Strahov se již v blízké budoucnosti změní k nepoznání. Rezidenční bydlení, univerzitní kampus, nová sportoviště – možností k využití lokality je celá řada. Nová podoba Strahova bude známa už zanedlouho.

„Současný stav tohoto území je vysoce neuspokojivý. Očekáváme, že v následujících měsících bude zahájena široká diskuse mezi politiky i veřejností, ze které vzejde nová podoba lokality,“ uvedl Jan Hladík z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Návrhy architektů

Projekt přestavby Strahova je velice zajímavý pro architektonické ateliéry, které mohly své představy vyjádřit v rámci urbanistické soutěže. Upozornily na to Hospodářské noviny. Celkem bylo přijato třiadvacet návrhů, z nichž porota útvaru rozvoje vybrala šest.

„Osmého července se soutěžící sejdou, aby nad svými návrhy diskutovali. Z diskuse vzejdou nejlepší prvky, které budou použity pro celkový urbanistický koncept. V září potom budou studie zpřístupněny veřejnosti v Sále architektů Staroměstské radnice,“ vysvětluje Hladík.

Návrhy architektů počítají převážně s novými bytovými domy a dalším využitím Masarykova spartakiádního stadionu. Objevily se ale také plány na vybudování golfového hříště nebo přeměnu oblasti ve vládní čtvrť. Různými způsoby je pak v návrzích řešena dopravní obslužnost.

Podzemní tramvaj

„Náš návrh počítá se samostatnou větví metra A ze stanice Petřiny. Ta by mohla mít lehčí charakter, například v podobě podzemní tramvaje. Došlo by tak k rychlému propojení se sítí metra,“ sdělil Deníku architekt Jakub Hlavas z Atelieru M1 architekti. Toto dopravní spojení by podle něj využívalo až dvacet tisíc lidí. Jednalo by se o obyvatele rezidenční zástavby a studenty z nového kampusu. Spartakiádní stadion chce ateliér zachovat a přeměnit ho v centrum nové čtvrti. Ostatní stadiony by čekala demolice.

Studie ateliéru m4 architekti oproti tomu nepočítá ani se spartakiádním stadionem. „Masarykův stadion je překážkou dalšího rozvoje, neexistuje pro něj žádné další využití. Místo kolejí by potom vyrostl velký rekreační park s vazbou na Petřínské sady, čímž by se vytvořil velký areál, kde by Pražané mohli trávit volný čas,“ říká architekt Matyáš Sedlák.

Olympijský stadion

Mezi šesti vybranými studiemi je také jedna „olympijská“ varianta, kterou představil ateliér Sportovní projekty. V případě pořádání Olympijských her v Praze by totiž Strahov mohl být vedle Letňan jejich druhým centrem. Podle návrhu ateliéru by na místě stadionu Evžena Rošického vyrostl druhý víceúčelový stadion se zatahovací střechou. Dopravu by zajišťovala nová lanová dráha.

Nová podoba velkého rozvojového území Strahov bude známa za několik měsíců. Na základě námětů shromážděných soutěží porota doporučila zpracování celkového urbanistického konceptu. Ten by mohl být podle radního pro územní rozvoj Martina Langmajera (ODS) vypracován během podzimu, kdy budou navrhovány změny do nového územního plánu.