Koalice na pražské radnici má za sebou sto dnů vlády. Jaké změny mohou Pražané v souvislosti s vládou modré ODS a nováčka v magistrátní politice TOP 09 očekávat?

Pro obyvatele metropole je asi nejviditelnější snaha šetřit. Nejvíce se dotkne těch Pražanů, kteří využívají k cestování služeb městské hromadné dopravy.

Město totiž uvažuje o zrušení linek autobusů a tramvají, které jsou souběžné s jinými spoji. K další redukci již přistoupilo v pražské podzemce. Od minulého víkendu nejezdí prodloužené noční metro. Záměr se neobešel bez protestů členů občanských sdružení, kteří s koncem nočního metra nesouhlasili.

„Soupravy byly málo využívané a město vyčíslilo úsporu ve výši 55 milionů korun,“ zdůvodnila Tereza Krásenská, mluvčí magistrátu, proč se Praha rozhodla noční metro zrušit. Zástupci TOP 09 byli šokováni tím, v jakém stavu své rezorty těsně před koncem minulého kalendářního roku přebrali.

„Čekali jsme, že je magistrát ve špatném stavu, ale byli jsme zděšeni skutečným stavem věcí,“ sdělil primátorův první náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09), který spravuje územní rozvoj.

Jeden z nejproblematičtějších oborů má na starosti radní pro oblast informatiky Eva Vorlíčková (TOP 09), která zdědila domluvené zakázky ve výši 1,3 miliardy korun.

„Zastavili jsme zakázky ve výši 750 milionů korun,“ řekla Vorlíčková.

Za problematický označila projekt Prahy bezdrátové, který fakticky nikdy nefungoval a který Pražany stál stovky milionů korun.

Podle něj mělo již čtyři roky v metropoli fungovat bezdrátové připojení k internetu prostřednictvím WiFi. Ale nefunguje. Radní Vorlíčková (TOP 09) se proto možná obrátí na policii.

Slučování škol

Rada v novém složení zabránila také slučování pěti pražských středních škol. Návrh loni pobouřil jak jejich studenty, tak pedagogy.

Optimalizaci několika průmyslových škol a školy veřejné správy zastavila hned v lednu Helena Chudomelová (TOP 09), radní pro oblast školství.

Granty pro kulturu

V oblasti kultury kroky nové koalice nejvíce zaznamenaly pražské scény, jimž byly sníženy víceleté granty. Radní pro oblast kultury Václav Novotný (TOP 09) podotkl, že město má nevyhovující systém rozdělování grantů.

„Máme tu šestinásobný převis nabídky nad poptávkou. Systém tíží neúměrné množství žádostí. Je třeba vybrat jen ty nejkvalitnější projekty,“ sdělil Novotný s tím, že současný systém přidělování grantů má zpoždění.

V důsledku toho subjekty čekající na schválení neví na začátku roku, jak velký grant od Prahy získají.

Magistrátní manažeři

Krátce poté, co se obměněná radnice ujala vlády nad městem, začali z klíčových postů odcházet magistrátní manažeři.

Například odbor informatiky, pod který spadá mimo jiné problematický projekt opencard, řídí Jan Teska. Jan Beránek vystřídal na postu ředitele odboru městského investora, jenž má na starosti velké městské stavby, Jana Zlatohlávka, který rezignoval.

Dopravní podnik

Po nástupu nové koalice rovněž rezignoval i bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Radní zvolili do čela podniku Vladimíra Licha. A slibují si od něj hodně.

„Měl by ve firmě působit minimálně šest měsíců především jako krizový manažer. Má jasné zadání: vyjasnění smluvních vztahů, zlepšení ekonomiky podniku, protože je i žertovné to, když se říká, že dopravní podnik je v zisku. Připomínám, že dopravní podnik tento rok od nás dostává 13 miliard subvence, z toho 11 miliard na provoz,“ zdůvodnil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) volbu nového manažera.

Město podle něj hledalo člověka bez politické příslušnosti a odborníka v oblasti ekonomiky a managementu, který by byl bez kontaktů k minulému vedení. Výběrové řízení na post ředitele dopravního podniku, který by nastoupil po půlročním Lichově působení stále trvá.

Blanka

Primátor Svoboda (ODS) se snaží hledat úspory na tunelu Blance, největší metropolitní dopravní stavbě, která každoročně z městského rozpočtu spolkne největší finanční částku.

Primátor Svoboda oznámil, že našel úspory ve výši 354 milionů korun. Celková cena díla by tak mohla klesnout na 36,7 miliardy.

Šetřit se bude hlavně na povrchu, konkrétně při úpravě bastionů u Prašného mostu, výdechů v ulici Nad Octárnou a Nad Královskou oborou, dále na opravě Patočkovy a Střešovické ulice, Letenského náměstí, Letenské pláně a ulice Na Petřinách.

Zároveň však magistrát požádal o prodloužení termínu dokončení stavby na konec roku 2016. Plánované zahájení zkušebního provozu v dubnu 2014 se zatím nemění.

Hlavní změny nové vlády

Personální otřesy do čela odboru informatiky, městského investora, do vedení a dozorčích orgánů dopravního podniku nastoupili noví lidé.

Praha šetří na tunelovém komplexu Blanka chce ušetřit 354 milionů korun.

Město hledá úspory v provozu městské hromadné dopravy, zrušením nočního metra chce ušetřit 55 milionů korun.

Praha jedná o rušení některých autobusových a tramvajových linek.

Šetření se dotklo i kultury. Scénám, které dostaly čtyřleté granty, byly přislíbené částky sníženy celkově o 10 procent. O peníze například přišly Divadlo Archa, Dejvické divadlo a Činoherní klub. Praha na grantech ušetřila zhruba 16,5 milionu korun.

Radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09) zastavila slučování pěti středních škol v Praze.

V oblasti informačních technologií byly zrušeny zakázky za 750 milionů korun.