Průsečík pražských pólů se podle nejpřesnějších výpočtů nachází v Praze 3. Nejvzdálenější body území metropole na Severu, Jihu, Východě a Západě, které jsou určeny hranicí mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem se protínají v souřadnicích 50°5'40,236"N, 14°28'50,281“E, kousek od dětské prolézačky na hřišti Na Balkáně. 

Právě zde byl v pátek jako pokračování akce z listopadu minulého roku, kdy byly stanoveny čtyři pražské póly, určen přesný střed hlavního města. Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, Ondřej Boháč, ředitel IPRu a reportér Janek Rubeš slavnostně vyznačili patník, který místo označuje. 

Střed metropole může navštívit každý

„Mně bylo vždy jasné, že Praha 3 je pupkem Prahy. A nyní to máme potvrzené a zaměřené na centimetr přesně. Odteď budou všechny značky v Praze ukazující na centrum města mířit k nám na dětské hřiště Na Balkáně. Tak tak, že jsme nemuseli posouvat prolézačku,“ s nadsázkou vysvětluje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. 

„Je řada způsobů, jak stanovit střed nějakého tělesa nepravidelného jako Praha, ale toto je průsečík spojnic pólů a jedná se o veřejně přístupné místo. I proto jsme jej zvolili," řekl ředitel IPRu Ondřej Boháč.