadernou fyziku a medicínu, teorii a praxi. Na rozdíl od jiných jaderných oborů můžete i jako fyzik přímo zachraňovat lidské životy. Kromě práce v nemocnici mají absolventi řadu dalších možností uplatnění - ve vědě, komerční sféře nebo ve státní správě," uvedla v tiskové zprávě organizátorka akce Tereza Hanušová, která vedle akademické půdy působí také v pražské Thomayerově nemocnici.
Účastnická místa jsou již zaplněna
Den lékařským fyzikem začne na fakultě seznámením s oborem a představením jeho dvou odvětví. Pak si účastníci prakticky vyzkoušejí práci s radionuklidovým ozařovačem a zubním rentgenem. Budou moci cvičně sestavit plán léčby zářením. Program zakončí exkurze. Středoškoláci si budou moci vybrat z různých oddělení nukleární medicíny, radioterapie nebo radiodiagnostiky ve špičkových nemocnicích v Praze.
Všech 50 účastnických míst je již zaplněno. Fakulta ale plánuje akci zopakovat na konci června, kdy se do ní budou moci více zapojit zájemci z nižších ročníků středních škol, tentokrát měli přednost maturanti.
Vysoké školy bojují o uchazeče
Na vysokých školách v těchto týdnech vrcholí boj o uchazeče, kteří by mohli nastoupit v akademickém roce 2017/2018. Termín, dokdy je možné podat přihlášku, se na různých vysokých školách i fakultách liší. FJFI ČVUT přijímá přihlášky do konce března.
Čtěte také: Maturanti bývají v závěru studia spokojenější než učni