Pouliční umělce čili buskery strážníci evidují zatím jen v centrální městské části. „K porušování vyhlášky dochází nyní prakticky jen ze strany nově příchozích buskerů, cizinců, nebo studentů, kteří si chtějí přivydělat a obsah vyhlášky neznají," doplnila. Také proto je strážníci zatím netrestají přísně, většinou domluvou nebo nízkými pokutami. Jeden přestupek byl oznámen správnímu orgánu a jeden byl vyřešen blokovou pokutou ve výši tisíc korun, dodala mluvčí.

Co přinesla vyhláška? 

Nová vyhláška omezuje hraní na hlasité hudební nástroje a přidává místa, kde je produkce zakázaná. Kromě toho nově nařizuje, že v liché hodiny je možné hrát jen na levém břehu Vltavy a v sudé na pravém.

Za poslední měsíc podle Seifertové byly odhalené případy porušování vyhlášky ojedinělé. Šlo o nedodržení času pro levý a pravý břeh Vltavy nebo hraní blíž než 25 metrů od rohu zakázané ulice, což také vyhláška nově postihuje.

Petice proti vyhlášce

Petici proti nové vyhlášce, která v Praze omezuje pouliční umění, podepsalo přes 2300 lidí. Zabývat se jí bude ve čtvrtek zastupitelstvo, schválilo ji v lednu. „Regulace a určitá omezení jsou nutná. Chceme přesvědčit zastupitele, že pokutování foukacích harmonik a diskriminace hobojů není ta správná cesta. A vzhledem k mnoha faktickým chybám vyhlášky i množství nejasných formulací doufáme, že toto naši zastupitelé pochopí a učiní v tomto směru nápravu," uvedl v tiskové zprávě Jan Gregar z iniciativy Praha Žije Hudbou

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Tehdy vznikl seznam 18 míst, kde je busking zakázán, nebo částečně omezen. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Čtěte také: Petici proti nové vyhlášce omezující busking podepsalo 2300 lidí