Program na bělohorské pláni u obory Hvězda začíná po oba víkendové dny v poledne, samotná rekonstrukce bitvy je naplánována od 15.00. Bojovými operacemi bude provázet herec Václav Vydra. Součástí doprovodného programu bude dobové tržiště nebo vystoupení šermířů, pro děti i dospělé je připravena střelba na terč a naučná stezka. Akce podle organizátorů každoročně přiláká tisíce diváků.

Bitva trvala dvě hodiny

Bitva na Bílé hoře bývá tradičně označována za počátek třísetletého období „temna" – habsburského útlaku českých zemí, násilné rekatolizace a germanizace země. Z vojenského hlediska šlo ale o bezvýznamný střet, české stavovské vojsko čítalo zhruba 20 tisíc mužů a vojáků na straně Ferdinanda II. bylo jen o něco víc. Bitva trvala pouhé dvě hodiny.

Král z Prahy utekl

Špatně placení a nedisciplinovaní žoldnéři v českých službách nedokázali využít svoji strategicky výhodnou pozici a byli nepřáteli lehce rozprášeni. Český zimní král Fridrich Falcký, dosazený místní šlechtou na trůn místo Ferdinanda II., se na bojiště dostavil až ve chvíli, kdy jeho armáda začala ustupovat, a hned následujícího dne po porážce z Prahy uprchl.

Město ovládla císařská vojska a povstalci byli krutě potrestáni. V červnu následujícího roku bylo 27 jejich vůdců popraveno na Staroměstském náměstí.

Čtěte také: Na řadě míst v ČR se koná vinobraní, začíná i na Pražském hradě