VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašidelný Deník: O velké lásce pod hladinou Vltavy

Praha - Víte, jaký pohled na Prahu je nejkrásnější? Každý pražský vodník by vám řekl, že z hladiny Vltavy. A jeden takový vodník, kterého jsem nedávno potkala u vltavských břehů, se se mnou podělil o pověst. Pověst plnou zloby, lásky, ale i ponaučení…

14.8.2014
SDÍLEJ:

Kupec Kalmán se o dceru bál, ta však našla své štěstí s vodníkem ve zlatém paláci na dně Vltavy.Foto: Muzeum pražských pověstí a strašidel

Významný vodník, který byl dědicem celého povltavského a polabského vodního panství, se znelíbil vrchnímu vodníkovi všech vod světa, a byl odsouzen k tisíciletému vyhnanství. Z něj ho mohla vysvobodit jedině lidská dívka, která by za ním šla do vodní říše.

Vodník měl štěstí a zamilovala se do něj krásná židovka Hanna a on za ní každý den přijížděl na loďce k břehu židovské čtvrti. Tam je ale zahlédl židovský mladík, který si na Hannu myslel, a řekl vše jejímu otci, kupci Kalmánovi. Ten se domníval, že za dcerou přijíždí z protějšího břehu nějaký křesťan a rozzlobil se.

Druhý den Kalmán milence přistihl na břehu a dceru odtáhl domů, kde už čekal nápadník připravený k zásnubám. Dívka ale oknem viděla, jak její milý skáče uprostřed řeky do vody, a tak se všem vytrhla a skočila do ní také. Ať po ní pátrali sebevíc, nikdo ji nenašel a její otec si rval vlasy, že raději jejich lásce nepřál.

Netušil, že Hanna žila spokojeně se svým vysvobozeným milencem ve zlatém paláci na dně Vltavy. Když se jí po letech zastesklo po lidech, dovolil jí její milý vyjít ven jedině v podobě černé kočky.

Když však čekala dítě, vyšel ven sám, a vyzval její stařičkou tetu porodní bábu, aby ho následovala. Vsedli do loďky a najednou byla stará žena pod vodou ve zlatém paláci. Hanně pomohla při porodu a směla si za to vzít, co chtěla. Vodník nachystal zlato, šperky, drahé kamení, ale teta si na radu Hanny vzala jen trochu uhlí a odešla domů.

Když vystupovala z loďky, hrst uhlí se jí vysypala ze sukně na břeh řeky, ale žena si toho nevšímala. Až ráno uslyšela, jak se na nábřeží sbíhají lidé. Uhlí se totiž přes noc proměnilo ve zlato a žena s mužem i shánčliví Pražané na nábřeží si polepšili. Když však po letech prozradila Hanninu otci, že Hanna dosud žije na dně Vltavy, zbylé zlato se opět změnilo na uhel. Možná odtud pramení úsloví: „Mlčeti zlato"…

Každopádně ulička v Josefově od těch dob nesla jméno Zlatá a Hanna se dodnes vrací do ulic Josefova v podobě černé kočky s výraznýma zelenýma očima, aby se pak zase vrátila ke svému vodníkovi a dítěti, kterému bylo na přelomu tisíciletí krásných 350 let.

Autor: Veronika Cézová

14.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ke zbytkům trojské lávky dorazily dva vyprošťovací tanky hasičů.
AKTUALIZOVÁNO
2

K torzu Trojské lávky dorazily vyprošťovací tanky

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Kvůli předběžnému závěru vyšetřování zavírá lávku stejné konstrukce i Nymburk. Chybějící spojení břehů mezi Trojou a Císařským ostrovem vyřeší přívoz nejspíš ještě před Vánocemi. 

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT