Gymnázium bude stát v ulici Čs. exilu, ale vstup do školy i vjezd na pozemek je naprojektován z klidnější ulice Na Cikorce. Hlavní budova gymnázia bude mít jedno podzemní a tři nadzemní podlaží. Na pozemku, který má přes 11 100 metrů čtverečních, bude i velká tělocvična, sportoviště, obojí doplněno zelení.

Nový objekt, který se začne stavět na jaře příštího roku, je součástí bilaterální dohody mezi Českou republikou a Rakouskou republikou a rozšíří kapacity stávajícího gymnázia v Holešovicích. To navštěvuje přes 90 % Čechů, zbytek jsou zahraniční studenti.

close Tak má vypadat gymnázium v Praze 12. zoom_in

„Už nyní máme třikrát více zájemců o studium, které musíme odmítnout. Vybudování nového gymnázia nám tak umožní nabídnout studium cizích jazyků více studentům," řekla na včerejším setkání se zástupci Prahy 12 Isabella Benischek, ředitelka Rakouského gymnázia. Nyní je studium šestileté, v budoucnu ale bude osmileté (formou dvou čtyřletých stupňů.

A jaké bude školné? Za roční výuku zaplatí rodiče studentů 21 500 korun. „Je zde ale i možnost snížení školného pro studenty, jejichž rodiče mají nízké příjmy. Zatím jsme vyhověli každému, kdo si o snížené školné požádal," podotkla ředitelka Benischek.

Starosta Petr Prchal řekl Pražskému deníku:

„Těšíme se, že se rozrosteme o mezinárodně významnou instituci"

close starosta Prahy 12 Petr Prchal zoom_in Dnes řekneme gymnáziu: „ANO"!

Proč si podle vás rakouská strana vybrala právě vaši městskou čtvrť k postavení gymnázia?

Jedná se o soukromé pozemky, takže to mohla být pro rakouskou stranu i výhodná koupě na relativně dopravně dostupném a současně celkem klidném místě ve středu obce.

Jaký bude po vaší včerejší schůzce s rakouským velvyslancem další postup ohledně výstavby gymnázia? Co budete řešit na dnešní Radě?

Úterní Rada městské části Praha 12 se vyjádří kladně k žádosti o stavební povolení, v němž vystupujeme jako dotčený účastník. V rámci komisí (dopravní, územního rozvoje, ochrany životního prostředí atd.) i na samotné Radě se zatím řešilo zapojení celé stavby do intravilánu obce a také to, na které otázky je nutné se podívat, abychom předešli případným problémům.

V této fázi se zatím podařilo vše vyřešit a určitě budeme s investorem spolupracovat i v budoucích fázích výstavby. I některé otázky, na které upozornil odbor dopravy, se podařilo dořešit, takže nevidím důvod, proč by tento projekt Rada nepodpořila.

Jaké záležitosti se ještě před stavbou gymnázia budou muset z vašeho pohledu vyřešit?

Hlavní problém, který u školy automaticky vzniká, je zajištění bezpečnosti studentů při pohybu u přilehlé frekventované hlavní ulice. To se bude muset postupně řešit, možná i celou systémovou změnou místní situace (např. přesuny přechodů, technická opatření retardéry ap.) tak, aby bylo možné bezpečně přecházet při cestě na stanice MHD.