VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta do hlubin města: Stavební boom přináší mnoho cenných nálezů

Praha - Nová výstava mapuje nejzajímavější archeologické nálezy posledního čtvrtstoletí. V metropoli se kvůli velkému počtu nových objevů plánuje zřízení archeologického muzea, zatím je to ale hudba budoucnosti.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Zachovaný původní oblouk Juditina mostu na staroměstské straně Vltavy.Foto: Archiv

Jak vypadal neolitický rondel v Ruzyni či pravěké osady na místě dnešních domů v Nové Liboci? Jak pracovali středověcí řemeslníci na Novém Městě? Existují doklady o přítomnosti Keltů v centru města? Jak probíhal výzkum století na náměstí Republiky? Co nového víme o podobě středověké Prahy? Jaké poklady nacházíme ve starých studnách a jímkách? Jak pracuje archeologie a co všechno najdeme na archeologickém výzkumu?

Cesta do hlubin

Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí najdou návštěvníci na výstavě Cesta do hlubin města, aneb 12 nej objevů pražské archeologie, která ode dneška až do 10. ledna 2010 probíhá v Muzeu hlavního města Prahy. Výstava, mapující unikátní nálezy za poslední čtvrtstoletí, reaguje na přibývající archeologické nálezy posledních let, které s sebou přináší stavební boom v metropoli.

„Archeologie není jen o movitých nálezech, i když ty jsou pro většinu lidí to nejzajímavější. Archeologové a historici ale pracují především s okolnostmi nálezu. To jsou informace, které jsou pro nás důležité a dávají nám věci do souvislostí,“ říká spoluautor výstavy Jaroslav Podliska z Národního památkového ústavu v Praze a dodává: „Díky stoupající stavební činnosti posledních let jsme tak našli takové unikáty, jako je například doklad o opevnění dnešní Malé Strany již v 9. století. Odkryli jsme největší germánské kostrové pohřebiště ve Zličíně, nalezli jsme nejstarší doklady o osídlení Kelty na Slupi či provedli největší archeologický výzkum vůbec na náměstí Republiky. Ten trval tři roky a prozkoumány byly dva hektary souvislého území.“

Archeologické instituce v Praze

K tradičním pražským archeologickým institucím – Muzeu hlavního města Prahy a Archeologickému ústavu AV ČR Praha přibylo v 60. letech Pražské středisko památkové péče a ochrany přírody, dnešní Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v hlavním městě Praze. Po roce 1989 vznikly další archeologické organizace, takže dnes se v Praze záchraně archeologických památek věnuje více než deset institucí.

„Výstava, mapující pražskou archeologii, je rozčleněna do čtyř oddílů. Začíná na Pražském hradě, který je prvořadou a zároveň i nejdéle systematicky zkoumanou archeologickou lokalitou nejen v Praze, ale i v České republice. Zde také začínala česká archeologie jako věda,“ pokračuje vedoucí oddělení archeologických sbírek Muzea hlavního města Prahy Miroslava Šmolíková.

Šperky z hrobů

Hlavní oddíl výstavy provede návštěvníky dvanáctkou vybraných nejvýznamnějších archeologických objevů učiněných v poslední době na území Prahy. Vystavené jsou mimo jiné šperky z keltských hrobů z ulice Na Slupi na Novém Městě a soubor skleněných pohárů, keramických nádob a ozdob z germánského pohřebiště ve Zličíně.

Každý si může prohlédnout skleněné číše a dřevené i kožené předměty ze středověkých studní a jímek Starého a Nového Města nebo výjimečný soubor keramiky a kachlů z historicky doložené hrnčířské dílny z 15. století v Truhlářské ulici na Novém Městě. V expozici jsou vystavené unikátní dlaždice z rotundy sv. Václava, nejstaršího malostranského kostela z 10. století a také nejstarší architektonické články z Pražského hradu i spálené obilí ze 14. století ze zaniklé tvrze v Třeboradicích.

Najděte si objevy u svého bydliště

Návštěvníci tu najdou vedle předmětů také instalace keltského a germánského hrobu, model neolitického rondelu z Ruzyně či románského domu ze Starého Města a rovněž kresebné rekonstrukce, vizualizace a filmové projekce k vybraným tématům.

Archeologické lokality například v okolí svého bydliště si mohou návštěvníci vyhledat na dotykových obrazovkách.

Sbírky není kde vystavit

„Výběr nejatraktivnějších archeologických objevů byl velice těžký. Jsme ale limitováni prostorem historické budovy,“ dodává Šmolíková.

„Více než dvě třetiny našeho sbírkového fondu tvoří archeologické nálezy, které bývají pro návštěvníky nejatraktivnější. Není je ale kde vystavit,“ potvrzuje ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Právě proto se uvažuje o zřízení samostatného archeologického muzea, což je ale zatím hudbou daleké budoucnosti.

Historička a spoluautorka výstavy Cesta do hlubin města Miroslava Šmolíková Deníku řekla:

Archeologie je zajímavá věda a velké dobrodružství

Vedoucí oddělení archeologických sbírek Muzea hlavního města Prahy Miroslavy Šmolíkové jsme se zeptali na unika pražské archeologie a zároveň na její současné největší problémy.

V čem je Praha výjimečná, co se týče archeologických nálezů?

Praha je výjimečná hned z několika důvodů. Od pravěku je zdejší lokalita vyhledávanou sídelní oblastí kvůli velice dobrým životním podmínkám. Na malém prostoru zde fungovaly hned tři brody, což je opravdu unikátní. Další vltavský brod byl až v oblasti dnešních Českých Budějovic. Proto bylo území Prahy hojně a hustě osídleno, například oblast Bubenče je jednou velkou archeologickou lokalitou. V evropském a celosvětovém měřítku je také unikátem, že oblast Prahy byla po tisíc let nepřetržitě centrem celého státu.

