Plyne to z vyjádření, která Deník ve čtvrtek 29. srpna slyšel od dvou významných aktérů volebního boje, kteří oba usilují o získání hejtmanského křesla: od poslance a lídra koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Jana Skopečka a poslance Tomáše Helebranta, který je jedničkou kandidátní listiny hnutí ANO.
Skopeček, který za účasti médií zahajoval v sídle ODS „horkou fázi“ kampaně, představil nejen cíle týkající se středočeského zdravotnictví, dopravní infrastruktury či školství, ale také svůj pohled na samotné volební klání.
Výslovně uvedl, že SPOLU míní středočeské volby vyhrát – jakýkoli jiný výsledek by prý nebyl dobrý. A právě ANO označil za „nejpodstatnějšího soupeře“.
„Že máme šanci, naznačil nedávný výsledek eurovoleb, kdy jsme za vítězným ANO zaostali o necelý procentní bod, tedy o pár hlasů. A já vím, že potřebné hlasy dokážeme získat, abychom zvítězili,“ konstatoval lídr SPOLU.
Cílem je podle jeho slov uspět a jednat o vytvoření krajské koalice, přičemž chce být tím, kdo partnery „oslovuje“ a nikoli kdo „je oslovován“.
Zda by rád ve středních Čechách vytvořil vládnoucí koalici kopírující celostátní uspořádání, Deníku nepotvrdil. Připomněl nicméně, že už nyní v rámci kraje funguje velmi dobrá spolupráce se STAN i Piráty – a je obvyklé, že v takových případech přichází nabídka pokračování spolupráce.
Naopak za cíl si klade udělat vše pro to, aby se vlády ve středních Čechách nemohla ujmout koalice ANO společně s SPD a STAČILO!, což je levice s vedoucí úlohou KSČM.
Skopeček také tvrdí, že protivníci z ANO nemají pro krajské volby žádný program. „Na plakátech útočí na vládu, ale o tom tyhle volby nejsou,“ řekl ve zjevné narážce například na slogan ANO „Vrátíme vám, co vám vláda vzala“. S tím, že teď se rozhoduje o něčem jiném: jaké budou krajské silnice, zdravotnictví, kapacity středních škol…
Helebrant se s ním shodne v jednom: v názoru, že protivník nemá vlastní program s vizí povznesení kraje. „Kdyby koalice SPOLU neměla hnutí ANO, nemá vůbec nic,“ řekl Deníku s vysvětlením, že hlavním tématem oponentů je boj proti ANO. Přičemž připomněl i volební model agentury Median za červenec, podle kterého má ANO 33procentní podporu – a až s velkým odstupem následují ODS (14 procent), STAN (9), Piráti a SPD (po 8) či Přísaha (5). Další hráči na politickém kolbišti už mají jen čtyři procenta či méně.
Zásadní je podle Helebrantových slov vidět kroky, které protivníci dělají – či nedělají. „Za čtyři roky, co jsou u vlády, se kraj nikam neposunul,“ řekl Deníku kandidát na hejtmana za ANO.
„V hodnocení krajů mu patří místa ve spodní části žebříčku; v některých kritériích je dokonce mezi třemi nejhoršími,“ poznamenal. A Skopečka označil za profesionálního politika, který „umí o všem krásně mluvit“, ale chybí mu zkušenosti z praxe.
Naopak Skopeček zdůraznil, že SPOLU má na kandidátce 20 starostů; další osobnosti jsou místostarosty nebo jinými místními politiky. Zkušeností mohou nabídnout spoustu.
Hnutí STAN zahajovalo horkou fázi kampaně v parku přímo naproti středočeskému hejtmanství: v Dienzenhoferových sadech na Smíchově.
„Nesmí se vrátit vláda papalášů a kmotrů,“ řekla zde středočeská hejtmanka Petra Pecková. Jestliže použila slova, jimiž hodnotí éru své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové z ANO, i ona tak naznačila, kde vidí největšího soupeře.
Podle Rakušanových slov bude STAN ve středních Čechách usilovat o obhajobu vítězství. Rakušan také zdůraznil, že volby nemají být jakýmsi referendem o vládě: rozhoduje práce politiků v jejich regionech. „Lidé nejsou hloupí: nenechají se oklamat,“ prohlásil předseda STAN.
Programy jsou v mnohém podobné
V samotných programech jednotlivých kandidující stran, hnutí a koalic lze najít četné podobnosti. Většina se shodne, že Středočeši potřebují dostavěný Pražský okruh a obchvaty, které tranzitní dopravu odvedou z měst a obcí.
Stejně jako jsou třeba nová parkoviště P+R, a to nejen u vjezdů do Prahy, ale i u železničních uzlů, aby tam z domova mohli lidé dojet autem a dále pokračovat vlakem.
Nebo že v případě zdravotní péče je třeba mít na zřeteli nejen investice do krajských nemocnic, ale také uvažovat, jak by bylo možné pomoci zajistit pro ordinace ve městech a obcích více pediatrů, praktických lékařů, zubařů, gynekologů…
Ve školství se s dostupností středních škol blízko bydliště pojí plány stran a hnutí na modernizace, přehodnocení struktury oborů či budování gymnázií v okolí Prahy.
Jestliže se na tom krajské zastupitelstvo shodne napříč politickým spektrem, bude to jen dobře, řekl Skopeček Deníku. „Nebude mi vadit, že něco je věc, na kterou mám stejný názor jako hnutí ANO,“ konstatoval. Míní, že i když je od řady konkurentů slyšet vzájemné hádky, lídr SPOLU má za to, že není vhodná doba na hledání „kostlivců ve skříních“. „Je čas dívat se dopředu; ne řešit konflikty z minulosti,“ prohlásil Skopeček.
Projekt Deníku 10+1 otázek pro lídry
V týdnu před volbami přinesou středočeské Deníky výsledky ankety mezi lídry kandidátek v krajských volbách. Vybraných jedniček kandidátek jsme se ptali na otázky dopravy, zdravotnictví, sociálních služeb či školství.
Odpovědi mohly být jen ANO/NE s krátkým dovysvětlením.
Zajímá vás,
- zda lídři podporují vznik Národního parku Křivoklátsko,
- zda chtějí zvyšovat místa na gymnáziích,
- jak se dívají třeba na péči o seniory nebo na plánovanou vysokorychlostní trať?
Čtete už brzy na webech Deníku a v tištěném Deníku.