Co všechno dělají během nouzového stavu Klánovice pro své občany?
Nejzajímavějšími službami pro občany seniorského věku jsou dotované obědy a bezplatný svoz bioodpadu. Na obědové menu za 70 korun má nárok každý občan Klánovic s věkem nad 70 let. Dodavatel dováží jídlo domů, není potřeba nikam chodit. Stačí mi zavolat, zapíšu si kontakt a sdělím všechny podrobnosti.

A další služby?
Další věcí je dotované bezplatné přistavení kontejneru na rostlinný odpad ze zahrad. Občan Klánovic nad 65 let může získat kontejner o velikosti 9,4 nebo 2 metry krychlové. Klánovice jsou hodně zelená městská část. Většina domů má rozsáhlé zahrady a některé připomínají spíše les než travnaté golfové hřiště. Proto je tato služba velmi oblíbená a využívaná. A na služby občanům myslíme i při pronájmu nebytových prostor. Například v nedávném výběrovém řízení na pronájem provozovny jsme požadovali, aby nájemce nabídnul drobné rukodělné řemeslné práce. Tento typ služby nám tu totiž chybí.

Kdo zajišťuje dotované obědy a kdo kontejnery na rostlinný odpad?
Dotované obědy včetně veškerého servisu zajišťuje restaurace Bazar. Podle našich informací jsou občané velmi spokojeni. Kontejnery na rostlinný odpad zajišťují naši zaměstnanci z oddělení údržby zeleně.

Jaký je mezi lidmi zájem o pomoc? Říkají si sami, co chtějí a potřebují?
Služby občanům vycházejí jednak z jejich přání, telefonátů a e-mailů, jednak ze snahy pomoct místním živnostníkům a vzhledu městské části. Dotované obědy reagují na zkušenosti z jarní vlny koronaviru.

Kterých obchodů a služeb se zákaz v Klánovicích dotkne? A evidujete již podnikatele, kteří museli svou živnost zavřít?
Klánovice jsou městskou částí, kde je několik obchodů, restaurací a služeb. Máme tu velkou školu, kterou vede současný prezident Asociace ředitelů ZŠ. Škola i restaurace už byla omezena v minulých týdnech, nyní se omezení rozšiřují např. na fitness v bývalé Včele. Popravdě, dívám se do budoucnosti s nadějí i obavami. Bojím se, že nemalé množství služeb pro občany bude ohroženo příkazy vlády tak, jako nedávno skončil místní švec. Moc doufám, že covid přestane být tak nebezpečný a společnost se vrátí k normálnímu režimu.