Spočívá práce archeologů v Praze pouze v záchranných archeologických pracích nebo máte i předem vytipovány některé lokality, kde se předpokládají hojné nálezy?

Již od počátku 70. let 20. století, kdy začal v metropoli stavební boom, si bohužel nemůžeme dovolit ten luxus, abychom zkoumali předem vytipované oblasti. Provádíme téměř výhradně záchranné archeologické práce před stavebními pracemi. Těch je ale dnes opravdu obrovské množství, stále častěji nám stavebníci neoznamují svůj úmysl stavět, i když to mají ze zákona povinné. Snad i právě zahájená výstava v Muzeu hlavního města Prahy o archeologických nálezech posledních let pomůže změnit pohled veřejnosti na naši práci, a lidé budou vše pečlivě oznamovat a zároveň tím zachraňovat cenné informace o naší minulosti.

Zmínila jste projekt nového archeologického muzea. V jakém stádiu se nachází a proč by měla Praha takové muzeum mít?

Praha již v minulosti podobné muzeum měla. Mezi léty 1912 a 1941 provozoval amatérský archeolog a nadšenec Josef Antonín Jíra své archeologické muzeum na Hanspaulce v dnešní Praze 6. V poválečném období jeho sbírky přešly do Muzea hlavního města Prahy. Další sbírky přibývají a přibývat budou a naše budova z roku 1900 nemá dostatečné kapacity na vystavení podobných nálezů. Proto je naším snem vzik archeologického muzea. Předložili jsme tento plán našemu zřizovateli, kterým je Praha a dostali jsme za úkol rozpracovat to v podobě studie. Praha nám tak vyšla vstříc a doufám, že za několik let zde nové archeologické muzeum vznikne.

Proč jste vlastně přišli s výstavou Cesta do hlubin města, aneb 12 nej objevů pražské archeologie právě nyní? Výstava má jistý bilanční charakter.

Je to z několika důvodů. Především stavební boom prožívá svůj vrchol a nálezů, často unikátních a přelomových přibývá. Potřebujeme také změnit postoj veřejnosti k práci archeologů, která je často vnímána jako nutné zlo zdržující stavbu. Začal také platit zákon o přebírání nálezů od nesbírkotvorných institucí a tak nám bobtnají depozitáře a konečně za týden se v muzeu koná vědecká konference Praha archeologická.

Autor: Jan Piroch

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 40 000 Kč

Technici v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Mixologist. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní město Praha, Praha, Smíchov, 150 00, Karla Engliše č.p. 519/11, Kontakt: Duháčková Pavla, tel.: 778051024, e-mail: pavla.duhackova@goritchy.com, Vaping enthusiast, lover of flavours who is able to mix flavours and be specialist in it. He/she should be from vaping industry and have good knowledge about flavour houses and suppliers., - MT, notebook. Pracoviště: Ritchy eu s.r.o. 001, Karla Engliše, č.p. 519, 150 00 Praha 5. Informace: Pavla Duháčková, +420 778 051 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 22 000 Kč

Strojírenští technici přípravy a realizace investic, inženýringu Projektový technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Tvorba projektové dokumentace v oboru chladírenských technologií pro supermarkety, hypermarkety, diskontní prodejny a sklady potravin, Účast na zajímavých projektech pro naše zahraniční zákazníky, Navrhování chladicích systémů a příprava technické dokumentace, Vytváření cenových nabídek, Komunikace se zákazníky, Požadujeme:, SŠ nebo VŠ technického směru (obor chlazení, klimatizace, TZB, elektro apod.), Aktivní znalost NJ nebo AJ, Technické myšlení, Samostatnost a proaktivní přístup k práci, Nabízíme:, Zázemí mezinárodní expandující společnosti, Různorodou a perspektivní práci, Odborné zaškolení od kolegů v ČR a v Rakousku, Možnost profesního růstu, Atraktivní mzdové ohodnocení, Věrnostní prémie dle odpracované doby, Smlouvu na dobu neurčitou, Flexibilní pracovní dobu, Možnosti dalšího vzdělávání (jazykové kurzy), Dotované stravování, 5 týdnů placené dovolené, Příspěvky na sportovní akce, Zdarma očkování proti chřipce, Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření, Nástup: dohodou, Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková (388 404 315, Lenka.Zmekova@hauser.com). Pracoviště: Hauser spol. s r.o. - 002, Jankovcova, č.p. 1330, 170 00 Praha 7. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Obchod - Hledáte práci? 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Mzda vedoucí až 30.000 Kč + prémie až 35.000 Kč, mzda prodavač/-ka až 23.000 Kč + prémie až 28.000 Kč, náborový příspěvěk 3.000 Kč, věrnostní odměny, příspěvěk na dopravu, narozeninové benefity, sleva na Váš zaměstanecký nákup 20% HPP, DPP, zkrácený úvazek – směnný provoz po-so. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí. Černá (viz. kontakt).

Služby - Obsluha na ČS 24 000 Kč

Hledáme obsluhu na ČS v Praze 9 a 10, na HPP, praxe na pokladně vítána. Požadujeme spolehlivost, komunikativnost, měs. plat 24.000 až 26.000 Kč, nástup možný ihned. Možnost i jen nočních směn, nutná vlastní doprava.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lékař. Ilustrační foto.

Lékařka zavolala policii na opilce. Na služebně skončila sama s 3,17 promile

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT