Míst, kde může být člověk nahý, je v hlavním městě a jeho okolí celá řada. Dosud však naturistům, jak jsou pojmenováni lidé vyznávající nahotu, počasí příliš nepřálo. I tak to pro ně neznamenalo, že by většinu roku o plavání v Adamově a Evině rouše mohli jenom snít.

„Jednou týdně se koná po celý školní rok naturistické plavání v Sokole Královské Vinohrady. V průměru sem dorazí zhruba patnáct až dvacet lidí," tvrdil Jiří Böhm, naturista pořádající tuto už tradiční akci.

Lidí by podle něj chodilo mnohem více, ale večerní hodiny, kdy koupání bez plavek probíhá, některým nevyhovují z časových důvodů. Buď kvůli tomu, že je to pozdě pro děti, se kterými by chodili rodiče plavat, nebo kvůli jinému programu ve stejný čas.

Ačkoli na Vinohradech není v bazénu hlava na hlavě, plavání bez plavek v bazénu je u naturistů oblíbené. Za naturistickou Mekku by se dal pokládat aquapark v Čestlicích. „Jednou za dva měsíce se zde koná naturistická akce. Od osmi hodin večer je celý areál včetně saunového světa určen pro naturisty a je tomu tak zhruba do půl dvanácté," přiblížil akci Böhm.

Průměrně podle něj navštěvuje akci na šest set lidí, rekord je pak asi tisíc účastníků. Často dorazí celé rodiny s dětmi, což mezi naturisty není nic neobvyklého. Zatímco ratolesti si užívají dostupné atrakce, dospělí si kromě bazénu zalezou kupříkladu do sauny. Přesto však pro naturisty zůstávají hlavním místem výskytu venkovní místa.

Hopsa hejsa do Brandýsa k vodě

Na nejvíce „naháčů" lze v létě narazit u jezera Lhota poblíž Brandýsa nad Labem na Praze-východ. V žebříčku hodnocení kvality nudistického koupání udržuje většinou na prvním místě. Na nudistické i pláži pro lidi v plavkách je občerstvení, obě v blízkosti stínu lesa.

Za hezkého počasí je tu podle Böhma okolo dvou tisíc lidí vyznávající holou kůži. Asi polovina z přítomných jsou obvykle muži, až čtvrtinu tvoří ženy a zbytek jsou rodiny.

Pokud jde o nejnavštěvovanější nudapláž v hlavním městě, tak ta se nejspíše nachází u Hostivařské přehrady. „Zdejší nudistická pláž má dlouholetou tradici, neboť byla jednou z prvních v Praze," řekl správce areálu Martin Slavík.

Místo je zcela oddělené od předního koupaliště lesem a cestou dlouhou asi osm set metrů. Na pláž je zvláštní vchod a lidé zde pobývající mají k dispozici to samé, jako lidé na „textilní" části: vlastní sprchy, záchody, občerstvení a volejbal.

Celkem sem chodí za teplého a slunečného počasí podle Slavíka řádově stovky lidí. „Jsou to slušnější návštěvníci než ti z přední pláže. Nezůstává po nich tolik nepořádek jako vpředu, uklízejí po sobě," prozradil Slavík.

Musí chodit do oblasti pro „textiláky"

Po české metropoli jsou i další místa, kam mohou lidé vyrazit k vodě bez plavek. Kupříkladu na koupališti Motol však nejsou takové davy, jako na Hostivaři.

„Bývá tu okolo dvaceti lidí," popal místo vyhrazené pro naturisty správce koupaliště Milan Kirklík. Areál zároveň nemá pro lidi bez plavek žádné zvláštní občerstvení, tudíž musí chodit do oblasti pro „textiláky", jak s úsměvem říkají naturisté lidem v plavkách.

Kromě tohoto označení, které už vzniklo před desítkami let, se však vztahy mezi naturisty a oblečenými lidmi zlepšují. Alespoň podle Jiřího Böhma. Zlepšila se i místa, která naturisté obývají.

Když v 70. letech začaly vznikat nudistické pláže, šlo o zapadlé kouty u vody, mnohdy u zarostlých rybníků v kopřivách a trní. Jedna z prvních pražských pláží byla u rybníku Šeberák. Nudisté na ní byli často pronásledováni, postupně trpěni, až nakonec získala pláž oficiální statut. Každý rok ji pak naturisté odmykali. Letos je však rybník vypuštěn.

Místa, kam vyrazit bez plavekV hlavním městě se kromě Hostivařské přehrady a motolského koupaliště nachází ještě mnoho dalších míst, kam může člověk vyrazit bez plavek.

Přírodní možností je koupání u nádrže Džbán v Divoké Šárce.

Lidé v rouše Adamově jsou tolerování i na nedalekém Libockém rybníku, ale „textiláci" tam převládají. Všechna místa jsou dostupná městskou hromadnou dopravou.

Další místo na koupání je u Vltavy v Braníku, nedaleko Branického mostu, známějšího pod názvem most Inteligence.

Pokud si chce někdo užít dne bez plavek, ale zároveň smočit své tělo v čisté chlorované vodě, může vyrazit do plaveckých stadionů v Podolí a na Slavii ve vršovickém Edenu. V obou případech je možné na vyhrazených místech nudistické slunění, pro koupání v bazénu je nutné obléci plavky.

Další místa společně nadšení naturisté popisují na stránkách Naturista.cz.