VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta do hlubin města: Stavební boom přináší mnoho cenných nálezů

Praha - Nová výstava mapuje nejzajímavější archeologické nálezy posledního čtvrtstoletí. V metropoli se kvůli velkému počtu nových objevů plánuje zřízení archeologického muzea, zatím je to ale hudba budoucnosti.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Zachovaný původní oblouk Juditina mostu na staroměstské straně Vltavy.Foto: Archiv

Jak vypadal neolitický rondel v Ruzyni či pravěké osady na místě dnešních domů v Nové Liboci? Jak pracovali středověcí řemeslníci na Novém Městě? Existují doklady o přítomnosti Keltů v centru města? Jak probíhal výzkum století na náměstí Republiky? Co nového víme o podobě středověké Prahy? Jaké poklady nacházíme ve starých studnách a jímkách? Jak pracuje archeologie a co všechno najdeme na archeologickém výzkumu?

Cesta do hlubin

Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí najdou návštěvníci na výstavě Cesta do hlubin města, aneb 12 nej objevů pražské archeologie, která ode dneška až do 10. ledna 2010 probíhá v Muzeu hlavního města Prahy. Výstava, mapující unikátní nálezy za poslední čtvrtstoletí, reaguje na přibývající archeologické nálezy posledních let, které s sebou přináší stavební boom v metropoli.

„Archeologie není jen o movitých nálezech, i když ty jsou pro většinu lidí to nejzajímavější. Archeologové a historici ale pracují především s okolnostmi nálezu. To jsou informace, které jsou pro nás důležité a dávají nám věci do souvislostí,“ říká spoluautor výstavy Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu v Praze a dodává: „Díky stoupající stavební činnosti posledních let jsme tak našli takové unikáty, jako je například doklad o opevnění dnešní Malé Strany již v 9. století. Odkryli jsme největší germánské kostrové pohřebiště ve Zličíně, nalezli jsme nejstarší doklady o osídlení Kelty na Slupi či provedli největší archeologický výzkum vůbec na náměstí Republiky. Ten trval tři roky a prozkoumány byly dva hektary souvislého území.“

Archeologické instituce v Praze

K tradičním pražským archeologickým institucím – Muzeu hlavního města Prahy a Archeologickému ústavu AV ČR Praha přibylo v 60. letech Pražské středisko památkové péče a ochrany přírody, dnešní Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v hlavním městě Praze. Po roce 1989 vznikly další archeologické organizace, takže dnes se v Praze záchraně archeologických památek věnuje více než deset institucí.

„Výstava, mapující pražskou archeologii, je rozčleněna do čtyř oddílů. Začíná na Pražském hradě, který je prvořadou a zároveň i nejdéle systematicky zkoumanou archeologickou lokalitou nejen v Praze, ale i v České republice. Zde také začínala česká archeologie jako věda,“ pokračuje vedoucí oddělení archeologických sbírek Muzea hlavního města Prahy Miroslava Šmolíková.

Šperky z hrobů

Hlavní oddíl výstavy provede návštěvníky dvanáctkou vybraných nejvýznamnějších archeologických objevů učiněných v poslední době na území Prahy. Vystavené jsou mimo jiné šperky z keltských hrobů z ulice Na Slupi na Novém Městě a soubor skleněných pohárů, keramických nádob a ozdob z germánského pohřebiště ve Zličíně.

Každý si může prohlédnout skleněné číše a dřevené i kožené předměty ze středověkých studní a jímek Starého a Nového Města nebo výjimečný soubor keramiky a kachlů z historicky doložené hrnčířské dílny z 15. století v Truhlářské ulici na Novém Městě. V expozici jsou vystavené unikátní dlaždice z rotundy sv. Václava, nejstaršího malostranského kostela z 10. století a také nejstarší architektonické články z Pražského hradu i spálené obilí ze 14. století ze zaniklé tvrze v Třeboradicích.

Najděte si objevy u svého bydliště

Návštěvníci tu najdou vedle předmětů také instalace keltského a germánského hrobu, model neolitického rondelu z Ruzyně či románského domu ze Starého Města a rovněž kresebné rekonstrukce, vizualizace a filmové projekce k vybraným tématům.

