Praha 4 - se 130 tisíci obyvateli největší městská část v metropoli - se ocitla v politické krizi. Ale nenastala zčistajasna. Křeslo starosty v rámci povolebního vyjednávání získal znovu Štěpánek ze Strany zelených, která skončila až třetí po vítězných Pirátech (deset mandátů) a ODS se stejným počtem devíti zastupitelů.

Nakonec tedy vznikla koalice Pirátů a nezávislých, uskupení Praha 4 sobě – Zelení a nezávislí a Společně pro Prahu 4 – STAN s KDU-ČSL s nejtěsnější možnou většinou 23 hlasů. Už loni v listopadu se v médiích objevila zpráva, že vnitřní finanční kontrola na odboru stavebních investic a oprav nuselské radnice odhalila u šestnácti veřejných zakázek z let 2014 až 2016 problém. Pak kontroloři upozornili i na podezřelé zakázky v oblasti IT.

Politici žádali rezignaci kvůli podezřelým zakázkám

Na základě auditů pak letos v lednu vyzval předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík starostu Štěpánka k rezignaci. Šéf Zelených ovšem celou dobu pochybení odmítá a viní bývalé radní za ODS a TOP 09, kteří už v nové radě nesedí. Po maratonu čtyřhodinových diskusí s několika přestávkami však teď sedm z devíti současných radních včetně starosty Štěpánka skončila.

Pro odvolání radních hlasovalo 23 z celkem 45 zastupitelů. Návrh na odvolání předložily opoziční kluby ODS, TOP 09 a ANO. Jejich návrh zařadit na středeční jednání odvolání radních podpořil i lidovec Svoboda. Dvojče bývalého předsedy KDU-ČSL a ministra vnitra, zahraničí, pro místní rozvoj i bez portfeje Cyrila Svobody přes výzvy politiků své rozhodnutí nevysvětlil a do diskuze se nezapojoval.

Nátlak na zastupitele KDU-ČSL

„Postoj pana Svobody chápu, na členy zastupitelstva za KDU-ČSL byl po volbách vyvíjen nátlak, aby podpořili za každou cenu novou koalici. Z toho důvodu vydírání jsme odešla. Že takový přístup začal nyní vadit i panu Svobodovi, mám pochopení," uvedla podle webu Pražský patriot zastupitelka Aneta Krajcová, která přešla z klubu STAN do ANO.

Tomáš Kaplan (KDU-ČSL) v průběhu odpoledne neúspěšně navrhoval, aby bylo jednání zastupitelstva přerušeno. „Pokud jsem dospělý člověk a k něčemu jsem se zavázal, měl bych to plnit. Určitě jsem násilím nikoho nenutil něco podepsat. Je to dnes ostuda KDU-ČSL," reagoval Kaplan na tah bývalého bankéře Svobody.

close Novou starostkou Prahy 4 byla zvolena Irena Michalcová (ANO). info Zdroj: ANO, bude líp zoom_in Jak uvedl Pražský patriot, pro Svobodovo odvolání bylo jen dvacet zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) hlasovalo celkem dvaadvacet zastupitelů. Praha 4 si následně zvolilo nové vedení. Nominaci na nejvyšší funkci v radě městské části obdrželi dosavadní starosta Štěpánek a zastupitelka Michalcová (ANO), která nakonec byla zvolena starostkou. Štěpánek dostal jen jednadvacet hlasů. „Moje práce jak v opozici, tak jako starosty je dobře známa. Vždy mi šlo o blaho obyvatel této městské části," řekl exstarosta ještě před tajnou volbou.

Prvním místostarostou městské části se pak stal Zdeněk Kovářík z ODS. Místostarostou je nově i Michal Hroza (TOP 09). „Přeběhlík“ Svoboda před volbou prolomil mlčení a prohlásil: „Až opadnou emoce a vášně, uvítám spolupráci i s opozicí.“ Na starosti bude mít nový místostarosta zřejmě sociální politiku. 

Pak radní Růžička už neustál druhý pokus o odvolání. Pro bylo všech 23 zastupitelů, kteří si vyzvedli hlasovací lístky. Protože po zvolení starostky nová opozice volbu zbylých členů Rady MČ Praha 4 ignorovala. Tomáš Hrdinka (ANO) a Jaroslav Míth (ODS) byli zvoleni uvolněnými radními. Dvěma neuvolněnými členy rady budou nyní Patrik Opa (ODS) a Jan Hušbauer (ANO). Třetí nominant Filip Vácha z TOP 09 získal v tajné volbě jen 22 hlasů a nebyl zvolen. Po poradě stranického klubu v opakované volbě potřebný 23. hlas dostal a byl zvolen do funkce radního.

Rozvoj městské části stagnoval

„Velmi si vážím důvěry kolegů a mohu nejen jim, ale i všem občanům Prahy 4 slíbit, že já i celá nová rada budeme pracovat skutečně pro ně. Rozvoj městské části v poslední době stagnoval a my budeme muset spoustu věcí rozhýbat,“ uvedla Michalcová, která přes třicet let působí ve školství. Před loňskými komunálními volbami měla v programu třeba rozumnou výstavbu s ohledem na potřeby Prahy 4, vyrovnaný rozpočet, digitalizaci úřadu či řešení problémů se Spořilovskou spojkou nebo Branickým divadlem.

Během diskuze se členové - teď už bývalé - vládnoucí koalice vzájemně chválili, což opozice označila jako „nepodstatné mlácení prázdné slámy“. Opoziční zastupitelé naopak vyčetli Štěpánkovi a spol. třeba postup radnice při závádění parkovacích zón. „Jsme zásadně nespokojení s pokračujícími snahami likvidovat kapacitnost a průjezdnost komunikací Prahy 4,“ uvedla opozice ve společném prohlášení, které citovala agentura ČTK.