O údržbu silnic se v kraji podle Račáka starají najaté dodavatelské firmy. „Zajišťujeme údržbu prostřednictvím dodavatelů, takže je rozpočet stejný jako v minulých letech. Zásoby u dodavatelských firem jsou ve stejné míře jako loni," podotkl Račák. Některé dodavatelské společnosti podle jeho informací před letošní zimou modernizovaly techniku.

Pro silničáře zima začala 1. listopadu, od kdy mají dispečeři pravidelné služby a o nasazení techniky rozhodují podle počasí a předpovědí. „Před rokem jsme poprvé vyjížděli o posledním říjnovém víkendu," dodal Račák.

Investice do oprav vyšly na desítky milionů

Cestáři ve středních Čechách před zimní sezonou opravovali silnice. Do opatření, jejichž cílem je omezit vznik rozsáhlých výtluků, investovali 30 milionů korun. Loni se podobné opravy před nástupem zimy nedělaly. Po zimě, která patřila k těm delším, ale pak dosáhly investice do oprav 260 milionů korun.

Na území kraje je téměř 9000 kilometrů silnic. Rozpočet krajské správy a údržby silnic je 800 milionů korun a kraj jedná o jeho zvýšení o 100 až 150 milionů, uvedl nedávno náměstek hejtmana pro dopravu Miloš Petera (ČSSD). Silnice v regionu patří k nejvytíženějším v republice, neboť Středočeským krajem vedou hlavní tranzitní tahy do hlavního města. Na stavu silnic se nepříznivě podepisuje těžká kamionová doprava.