„Výuka začne na podzim a měsíčně se zde vystřídá přibližně osmdesát studentů,“ sdělil Jaroslav Pacovský z ČVUT, autor myšlenky na vznik centra. Náklady na úpravu štoly byly 9,5 milionu korun a financovala je společnost Metrostav, která tak investovala i do své budoucnosti. „Vzdělávat a prakticky zdokonalovat se zde budou totiž i profesionálové působící v různých stavebních oborech,“ sdělil ředitel společnosti Jiří Bělohlav.

Jaderný odpad se do štol ukládat nebude

Kromě výuky českých, ale i zahraničních studentů, hodlají štolu využívat různé firmy i pro inovace stávajících technologií v oboru a pro výzkum. Autoři projektu předpokládají také zájem ze zahraničí. Už nyní chce jedna belgická firma provádět ve štole experimenty v rámci výzkumu ukládání jaderných paliv. „V žádném případě však nehrozí, že by se ve štolách ukládal radioaktivní odpad,“ vysvětlil Pacovský. Zahraniční společnost chce jen zkoušet vliv tepla na stabilitu ostění.

V budoucnu možná budou zrekonstruovány další úseky štol, celkem jich je totiž v kopci u Mokrska 7,8 kilometru. ČVUT plánuje do roku 2010 otevřít v areálu mezinárodní podzemní výzkumné centrum. Odhad celkových nákladů činí 150 milionů korun, pokrýt by je zčásti měla dotace Evropské unie. V budoucnu vznikne v části štoly také naučná stezka pro veřejnost s průvodcem.