První fáze projektu potrvá čtvrt roku, poté dojde na její vyhodnocení a případné rozšíření. Projekt je příkladem snah české vězeňské služby zapojit odsouzené do pracovního procesu. I přes tyto novinky a další projekty ale vězení stále praskají ve švech.

V hlavním městě vězňů neustále přibývá 

Kapacita pražských věznic jako jedněch z mála pořád ještě postačuje. Jen na Pankráci je situace horší, kde se vytíženost v roce 2016 držela na 92 procentech.

I přes příznivá čísla ale vězňů v hlavním městě od roku 2013 neustále přibývá. Ruzyně před čtyřmi lety začínala na 57 procentech své kapacity, nyní už se povážlivě blíží k 90% hranici.

V posledním období patří věznice Oráčov mezi nejvíce naplněné 

Nedaleko hlavního města je situace ještě o poznání horší. Nejvýše stojí na pomyslném žebříčku věznice Oráčov. V jejích zdech přebývá o 34 procent vězňů více, než je hranice její kapacity. „Je pravdou, že v posledním období patří věznice Oráčov mezi nejvíce naplněné," uvedl oráčovské věznice Pavel Třasák.

Podle jeho slov přeplněnost způsobuje překážky při rozdělování vězňů uvnitř zařízení. „Nicméně doposud nebyla překročena hranice pod tři metry čtvereční na jednu osobu," vysvětlil Třasák.

Nejlépe si stojí věznice v Jiřicích 

Zvýšené nároky jsou kladeny zejména na jednotlivé zaměstnance. „Je třeba na to nahlížet i v absolutních číslech a nejen v procentech. Oráčov má normovou ubytovací kapacitu 475 míst a k dnešnímu dni je zde umístěno 616 odsouzených," dodal Třasák.

O moc lépe si nestojí ani ostatní zařízení středních Čech. Vinařice či Příbram v posledním roce překročily hranici 120 procent své vytíženosti. Nejlépe si tak stojí věznice v Jiřicích, která má obsazeno 110 procent své kapacity.

close Vězni v Praze a Středočeském kraji. Ilustrační foto. info Zdroj: Deník zoom_in

Čtěte také: Budoucí vězni letěli jako běžní pasažéři