Zná to snad každý občan hlavního města. Do přeplněných popelnic už se žádný další pytel s odpadky nevejde. Vzniká nepořádek v jejich okolí a vedle kontejnerů často lidé odkládají takzvaný „velkoobjemový odpad“ - třeba kusy nábytku, stará a nepotřebná elektronika nebo třeba rozbité jízdní kolo.

„Pokud v daném objektu či bytovém domě pravidelně přetékají popelnice na směsný odpad, je potřeba obrátit se na správce nebo majitele objektu a požádat ho o navýšení objemu či počtu odpadových nádob,“ uvedl k jednomu z nejčastějších problémů Radim Mana, tiskový mluvčí Pražských služeb. Mluvčí Mana dodává, že lze optimalizovat také počet dní, kdy mají popeláři na dané místo přijet.

Kam s ním?
Zatímco kampaň „Stop nepořádku“ je nová, kampaň „Kam s ním?“ už považují Pražské služby za tradiční. V rámci této akce budou opět potkani - maskoti kampaně - zábavnou formou děti ve školách informovat a učit o správném nakládání s odpady.

Pražské služby se pak Manovým prostřednictvím brání dalšímu zlozvyku obyvatel metropole. Lidé totiž často viní z nepořádku kolem černých popelnic pracovníky svozové firmy. „Popeláři nemají v popisu práce uklízet nepořádek z okolí černých popelnic,“ upozorňuje mluvčí Pražských služeb. Jako v předchozím případě platí, že odstranění by měl správně zajistit ten, kdo má daný objekt na starost. „Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše padesáti tisíc korun,“ dodal Mana.

Více informací o správné likvidaci odpadu by měli Pražané získat právě díky současné kampani. Ta s zaměřuje na uvedené problémy a vysvětluje, jak jim předcházet a jak je případně řešit. Pražské služby upozorňují rovněž na fungování dvaceti sběrných dvorů na území Prahy, z nichž sedm přímo provozuje společnost ve vlastnictví města. Na webových stránkách je možné objednat také svoz stavební suti.