Epidemioložka a pedagožka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Eva Králíková se od konce osmdesátých let věnuje prevenci a léčbě závislosti na tabáku. „Jsem pro striktní zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách,“ řekla mimo jiné v rozhovoru pro Deník.

Podle zjištění Deníku se velká většina pražských restauratérů přiklonila ke kuřáckém nebo kombinovanému systému. Jak to vnímáte?

Je mi to moc líto. Jsem pro striktní zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách.

Proč tak vyhraněný názor?

Pasivní kouření způsobuje nemoci a předčasná úmrtí. V zemích, kde se nekouří v žádném uzavřeném prostoru včetně restaurací, klesl počet infarku myokardu v průměru o sedmnáct procent. Poškození zdraví se týká hostů, ale hlavně personálu, který musí pracovat v karcinogenním a mutagenním prostředí.

Kde například je zcela zakázáno kouřit v uzavřených prostorách?

Studie, ze které pochází výše uvedený údaj, byla zpracována v Montaně (USA). Zde zaznamenali dokonce čtyřicetiprocentní pokles počtu infarktu myokardu. Z evropských zemí se to týká například Velké Británie a Irska.

Spatřujete tedy nedostatky v českém protikuřáckém zákoně?

Ten zákon není namířen proti kuřákům. Nezakazuje kouření. Je o tom, zda si kuřák zapálí přede dveřmi nebo za dveřmi. Znovu opakuji, že jsem pro jasný zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách. Mělo by to i další preventivní dopad na mladé lidi. Právě ti začínají s kouřením v restauracích a hospodách.

Prodělal by tabákový průmysl na zákazu kouření v restauracích?

Ano. Klesl by mu prodej zhruba o osm procent. Má to tři důvody. Kuřáci kouří méně. Museli by si totiž zapálit venku. Pro ty, kteří dlouhou dobu uvažují o tom, že přestanou, by to byla poslední kapka. Mladí lidé by se o kouření méně zajímali. Právě proto se tabákový průmysl nejvíce bouří proti zvýšení daní z cigaret a zavedení nekuřáckých restaurací. Naopak podporuje věci drahé a málo účinné. Například semináře ve školách či prodej cigaret od osmnácti let.

Myslíte si, že opatření luxusnějších restaurací v centru Prahy v podobě oddělených prostor pro kuřáky a nekuřáky je účinné?

Není. Vidím to jako vyhozené peníze. I když kuřáky od nekuřáků odděluje zeď, dveře do kuřáckého prostoru se otevírají. Musí tam vejít host a hlavně tam musí obsluhovat personál. Mělo by se kouřit pouze venku.

Někteří provozovatelé restaurací a hospůdek argumentují tím, že nemohou zakázat kouření z ekonomických důvodů. Myslí si že by prodělali…

V zemích, kde se zakázalo kouřit v restauracích, zůstal pohostinský průmysl buďto na stejných číslech, případně vydělává více, než když se v restauracích kouřilo. Je pravda, že nějaký štamgast přestane chodit, ale místo něj tam začnou chodit jiní hosté. A bude jich více.

Stát by podle vás měl výrazně regulovat kouření v restauracích. Proč? Neměl by se o to postarat trh?

Stát musí zajistit bezpečné prostředí pro zaměstnance restaurací. Jakmile první servírka vyhraje x milionů na státu za to, že ji neochránil v jejím pracovním prostředí, pak už dalších otázek nebude třeba. Je to úloha státu.