Rodina Alfonze Muchy opět požádala soud o vydání předběžného opatření, které by přemístění Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy zabránilo, ale soud ho stejně jako poprvé zamítl.

Rodina se odvolá

Na tiskové konferenci to oznámil vnuk Alfonse Muchy John s tím, že se proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 určitě odvolá. Samotná epopej tak může pomalu putovat do pražského Veletržního paláce, kde má být pravděpodobně 23. září představena veřejnosti.

Vlastníkem je Praha

„Rozhodnutí soudu mě nepřekvapuje, podání dědiců bylo od začátku absurdní, město Praha je opravdu vlastníkem Slovanské epopeje a samotná Nadace Alfonse Muchy s ní nemá nic společného,“ konstatoval pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS).

Další žaloba je na obzoru

Jeho názor ale John Mucha rozhodně nesdílí a nyní zvažuje další podání žaloby, která by řešila, komu dílo patří. „Je omyl tvrdit, že nám do toho nic není,“ reagoval Mucha.

O dalším postupu jedná s potomky mecenáše Charlese Cranea, který vytvoření epopeje financoval. „V tuto chvíli jednáme s bratry Craneovými (vnuky mecenáše) o společných krocích,“ potvrdil Mucha.

Dohoda prý neexistuje

Podle něj nikdy neexistovala dohoda mezi mecenášem Charlesem Cranem, Muchou a Prahou. Jediný dokument spolu podepsali pouze Crane a Mucha. Praha má prý v rukou pouze předávací protokoly.

Praha prý porušila podmínku

Podle právního zástupce Tomáše Davida dohoda Muchy s mecenášem uvádí, že Crane zaplatí vytvoření Slovanské epopeje a pod podmínkou, že Praha pro ni vytvoří novou budovu, budou tato díla darována hlavnímu městu. „Z důvodu nesplnění podmínky z té dohody vlastnictví Slovanské epopeje nikdy nepřešlo z pana Muchy na hlavní město Prahu,“ dodal právní zástupce David. Právě o tento argument se chce Muchova rodina při přípravě žaloby opírat.

Dopis od Muchy

Potomci slavného malíře pak mají navíc k dispozici dokument psaný vlastní rukou Alfonse Muchy, který symbolicky zbavuje Prahu epopeje. „Píše se tam něco ve smyslu matičko drahá, velké břemeno jsem ti dal, omlouvám se, nepodařilo se ti s tím nic udělat, tak to beru zpátky,“ řekl malířův vnuk novinářům. Jeho děd to údajně napsal ve 30. letech minulého století.

Muchova rodina už dříve o vydání podobného předběžného opatření požádala. Soud ale jejich žádosti nevyhověl.

Radní pro oblast kultury Ondřej Pecha Deníku řekl:

Žádnou megalomanskou stavbu pro plátna nechceme

V Moravském Krumlově už lidé Slovanskou epopej nespatří. Stěhuje se a v druhé polovině září by se měla po více než 80 letech představit v Praze. Pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS) potvrdil, že stěhování i přípravy expozice jsou v plném proudu.

Kdy přesně ukážete epopej veřejnosti?

Zatím máme naplánovaný termín 23. září, což by bylo přesně na den 82 let od doby, kdy bylo celé dílo poprvé vystaveno ve Veletržním paláci, epopej se vrátí opět do velké dvorany, ale termín se ještě může posunout například na 28. září, kdy slavíme Den české státnosti. Nechceme to nijak uspěchat, vše musí být důkladně připraveno na vystavení tohoto vzácného díla.

Veletržní palác by měl být jen dočasným útočištěm dvou desítek velkoplošných obrazů. Celá epopej by měla mít své vlastní prostory, jaké lokality jsou nyní ve hře?

Předem bych chtěl potvrdit, že by epopej měla skutečně dostat svůj vlastní pavilon. Rozhodně bych nechtěl, aby to byla nějaká megalomanská stavba, ale spíše něco střízlivějšího. Osobně bych epopej viděl v budoucnu na Vítkově, ale ve hře je i Letná.

Co říkáte na již druhé zamítavé stanovisko soudu, který nevyhověl žádosti zastavit stěhování díla?

Nepřekvapuje mě to a musím říct, že jsem toto rozhodnutí předem očekával.