Oleje do ohně nyní přililo otevření prozatím dvou tříd gymnázia v Hostivici na Praze-západ. Ve městě, kde žije hejtman David Rath (ČSSD). „Hejtman si potřebuje vytvořit pocit, že je gubernátorem,“ nahlíží na zřízení nové školy Rathův předchůdce Petr Bendl (ODS). Současný hejtman oponuje: vzhledem k rychlému nárůstu počtu obyvatel ve městě i okolí je škola potřebná.

Oponenti si to nemyslí. Podle Bendla i slov jeho někdejší náměstkyně Dagmar Nohýnkové (rovněž ODS) by bylo na místě spíše více podporovat učňovské školství. „Jsem konsternován – vždyť jsme zavedli učňovská stipendia,“ reagoval náměstek hejtmana Marcel Chládek (ČSSD). „Lepší způsob podpory a zviditelnění si nedokáži představit, což také potvrzuje nárůst zájemců o tyto obory,“ zdůraznil.

Političtí oponenti se hádají i kvůli rozdílným pohledům na další rozovoj vzdělávací soustavy. Současná levicová reprezentace kraje hlásí: oponenti nám vytýkají, že nehodláme zavírat a slučovat školy. To by ale bylo v rozporu s demografickým vývojem v regionu, kde procento dětí stále narůstá. Občanští demokraté ale mají jasno: chybí koncepce i strategie.