Vstupní hala štěrboholského Klokánku se proměnila v dočasné odkladiště. Ratanová křesílka jsou zavalena dekami a polštáři. Uprostřed místnosti stojí dvě velké skříně, u vchodu do herny čeká na své přemístění menší pohovka. Hotovo mělo být už v pondělí, práce jsou ale zatím v plném proudu. Stěhování v třípatrové budově probíhá už jedenáctý den. Ve čtvrtek by mělo být to nejtěžší za nimi. Bez pomoci dobrovolníků by ale stěhování tetám a strýcům s dětmi trvalo mnohem déle.

„V tuto chvíli se jedná o přestěhování třech bytů z jedné poloviny na druhou," popsala Radka Šindlerová z Klokánku Štěrboholy, ve kterém se stará o sponzory a administrativu. Klokánek v Praze 10 musel oproti loňskému roku snížit svou kapacitu o 20 dětí. „Musíme se sestěhovat, protože od účinnosti novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí bylo nutné snížit kapacitu na počet 28 dětí. Původně jsme obývali celou budovu, měli jsme tu 12 plně zařízených bytů," vysvětlila Radka Šindlerová.

Nařízené snížení stavu dětí

Novela zákona změnila nejenom financování Klokánků, které se kvůli tomu dostaly do velkých problémů, nařídila také snížit stavy dětí. V prvním roce získaly Štěrboholy výjimku a fungovaly v plném provozu se 48 dětmi. Další už jim úředníci nepovolili. Štěrboholský Klokánek není jediný, který musel omezit příjem ohrožených dětí.

close Prázdné skříně, věci v krabicích. Byt je skoro přestěhovaný. zoom_in Pražský magistrát, jako majitel domu, kde Klokánek sídlí, se proto nyní rozhodl, že polovinu budovy využije k jiným účelům. Dětem, tetám a strýci ze Štěrbohol tak k předvánočnímu shonu přibyl další úkol, sestěhovat všechny obyvatele do jedné poloviny domu.

Peníze na služby stěhovací firmy a řemeslníků organizace nemá. Přes nejhorší finanční problémy se už sice Fond ohrožených dětí, který Klokánky provozuje, dostal. Někteří zaměstnanci ale stále ještě čekají na výplaty z minulých měsíců.

Dobrovolná pomoc zadarmo

S pomocí přišli řemeslníci a dobrovolníci z okolí. Celou stěhovací akci si vzali na starosti pracovníci společnosti Super Soused. „Jsme velmi příjemně překvapeni tím, že se nám během pouhých dvou dnů přihlásilo několik dobrovolníků, kteří chtějí Klokánku pomoci i zadarmo, nebo za tržně bezkonkurenční ceny. Vážím si toho, že nadšení pro dobrou věc u Čechů stále ještě funguje," komentuje počáteční zájem pomocníků Lukáš Novák, spoluzakladatel webové služby Super Soused.

Z několika zájemců zůstal do posledních dnů jediný. Miroslav Čajka pomohl se stěhováním nábytku i elektroinstalací kuchyňských spotřebičů. „Na vystěhování jsem tu měl kolegu. Když viděl, kolik je tu práce, tak už nepřišel," popisuje se šroubovákem v ruce Čajka a trpělivě rozmontovává bílou dětskou postel, aby ji mohl později výtahem dopravit do třetího patra domu. Klokánku chce pomáhat i do budoucna.

O patro níž zatím teta dobaluje poslední věci. „Tohle byl krásný pokoj, tady byly bílé postele, obrázky dětí, tady měly hračky," popisuje se smutným podtónem v hlase Ivana Rychtářová. Svůj byt měla ona i děti ráda. Běžně fungují jednotlivé byty odděleně tak, jako běžná rodina. Při stěhování si všichni pomáhají. Ty nejlehčí věci přenášejí i děti.

Nejtěžší práce mají za sebou

„Přestěhovat vše je velmi náročné. Navzájem si pomáháme. Jedna teta mi přes týden pro děti peče. Dneska máme jablečný koláč," ukázala na talíř se sladkým pohoštěním. Kolem se motají tři menší děti a z televize hraje Krteček. Všechny řemeslníky si chválí. Kromě Miroslava Čajky i trojici malířů. „Jsou to skvělí a pracovití chlapíci. Byli tu v sobotu i v neděli od sedmi od rána. Práce za nimi je vidět. Za týden vymalovali byt 6 plus 1," hodnotila pomocníky.

Nejtěžší práce mají v Klokánku za sebou, další na ně stále čekají. Stěhovat se bude ještě jeden celý byt. Vedení proto i nadále hledá dobrovolníky, kteří by se zapojili do další části stěhování, a také sponzory. Na provoz získává Klokánek peníze od státu. Státní příspěvky ovšem ve Štěrboholech pokryjí pouze 70 procent nákladů. Ostatní peníze pochází od dárců.

Čtěte také: Stěhování z Klokánků: mnohé děti přijdou o školu i přátele