V Jenči odstartoval svoji pouť za malými diváky a posluchači zbrusu nový výukový projekt středočeských záchranářů pod názvem První pomoc se záchranářem Markem, který je věnovaný základům první pomoci přizpůsobeným chápání prvňáčka.

A leckoho nezasvěceného možná až zaskočí, co všechno děti v tomhle věku zvládnou! Odnesou si mnohem víc než poznání, že je třeba dokázat rozpoznat, kdy je zle a je třeba zavolat známou linku 155, umět popsat, co se stalo a kde k tomu došlo – a u starších dětí případně ještě zvládnout přepnout svůj telefon na hlasitý odposlech a uvolnit si tak ruce k poskytování první pomoci podle pokynů operátorky tísňové linky.

Učení pomocí legrace

Užije se u toho navíc legrace plynoucí nejenom z veselých scének, ale i z použití neobvyklých pomůcek. Napadlo by vás třeba, že podobu tepenného krvácení lze skvěle znázornit pomocí pouťové frkačky? Nebo rytmus stlačování hrudníku při nepřímé masáži srdce přiblížit zahráním písničky „Skákal pes přes oves" na flétnu?

Podobné předávání informací není zbytečné, připomíná ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek, který první představení v rámci nového projektu osobně sledoval. Z praxe má zkušenost, že když jde to tuhého, leckdy dokáže účinně zasáhnout i po měrně malé dítě; nezřídka pomůže lépe, než by to dokázali mnozí dospělí.

Zájemci se mohou ozvat

S novým programem budou středočeští záchranáři v tomto školním roce objíždět celý kraj; budou jej nabízet školám i radnicím jakožto jejich zřizovatelům (a mnohdy současně provozovatelům sálů vhodných k uspořádání akce).

Největší nedočkavci, kteří by rádi přivítali program záchranářů ve svých obcích a městech co nejdříve, se mohou sami ozvat prostřednictvím kontaktního e-mailu školicího střediska kabinet@zachranka.cz, řekla Deníku přímo v sále sokolovny v Jenči Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů.

Zájem určitě bude, jakmile se rozkřikne mezi kantory i starosty, jak užitečnou a současně zábavnou show nyní záchranáři nejmladším školákům nabízejí. Vlastně jen dospělý doprovod si povšimne, jak si děti nenápadně osvojují nejen nové poznatky, ale i praktické dovednosti.

Premiéra měla úspech

Podle ohlasů publika, které ještě neumí nic předstírat a své pocity dává najevo s nehranou upřímností, šlo v Jenči o velmi úspěšný start nového projektu. Právem organizátoři z řad záchranářů označili tohle setkání dětí s tématikou zdravotnické každodennosti za silný zážitek, který se patrně vyrovná zážitkům z prvního školního dne.

Takové vjemy jistě utkví v dětských hlavičkách víc, než poučování ve školní třídě – a navíc lze takto oslovit desítky dětí současně; na rozdíl od dřívějších školicích kampaní sice přizpůsobených věku, ale přece jen limitovaných jak místem konání ve školních třídách, tak počtem jejich žáků.

Halo, co se stalo?

V Jenči měl v úterý premiéru také animovaný příběh vzdělávací pohádky s opičkou a lenochodem nazvaný Halo, co se stalo? Tento krátký film – mimochodem nejenom vzniklý s podporou kraje, ale také s dějem zasazeným do středočeského regionu – hejtmanství školám nabídne k volnému použití – ať už v rámci výuky první pomoci, nebo k promítání na informačních panelech.

I za ním stojí jako odborný garant školitel středočeských záchranářů Marek Hylebrant, který s tvůrci ze studia U Sedmi skal v pražské Bubenči spolupracoval už v minulosti – na přípravě animovaného večerníku SOSáci, kde je průvodcem ve světě nerůznějších nástrah zajíc.

Pokračování by ocenily i děti 

A s opičkou a lenochodem, kteří se nyní věnují oživování lidí v bezvědomí (ale také musí zajistit přivolání pomoci, což se v příběhu mimochodem neobejde třeba bez pomoci ducha odhozené pneumatiky), má i další plány: případné nové díly, pokud by se je s podporou kraje podařilo připravit, by mohly být věnovány krvácení, popáleninám, zlomeninám…

Že by pokračování v podobě nových příběhů ocenily i děti, potvrdila v úterý Deníku třeťačka Maruška. „Úžasné," zhodnotila premiérové promítání animovaného snímku slovem, které by od školačky z prvního stupně možná čekal málokdo. „Líbilo se mi, jak zachraňovali," doplnila.

Čtěte také: Program na výstavbu škol v okolí Prahy by se mohl rozšířit