Co všechno dělají během nouzového stavu Klánovice pro své občany?
Nejzajímavějšími službami pro občany seniorského věku jsou dotované obědy a bezplatný svoz bioodpadu. Na obědové menu za 70 korun má nárok každý občan Klánovic s věkem nad 70 let. Dodavatel dováží jídlo domů, není potřeba nikam chodit. Stačí mi zavolat, zapíšu si kontakt a sdělím všechny podrobnosti.

A další služby?
Další věcí je dotované bezplatné přistavení kontejneru na rostlinný odpad ze zahrad. Občan Klánovic nad 65 let může získat kontejner o velikosti 9,4 nebo 2 metry krychlové. Klánovice jsou hodně zelená městská část. Většina domů má rozsáhlé zahrady a některé připomínají spíše les než travnaté golfové hřiště. Proto je tato služba velmi oblíbená a využívaná. A na služby občanům myslíme i při pronájmu nebytových prostor. Například v nedávném výběrovém řízení na pronájem provozovny jsme požadovali, aby nájemce nabídnul drobné rukodělné řemeslné práce. Tento typ služby nám tu totiž chybí.

Starostka Klánovic Zorka Starčevičová.
Členové komise nepekli kvůli covidu dobroty, říká starostka

Kdo zajišťuje dotované obědy a kdo kontejnery na rostlinný odpad?
Dotované obědy včetně veškerého servisu zajišťuje restaurace Bazar. Podle našich informací jsou občané velmi spokojeni. Kontejnery na rostlinný odpad zajišťují naši zaměstnanci z oddělení údržby zeleně.

Jaký je mezi lidmi zájem o pomoc? Říkají si sami, co chtějí a potřebují?
Služby občanům vycházejí jednak z jejich přání, telefonátů a e-mailů, jednak ze snahy pomoct místním živnostníkům a vzhledu městské části. Dotované obědy reagují na zkušenosti z jarní vlny koronaviru.

Kterých obchodů a služeb se zákaz v Klánovicích dotkne? A evidujete již podnikatele, kteří museli svou živnost zavřít?
Klánovice jsou městskou částí, kde je několik obchodů, restaurací a služeb. Máme tu velkou školu, kterou vede současný prezident Asociace ředitelů ZŠ. Škola i restaurace už byla omezena v minulých týdnech, nyní se omezení rozšiřují např. na fitness v bývalé Včele. Popravdě, dívám se do budoucnosti s nadějí i obavami. Bojím se, že nemalé množství služeb pro občany bude ohroženo příkazy vlády tak, jako nedávno skončil místní švec. Moc doufám, že covid přestane být tak nebezpečný a společnost se vrátí k normálnímu režimu.

Laboratoř testující nový typ koronaviru v Nemocnici Na Bulovce.
Nakažených přibývá. Nejhorší situace je na západě metropole