Archeologické lokality například v okolí svého bydliště si mohou návštěvníci vyhledat na dotykových obrazovkách.

Sbírky není kde vystavit

„Výběr nejatraktivnějších archeologických objevů byl velice těžký. Jsme ale limitováni prostorem historické budovy,“ dodává Šmolíková.

„Více než dvě třetiny našeho sbírkového fondu tvoří archeologické nálezy, které bývají pro návštěvníky nejatraktivnější. Není je ale kde vystavit,“ potvrzuje ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Právě proto se uvažuje o zřízení samostatného archeologického muzea, což je ale zatím hudbou daleké budoucnosti.

Historička a spoluautorka výstavy Cesta do hlubin města Miroslava Šmolíková Deníku řekla:

Archeologie je zajímavá věda a velké dobrodružství

Vedoucí oddělení archeologických sbírek Muzea hlavního města Prahy Miroslavy Šmolíkové jsme se zeptali na unika pražské archeologie a zároveň na její současné největší problémy.

V čem je Praha výjimečná, co se týče archeologických nálezů?

Praha je výjimečná hned z několika důvodů. Od pravěku je zdejší lokalita vyhledávanou sídelní oblastí kvůli velice dobrým životním podmínkám. Na malém prostoru zde fungovaly hned tři brody, což je opravdu unikátní. Další vltavský brod byl až v oblasti dnešních Českých Budějovic. Proto bylo území Prahy hojně a hustě osídleno, například oblast Bubenče je jednou velkou archeologickou lokalitou. V evropském a celosvětovém měřítku je také unikátem, že oblast Prahy byla po tisíc let nepřetržitě centrem celého státu.

Spočívá práce archeologů v Praze pouze v záchranných archeologických pracích nebo máte i předem vytipovány některé lokality, kde se předpokládají hojné nálezy?

Již od počátku 70. let 20. století, kdy začal v metropoli stavební boom, si bohužel nemůžeme dovolit ten luxus, abychom zkoumali předem vytipované oblasti. Provádíme téměř výhradně záchranné archeologické práce před stavebními pracemi. Těch je ale dnes opravdu obrovské množství, stále častěji nám stavebníci neoznamují svůj úmysl stavět, i když to mají ze zákona povinné. Snad i právě zahájená výstava v Muzeu hlavního města Prahy o archeologických nálezech posledních let pomůže změnit pohled veřejnosti na naši práci, a lidé budou vše pečlivě oznamovat a zároveň tím zachraňovat cenné informace o naší minulosti.

Zmínila jste projekt nového archeologického muzea. V jakém stádiu se nachází a proč by měla Praha takové muzeum mít?

Praha již v minulosti podobné muzeum měla. Mezi léty 1912 a 1941 provozoval amatérský archeolog a nadšenec Josef Antonín Jíra své archeologické muzeum na Hanspaulce v dnešní Praze 6. V poválečném období jeho sbírky přešly do Muzea hlavního města Prahy. Další sbírky přibývají a přibývat budou a naše budova z roku 1900 nemá dostatečné kapacity na vystavení podobných nálezů. Proto je naším snem vzik archeologického muzea. Předložili jsme tento plán našemu zřizovateli, kterým je Praha a dostali jsme za úkol rozpracovat to v podobě studie. Praha nám tak vyšla vstříc a doufám, že za několik let zde nové archeologické muzeum vznikne.

Proč jste vlastně přišli s výstavou Cesta do hlubin města, aneb 12 nej objevů pražské archeologie právě nyní? Výstava má jistý bilanční charakter.

Je to z několika důvodů. Především stavební boom prožívá svůj vrchol a nálezů, často unikátních a přelomových přibývá. Potřebujeme také změnit postoj veřejnosti k práci archeologů, která je často vnímána jako nutné zlo zdržující stavbu. Začal také platit zákon o přebírání nálezů od nesbírkotvorných institucí a tak nám bobtnají depozitáře a konečně za týden se v muzeu koná vědecká konference Praha archeologická.

Autor: Jan Piroch

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT