Nelítostný souboj politiků o hlavní město začal. Už tři měsíce před volbami na voliče číhají billboardy jednotlivých stran doslova na každém rohu. Není se čemu divit, v metropoli se bude hrát o 25 poslaneckých křesel, což je nejvíce ze všech krajů.

I proto zatím předvolební kampaň vypadá jako bitva o Prahu. Kromě možnosti zisku velkého počtu mandátů, to má ještě jeden důvod. Metropole jako bašta občanských demokratů by mohla po letech padnout, alespoň tomu nasvědčují průzkumy.

Tento fakt potvrzuje i politolog Jan Kubáček. „ODS je v Praze asi nejslabší od roku 1990. Jako nejsilnější vyzyvatele do květnových voleb vidím v Praze strany TOP09 a Věci veřejné. Silným hráčem bude určitě i ČSSD,“ řekl Deníku Kubáček.

Zároveň je ale toho názoru, že občanští demokraté sice v metropoli určitě ztratí, přesto zde však získají nejvíce hlasů. „Odstup od ostatních stran ale bude minimální,“ pokračoval politolog.

S cílem uspět jde do voleb i dvojka pražské kandidátky a primátor Pavel Bém (ODS), který sdělil, že věří, že většina voličů bude hlasovat právě pro jeho stranu. Ani on ale asi opakování drtivého vítězství z roku 2006, kdy strana získala přes 48 procent hlasů, neočekává.

Hodně může ovlivnit výsledek v blížících se volbách do sněmovny také to, jak výrazná osobnost je lídrem kandidátky. I proto před několika dny do Prahy nasadila například Strana zelených svého předsedu Ondřeje Lišku.

„Jsem připraven jít do otevřeného boje s našimi konkurenty. Nejsme vpravo ani vlevo, jsme zelení. Právě v Praze dostává dnes životní prostředí i demokracie na frak. I to je důvod, proč má moje kandidatura v Praze zásadní význam,“ řekl Liška po svém zvolení na první místo kandidátky.

Ten chce zopakovat úspěch strany z roku 2006, kdy získala v Praze dva mandáty a přes 9 procent hlasů.

Politolog Jan Kubáček ale zeleným takové šance nedává. „Část jejich voličů se totiž přesunula k VV a TOP09. Takže myslím, že neuspějí. Více než SZ bych v metropoli věřil i KDU – ČSL, kterou zde povede Cyril Svoboda,“ upozornil.

Naopak jinde by mohly tváře výrazných osobností politické scény určitě zafungovat, zejména v případě Karla Schwarzenberga, který je v Praze lídrem TOP09, dále pak i Radka Johna z Věcí Veřejných. „Obě strany by v hlavním městě měly uspět,“ doplnil Kubáček.

U Johna, ale ještě není jisté, zda-li jedničkou bude, VV totiž čekají volby krajských lídrů.

V poslední době se také hodně spekuluje o tom, že by byl na pražskou kandidátku ČSSD zařazen ministr vnitra Martin Pecina, a to na první či druhé místo. Jedničkou je v tuto chvíli Petr Hulinský, zastupitel a předseda pražských sociálních demokratů. „Pokud takovou nabídku dostanu od strany, která je mi blízká, což ČSSD bezpochyby je, tak o tom budu vážně uvažovat,“ řekl Pecina o možné kandidatuře.

„ČSSD by měla hlavně usilovat o to, aby tyto spekulace ukončila. Není až tak důležité, který ze dvou zmíněných bude lídrem. Voliči ale potřebují jistotu,“ podotkl Kubáček.

Svou roli v metropoli určitě sehraje i KSČM. Ta před čtyřmi lety získala v Praze bezmála osm procent hlasů a dva poslanecké mandáty. Komunisté se mohou spolehnout na svou věrnou voličskou základnu, která poctivě chodí k urnám.

Plakáty nefungují

Zajímavé je, že strany investují statisícové částky do billboardové kampaně, přitom ale plakáty na ovlivnění voliče nehrají příliš velkou roli, lidé jim věnují maximálně osm vteřin pozornosti.

„Strany tím v podstatě jen dávají najevo, že mají vliv a jsou významné,“ uzavřel Kubáček.

Tento týden například Prahu zahltil na plakátech Miloš Zeman, který bude kandidovat za Stranu práv občanů, takzvané Zemanovce.

Výsledky voleb do parlamentu v Praze 2006

ODS – 48,32 % – 14 mandátů
ČSSD – 23,29 % – 6 mandátů
SZ – 9,19 % – 2 mandáty
KSČM – 7,9 % – 2 mandáty
KDU – ČSL – 4,84 % – 1 mandát
SNK ED – 3,56 % – bez mandátu

Ostatní strany získaly v Praze pouze mizivé procento hlasů.