Kromě toho stále trvá požadavek radnice Prahy 6, aby správce vodovodní sítě, firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), plošně odškodnil všechny lidi z Dejvic a Bubenče. Kolář si rovněž přeje, aby jim bylo odpuštěno vodné a stočné za celý měsíc, přičemž PVK hovoří jen o dvou týdnech.

Přestože je podle hygienických norem voda ve zmíněných čtvrtích pitná už od minulého čtvrtka, mnozí lidé si stále stěžují na její kvalitu a odmítají ji standardně využívat. Na vině je stále vysoké množství chlóru, který má desinfikovat potrubí.

I proto by dle radnice Prahy 6 měly PVK přistoupit na uvedené požadavky. „Městská část Praha 6 dál jedná se společností PVK o možnosti plošného odškodnění," potvrdila v úterý mluvčí městské části Libuše Stoklásková.

Zatím není příliš pravděpodobné, že by Pražské vodovody a kanalizace (PVK) přistoupily na požadavek radnice Prahy 6, respektive jejích občanů, na plošné odškodnění. Podle ředitele PVK Petra Mrkose „je třeba najít nějaké kompromisní řešení."

Cítí se být poškození

To ale mnoho lidí z Dejvic a Bubenče odmítá akceptovat. Cítí se být poškození, i když neutrpěli zdravotní potíže. Podle informací Pražského deníku někteří uvažují o tom, že se obrátí na soud, pakliže jim nebude odškodné vyplaceno. Totéž se týká i některých firem.

Připomeňme, že do vodovodu v Praze 6 se dostaly bakterie, které lidem způsobily žaludeční a střevní potíže. Bez pitné vody bylo dvaatřicet tisíc lidí. PVK slíbily postižené odškodnit. Peněz se ale dočkají jen lidé, kteří předloží lékařskou zprávu či účtenku z lékárny za léky na průjmová onemocnění. Žádostí už firmě dorazilo přes třináct set.

Kalamitní situace trvala od neděle 25. května do čtvrtka 28. května. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 60 cisternami. Praha 6 vozila pitnou vodu do škol a domů seniorů a poté ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Lékaře kvůli špatné vodě vyhledalo přes 2600 lidíLékaře kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku přes 2600 lidí. Více než 2100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka. Informovala o tom ve středu krajská hygienická stanice v Praze. Více než 2100 lidí požádalo Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o odškodnění.

„Celkem bylo ošetřeno 1765 osob, které uvádí obtíže v sobotu a v neděli 23. a 24. května a dalších 860 osob uvádějících obtíže od pondělí 25. do pátku 29. května," píše se v informaci hygieniků. Dalších 67 lidí bylo ošetřeno o minulém víkendu.

PVK zatím obdržely 2166 žádostí o odškodnění, téměř 300 už jich odeslaly pojišťovně. Ta na základě žádostí lidem vyplatila už 800 tisíc korun. Žádosti o odškodnění ze strany firem PVK ještě neobdržela.

Čtěte také: Voda je nepoživatelná, stěžují si Dejvičtí a chtějí odškodnění