Jak složité bylo stát se ze středoškolského pedagoga starostou a jak to vnímali vaši studenti?

Byla to samozřejmě velká změna. Hodně mých studentů mi před volbami pomáhalo a podporovalo při kampani. Ve škole jsem si ale nechal dvě středeční hodiny s maturanty. Jsem zároveň jejich třídní a rád bych je dovedl i k maturitě.

To stíháte ještě učit?

Jde to zvládnout i proto, že to bude jen do dubna, pak už přijdou maturity.

Mluví se o vás v souvislosti s novou generací politiků „aktivistů". Jakou mají budoucnost?

Bude záležet na tom, jak dopadneme za čtyři roky. Ale už teď spoustě lidí vadíme, protože máme určité principy. Takže je na mě podané jedno trestní oznámení kvůli našemu transparentnímu účtu, kam nám přispěl člověk, který pak zvítězil ve výběrovém řízení na tajemníka.

Kdo seděl v této výběrové komisi?

Rozhodovali samozřejmě i zástupci opozice, bude se to ale ještě probírat. Záleží také na tom, kdo to bude medializovat a jak to bude vykládat. Je to určitá daň za naši transparentnost.

Spolupracujete s dalšími radnicemi v Česku, které vedou starostové - „aktivisté"?

Například s Brnem - střed (radnici vede Martin Landa z hnutí Žít Brno - pozn. red.) o sobě dobře víme a je jen škoda, že jsme si své zkušenosti nezačali předávat dřív, protože řešíme podobné problémy. Ale teď s tím začínáme.

Kam by se měla Praha 7 posunout za čtyři roky pod vaším vedením a co ji v současnosti nejvíc chybí?

Rád bych, aby Praha 7 fungovala tak, jak má. A chybí jí lidé, kteří uklízí po svých psech a ti, kteří když vidí na zemi papír, tak se sehnou a vyhodí ho. Protože žádná městská část není tak bohatá, aby zvládla uklízet po všech, kteří nemají k danému místu vztah. Apelujeme na lidi a budeme pořádat různé akce, aby lidé, kteří tu bydlí, měli k Praze 7 vztah a byli občas ochotní udělat „oběť" a uklidit něco po druhých. Jde sice o drobnosti, ale dělá to celkový obraz.

Starosta Prahy 7 Jan ČižinskýNeměla by radnice spíš zlepšovat některé veřejné prostory, například kolem metra Vltavská? Nezvýšila by se v lepším prostředí i občanská angažovanost?

Rádi bychom tato místa zlepšili, ale slibovat to nemohu a ani nechci, protože na to jednak peníze nemáme a za druhé nebudeme investory. Většinou totiž jde o pozemky magistrátu, na Vltavské je pak majitelem dopravní podnik.

Aktuálně je tedy největší problém pořádek?

Nyní nám chybí například místa ve školkách, nemáme konkrétně 212 míst, dá-li pánbůh, mohlo by se to v průběhu příštího školního roku vyřešit. Máme dva projekty na nové školky, nestavíme je, ale upravujeme, a ještě jednu modulovou. Snad se podaří, aby bylo dost míst pro tříleté děti. Od září se nám to asi ještě nepovede, ale leden je reálnější.

S novou výstavbou obytných domů může sice růst zájem o mateřské školy, ale co když dětí za několik let celkově ubude?

To se zcela jistě nestane, protože výstavba jde proti tomuto poklesu. Třetina Prahy 7 není zastavěná a projektují se zde byty až pro 30 tisíc lidí. Demografická data ale studujeme. My proto modulové školky připravíme, ale koupíme je, až budou skutečně potřeba.

Co by měly splňovat nové developerské projekty, aby byly přínosem také pro místní obyvatele?

Máme komisi rozvoje, která všechny návrhy projde a pak chceme vždycky uspořádat diskuzi s občany. Bohužel většina projektů už běží, takže tam dáme pouze na doporučení odborníků. Chceme, aby například u rozvoje Bubnů - Zátor vznikl dokument, ze kterého bude jasné, co kde bude. Cesta je co největší komunikace. Čím víc investor komunikuje, tím lepší a rychlejší je pak vlastní realizace.

Je v kompetenci vedení městské části ještě zasahovat do projektů, které jsou už v pozdější fázi příprav?

My jako samospráva se vyjadřujeme k územnímu řízení. Po této linii se nám nelíbí, že vznikají tendence, aby u nás vznikala centra, která jsou projektována jako centra na periferii - při výjezdu z města. Přivádějí dopravu a nasávají život do sebe místo toho, aby ponechávaly život na ulicích. Proto se také bráníme Paláci Stromovka a jsme velmi skeptičtí k dalšímu projektu na Letné.

Doprava je jediný problém v případu Paláce Stromovka?

Tady platí navíc nájemní smlouva a pozemek je městské části. Vyžadujeme, aby investor plnil smlouvu, která není dodržená. Protože funkce, které nájemní smlouva předpokládá, jsou byty, památník, radnice a ty tam nejsou v žádném případě umístěny. Je potřeba se domluvit, aby výsledný projekt odpovídal tomu, co se domluví.

Plánujete společně s Prahou 8 také lávku z Holešovic přes ostrov Štvanice do Karlína. Co brání její realizaci?

Stavbu brzdí otázka, jestli má být vypsána nová soutěž, nebo to není nutné. Došlo totiž ke změně parametrů mostu po povodních v roce 2002 a mostovka musí být výš, než se počítá v původním návrhu. To komplikuje bezbariérový nájezd na holešovické straně a Štvanici, který by pak byl kvůli výšce mostu příliš dlouhý. Každopádně bychom byli rádi, aby tam lávka co nejdříve vyrostla, není to neřešitelný problém. Investorem celé stavby je ale pražský magistrát.

Starosta Prahy 7 Jan ČižinskýJan Čižinský- narodil se 22. dubna 1978
- vystudoval historii, latinu a politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze
- je učitelem na střední škole
- v roce 2013 úspěšně bojoval za vypsání referenda o stavbě radnice v Praze 7 za miliardu korun
- na podzim 2014 zvítězil se subjektem Praha 7 sobě v komunálních volbách a stal se starostou
- zároveň byl zvolen za Trojkoalici do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Čtěte také: Starosta Jižního Města Jiří Štyler: Sklopit oči a zdrhnout? To ne