„Na jedné straně se přidá pár stovek, na straně druhé o ně hned zase lidé přijdou, respektive přijdou o víc. Vždyť kam se podíváte, tam se zdražuje. Potraviny, hygienické potřeby, léky, náklady na bydlení, prostě věci, bez kterých se člověk neobejde,“ řekla v rozhovoru pro stranický list předsedkyně pražské organizace, bývalá poslankyně Marta Semelová, která loni na podzim neúspěšně kandidovala na primátorku.

Ve facebookové pozvánce stalinistka Semelová zdůraznila, že komunisté chtějí „upozornit hlavně na neskutečné zdražování nákladů na bydlení, které teď od 1. ledna nabírá na obrátkách.“ Politička v projevu vyjádřila strach o rodiny s dětmi i důchodce. „Jak to mají ti lidé utáhnout? To mají skončit na ulici nebo v ubytovnách, kde z jejich situace budou těžit kšeftaři s chudobou?“ ptá se Semelová.

Na pražském Václavském náměstí 15. listopadu protestovali lidé proti premiérovi Andreji Babišovi.
Fuj! Demisi! Do krimu! ANO? Ne! Lidé v Praze protestovali proti Babišově vládě

Šéfka pražských komunistů slíbila další demonstrace i mimo hlavní město. Jak napsal s odkazem na agenturu ČTK portál iDNES.cz, situací by se podle Semelové měli zabývat politici na všech úrovních, ale také například Energetický regulační úřad. Na demonstraci kromě ní promluvil například i komunistický poslanec Jiří Dolejš. ČTK odhadla účast zhruba stovky lidí.

Yankee, ruce pryč od Venezuely

Na komunistické shromáždění, které pod sochou sv. Václava netrvalo ani hodinu, si účastníci přinesli transparenty s nápisy „Smrt kapitalismu“ či „Přestaňte nás ždímat“ nebo „Vaše zisky = naše dřina“. Cedule „Yankee, ruce pryč od Venezuely“ narážela na aktuální dění v jihoamerické zemi, jejímž prezidentem uznala americká hlava státu Donald Trump vůdce opozice Juana Guaida.

Necelá desítka taxikářů se sešla 13. listopadu 2018 v Praze k protestu proti aplikacím jako jsou Uber nebo Taxify.
Protest se moc nepovedl. Na pěší demonstraci taxikářů se sešlo pár lidí

Příznivci KSČM se nechali zahraničím inspirovat také v případě oblečení, navlékli si totiž reflexní vesty, aby podpořili demonstranty proti rostoucím cenám ropy a prezidentovi Emanuelu Macronovi. Ve Francii protesty, které se konaly už jedenáctou sobotu, přerostly v masové akce. Kvůli násilnostem bylo zraněno přes 2000 lidí.

Odpůrci komunistů jako příslušníci VB

V centru Prahy však byl klid, i když dorazili odpůrci komunistů s americkou vlajkou i koblihami (v narážce na Babišovy předvolební sliby). Někteří z nich - podle iDNES.cz členové spolku Rebelové české politiky - byli oděni do uniforem příslušníků pohotovostního pluku VB, kteří obušky mlátili demonstranty (nejen) během listopadové revoluce před 30 lety.

Elvíra Ptáková Filipovičová v roce 2010
Elvíra Ptáková Filipovičová: Chtěla jsem budovat komunismus, byla jsem pitomá

„Rozejděte se, republiku si rozvracet nenecháme,“ vyprovázeli podle reportéra Parlamentních listů bolševiky domů jejich vlastním heslem z totalitních dob.

Radikálnější KSČM

Účastníci také mohli podepsat petici, v níž autoři požadují vytvoření systému dostupného bydlení, výstavbu obecních a družstevních bytů a domovů nebo přidělování bytů podle potřeby.

Výstava Paměť národa ANO/NE ukazuje příběhy konfidentů komunistické tajné policie.
Výstava o komunistické policii: Strach a touha po výhodách lámaly charaktery

Lukáš Vrobel, jednatřicetiletý člen pražské buňky KSČM v rozhovoru pro Lidovky.cz smysl sobotní akce obhajoval tím, že strana by měla být více radikálnější a přihlásit se k „úspěchům z minulosti“. Vrobel totiž nesouhlasí s podporou Babišova kabinetu.

Hnutí ANO, ČSSD zařadil mladý komunista na jednu úroveň s ODS či TOP 09. „Všechny tyto strany jsou naprosto režimní, prokapitalistické a podporují vládu oligarchie a vykořisťování,“ prohlásil Vrobel.

Jeden z předvolebních plakátů KSČM s kandidátem Zdeňkem Nagovským.
Pražským komunistům někdo odcizil předvolební reklamy, podali trestní oznámení