VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba paralelní dráhy letiště nemusí čekat na územní plán

Praha - Hlavní město vyčlení celkem 19 návrhů na významné změny územního plánu a bude je připravovat mimo projednávání nového územního plánu, aby se akce urychlily.

10.3.2009
SDÍLEJ:

STRATEGICKÝ ZÁJEM... Je stavba paralelní dráhy na letišti opravdu prospěšná všem Pražanům? Nebo jen budoucím majitelům?Foto: Archiv Deníku

Radní hlavního městav úterývýrazně pomohli plánované stavbě nové přistávací a vzletové dráhy v Ruzynispolu sdalšími významnými akcemi, plánovanými na území hlavního města.

Vyčlenili 19 návrhů, které tak v podstatě nemusejí čekat na nový uzemní plán. Ten zřejmě začne platit v roce 2010, město chce ale tyto návrhy uspíšit. Návrh budou muset ještě schválit zastupitelé.

Důvodem, proč změny na nový plán nepočkají, je podle radního Martina Langmajera (ODS) jejich strategičnost. Důležité jsou pro rozvoj města, zlepšení ekologie nebo pro jednotlivé městské části, které o jejich zařazení požádaly.

Strategické stavby?

Sedm navrhovaných změn se týká strategických staveb. Návrh počítá s vyhlášením veřejně prospěšné stavby pro prodloužení letové dráhy na ruzyňském letišti a pro mimoúrovňovou křižovatku Rozvadovské spojky a Řevnické ulice. Navrženo je rovněž navýšení kapacity příjezdu na letiště, změna využití nuselského pivovaru nebo modernizace železniční tratě mezi Hlavním a Smíchovských nádražím.

Dalších sedm změn spadá mezi ekologická opatření. „Jedná se například o vyhlášení veřejně prospěšné stavby revitalizace Kopaninského potoka, doplnění některých biokoridorů, zalesňovací akce a parkové plochy a podobně,“ sdělil radní Martin Langmajer.

Zatím jenom návrhy

„Podstatné je, že v této chvíli jde ve všech případech pouze o návrhy a dnešní souhlas rady znamená jen to, že pokud s tím vysloví souhlas ještě zastupitelstvo Prahy, budou tyto návrhy projednávány způsobem, který určuje zákon. Povinně se k nim tedy vysloví instituce a orgány státu, městské části, prostor dostanou občané, občanská sdružení a tak dále,“ navázal mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Vyhlášení nové letové dráhy na ruzyňském letišti za veřejně prospěšnou stavbu má ale také mnoho odpůrců.

Nesouhlasí zastupitelé za Stranu zelených. Nová dráha bude podle nich znamenat hlukovou zátěž pro statisíce Pražanů. Bez jasného stanovení limitů růstu letiště a podmínek pro omezení nočních letů nad Prahou proto podle strany nelze s touto stavbou souhlasit, tvrdí zelení zastupitelé.

Bez posouzení v širších souvislostech

Kritizují dále také změnu, která podle nich otevírá možnost zastavění asi 268 hektarů zeleně v takzvaném Trojmezí.

„Nesouhlasíme s tím, aby se o rozšiřování letiště či zástavbě Trojmezí rozhodovalo mimo přípravu územního plánu. Obě navržené změny je třeba posoudit v širších souvislostech, se zohledněním dopadů na hlukové limity či celoměstský systém zeleně, a ne jako samostatné developerské projekty,“ uvedla zastupitelka a členka výboru územního rozvoje Zuzana Drhová (SZ).

Autor: Lukáš Marek

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení