Nechal postavit dům na části soukromého pozemku a podvodně tak získal státní dotace ve výši 16,3 milionu korun. Teď by měl radnici opustit.

Tak zní verdikt Krajského soudu v Praze, který se zabýval případem starosty Tomáše Diviny (US- -DEU) šéfujícího malé vesničce vzdálené sedm kilometrů od Prahy.

„Byl uznán vinným ze spáchání trestných činů úvěrového podvodu a zneužívání pravomoci veřejného činitele,“ vysvětlila Deníku soudkyně Eva Miláčková, za co její senát uložil Divinovi pětiletý zákaz výkonu funkce ve státní správě a samosprávě a k tomu ještě trest odnětí svobody na dva roky ve věznici s dozorem s podmíněným odkladem na pět let.

Vinu necítí

Zda starosta opravdu bude muset z úřadu odejít, ale není jasné. Soudkyně Miláčková připouští, že její výrok ještě není platný. Obhajoba i žalobkyně si ponechaly lhůtu na odvolání. Kauzu tak pravděpodobně bude přezkoumávat odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Starosta Divina se odhodláním podat odvolání netají. „Necítím se vinen,“ prohlásil veřejně.

Podle Martina Holíka z organizace Transparency International, která se zabývá transparentností na úřadech, se měl starosta postu vzdát už dávno. „Bylo na místě, aby odstoupil sám. To, že byl stíhán a stále je ve funkci, rozhodně není standardní,“ doplnil Holík.

Stavěli na cizím

Kauza nešťastných kroků vedení obce se začala odvíjet poté, co se v Úholičkách rozhodli vybudovat dům s malometrážními byty pro seniory. Zdi sice rostly jako z vody, z právního hlediska ale byla stavba protiprávně připravena. Obec zažádala o státní dotaci na výstavbu navzdory tomu, že na její přidělení neměla nárok.

Státní fond rozvoje bydlení totiž poskytnutí peněz podmiňoval tím, že dům bude stát výhradně na obecních pozemcích. Část domu ale zasahuje do parcel soukromého vlastníka. S ním starosta sice o výměně za obecní pozemky jednal, transakce se ale neuskutečnila. Navíc se měnil projekt.

Spory v obci

Taktika „nějak se to udělá“ nezafungovala a letos 21. dubna se o stavbu v Úholičkách začala zajímat hospodářská kriminálka. Události spjaté s vracením více než 16milionové dotace, pozastavenou kolaudací vybudovaného objektu a policejním vyšetřováním navíc rozhádaly tamější zastupitele. Ti dokonce rozehnali vlastní kontrolní výbor, jeho člen Miroslav Vodrážka, jenž na nezákonnosti upozorňoval, získal punc obecního vyvrhele.

Napjaté vztahy museli několikrát přijet urovnávat policisté. Pátého května jednomu z opozičních zastupitelů kdosi poničil auto, manžel další zastupitelky se jen o pár dní později dostal do konfliktu s místními občankami, na jejichž pozemky dokonce výhrůžně najížděl autem. V obci se dokonce hovořilo i o záměrném vypálení konírny majitele části pozemků pod novostavbou.

LUCIE BOHÁČOVÁ, MILAN HOLAKOVSKÝ