Střecha Lucerny prošla první částí rekonstrukce už v minulém roce. Ondřej Kobza, který místu vdechnul život kulturními akcemi nejrůznějšího typu, vysvětluje, co stálo za počinem Louka nad Lucernou: „Inspirací pro zatravnění střechy Lucerny byly mimo jiné i zahraniční zákony, které ve vyspělých zemích, například ve Francii, fungují. Každá nová budova tam musí mít na střeše zahradu či solární panely. Nově ‘zazelenalá‘ místa tak odpovídají na stále se zvyšující počet ploch, která zabírají auta. A to je mi více než sympatické.“

Vzhledem k tomu, že projekt nemá svého investora, je součástí prohlídky střešní louky i vstupné. Konkrétně 200 Kč pro dospělé a 150 Kč pro studenty a seniory, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Střecha Paláce Lucerna.
Výhled, piknik, koncert, divadlo. Pražský kavárník zpřístupní i střechu Lucerny

„Každé město má emblematickou budovu. Paříž Eiffelovku, New York Empire State Building. Vyjadřují duši města. Kromě Pražského hradu je pro nás právě takovou ikonickou budovou Palác Lucerna. Takřka každý Pražan si zde prošel návštěvou plesů, proběhly zde sněmy Komunistické strany, ale i koncert Louise Armstronga. Na příběhu Lucerny se dají odvyprávět celé dějiny 20. století,“ popisuje budovu jeden z iniciátorů projektu, Petr Plewka.

Na Louku nad Lucernou se návštěvníci dostanou pomocí schodiště či páternosteru, který je v podstatě již historickou reálií, vertikální spojnicí tepajícího města a tisícovky metrů měkké trávy. Vstup do výtahu je ze Štěpánské ulice, naproti Velkému sálu.

Nebe nad Lucernou. Týden otevřených dveří na střeše Paláce Lucerna.
Střecha Lucerny se na týden zpřístupnila veřejnosti