Dalibor Mlejnský (ODS) bude i v příštích čtyřech letech starostou Prahy 11. V úterý byl devětatřicetičlenným zastupitelstvem potvrzen většinou dvaadvaceti hlasů. Staronovým starostou Prahy 9 se pak stal Jan Jarolím (ODS).

Bojkot voleb

Stejnou podporu jako Mlejnský dostali i další členové rady – tedy 22 hlasů. Kluby TOP 09 a Hnutí pro Prahu 11 tajnou volbu starosty, místostarostů a radních bojkotovaly. ODS, ČSSD a jejich koaliční partner Pražané za svá práva (PP) přitom mají k dispozici dvacet hlasů. Rada Prahy 11 se tak opírá o dva hlasy KSČM. Její zástupce František Hoffman byl v tajné volbě opět dvaadvaceti hlasy zvolen uvolněným (placeným) předsedou kontrolního výboru. „KSČM fakticky patří do vládní koalice. Kontrolní výbor by v demokratickém zastupitelstvu měl patřit opozici,“ namítl předseda klubu TOP 09 Stanislav Urbánek. „My jsme opozicí. V našem tříčlenném klubu jsme se nedohodli, kdo jak bude hlasovat,“ okomentoval komunistický zastupitel Luděk Vařbuchta.

Zastupitel a předseda obvodního výboru ČSSD Ladislav Kárský byl zvolen na post neuvolněného předsedy finančního výboru.
Opoziční HPP11 a TOP 09 mu přitom původně nabízely post starosty městské části. „Nabídka TOP 09 a HPP11 byla pro sociální demokraty nevýhodná. Náš program lépe splníme v koalici s ODS a PP,“ sdělil čerstvý místostarosta Oleg Rybníkář (ČSSD).

„Jsem součástí koalice. Chovám se podle toho,“ okomentoval svou pozici Kárský. Zároveň ale zdůraznil, že hodlá úzce spolupracovat i s opozicí. Totéž garantovali i Hoffman a Jiří Janeček (ODS), který byl zvolen předsedou výboru pro územní rozvoj a životní prostředí.

Sporné projekty smetli ze stolu

Hned v úvodu ale nové zastupitelstvo Prahy 11 smetlo ze stolu, opět počtem dvaadvaceti hlasů, návrh HPP11 a TOP 09 na prověření sporných projektů, které dlouhodobě trápí některé občany Prahy 11 (např. kácení zeleně a zástavba na Litochlebském náměstí či v Roztylech).

„ODS, ČSSD, PP i KSČM tak porušily slib voličům. V něm jasně deklarovaly, že se budou zabývat revizí těchto projektů,“ zlobil se lídr a neúspěšný protikandidát na předsedu kontrolního výboru Jiří Štyler (HPP11). „Rozhodně se těmito záležitostmi budeme zabývat. Sporné projekty prověříme,“ ujistil starosta Mlejnský. Totéž zopakoval i Janeček. „Na Litochlebském náměstí se stavět bude,“ prohlásil otevřeně nový místostarosta pro majetek Jan Meixner (ODS).

A jasno už je i v dalších městských částech. Po Praze 2 a 22, také v Řepích, tedy Praze 17 a Praze 9. V obou případech zůstávají ve vedení stejné osoby.

Kdo je starostou v dalších částech?

Starostkou Řep byla zvolena Jitka Synková z ODS, na radnici bude vládnout s ČSSD a Hnutí Lepší Řepy. Místostarostou bude Martin Marek (ODS) a Marie Vaicová (ČSSD), Hnutí Lepší Řepy bude zastupovat místostarosta Bořek Černovský. Na devítce pak včera post obhájil dosavadní starosta Jan Jarolím (ODS). Občanští demokraté v koalici zasednou s TOP 09 a Stranou zelených.

V Praze 4 o novém vedení stále není jasno, ale jednání zde pokročila. TOP 09, která ve volbách skončila jako druhá, nabídla spolupráci ČSSD a SZ. Sociálním demokratům nabízí i post starosty. Řekl to lídr TOP 09 v Praze 4 Martin Plíšek. Podle něj touto nabídkou reagují na stagnující vyjednávání s vítěznou ODS.

Koaliční smlouva byla naopak včera podepsána v Letňanech, tedy Praze 18, a to mezi ODS a TOP 09.

JAKUB KRUPKA, LUKÁŠ MAREK