Politika Jiřího Palusku (ODS) nečekají příjemné dny. Ve středu rezignoval na post starosty Prahy 2, protože mu policie doručila obvinění z trestného činu, za který může ve vězeňské cele strávit až deset let.

Dnes již bývalý starosta měl podle informací Deníků dostat policejní obsílku ve středu v odpoledních hodinách. Hned vzápětí sepsal svoji rezignaci a včera ráno ji na jednání zastupitelstva Prahy 2 přednesl svým překvapeným kolegům.

Na následné tiskové konferenci se však neukázal. Co je přesnou příčinou této kauzy však nechtěl sdělit ani místostarosta Václav Vondrášek (ODS).

„Nemohu k tomu říci nic konkrétního. Navíc o podrobnostech případu skutečně moc nevím. Pan starosta mi akorát ukazoval velkou složku, která slouží jako dokumentace k případu. Je to obsáhlé povídání, takže jsem to zatím pouze prolétl. Neměl jsem čas zjišťovat podrobnosti,“ odpověděl na naléhání novinářů Vondrášek

O co v kauze jde?

Trestní oznámení na dnes již bývalého prvního muže Prahy 2 podala loni v dubnu organizace Transparency International.

Radnice Prahy 2 na konci roku 2009 zahájila rekonstrukci půdních prostor, ze kterých měly vzniknout byty. Ve fázi, kdy byla rekonstrukce v hrubé stavbě, byly byty nabídnuty nájemníkům.

„Ti je měli dokončit tak, aby se v nich dalo bydlet. Čím vyšší investici nájemníci do dostavby dali, tím nižší nájem pak platili. Jenže v jednom případě, v bytě v Dittrichově ulici 1943/22 k tomu nedošlo,“ popsal Petr Leyer, právník z organizace Transparency International, případ, kterého se ujala policie.

Podle Leyera byt v Ditrichově ulici radnice dostavěla do fáze, že se v něm dalo bydlet, a tudíž nájemci nevznikly žádné náklady a navíc měl zvýhodněné nájemné.

„Máme důkazy, že půl roku po dostavbě půdního bytu v něm pobýval syn Jiřího Palusky. Na adresu do Dittrichovy ulice mu byla doručena výzva k vyzvednutí zásilky,“ doplnil Leyer, s tím, že případ byl tak jasný, že Transparency International podala trestní oznámení. V kauze s půdními přestavbami nemusí ovšem Jiří Paluska figurovat sám.

Podle pražské policejní mluvčí Evy Kropáčové je někdejší starosta stíhaný za trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a za porušování povinností při správě cizího majetku.

„Z taktických důvodů už nebudeme poskytovat žádné další informace, neboť okruh obviněných osob není dosud uzavřen,“ řekla Deníku policejní mluvčí Kropáčová.

Bývalého starostu druhého pražského obvodu obvinění z trestného činu velmi zaskočilo.

„Překvapilo mě to, to musím uznat. Věděl jsem, že policie případ šetří. Ale domníval jsem se, že ho odloží. Obvinění podle mě padlo na základě konstrukcí,“ řekl Deníku krátce po rezignaci Paluska a dodal, že se proti obvinění z trestného činu bude bránit.

Na pozici starosty Prahy 2 ale jako obviněný z trestného činu zůstat nechtěl. „Myslím, že takový člověk by v čele městské části zůstat neměl,“ dodal Paluska.

Právník Petr Leyer z Transparency International starostovu rezignaci uvítal. „Je správné, že z tohoto případu vyvodil politickou zodpovědnost,“ domnívá se Leyer.

Šok pro zastupitele

Členové zastupitelstva druhého obvodu byli z nastalé situace v naprostém šoku. Domnívají se, že jde o jakýsi konstrukt konkurenční politické reprezentace, v lepším případě o politováníhodné nedorozumění.

„Můj osobní názor je, že pan Paluska nic nespáchal. Jen je třeba všechno patřičně vysvětlit. Velmi si tedy váží toho, že na rozdíl od jiných politiků, kteří setrvávají ve svých funkcích po celou dobu soudních procesů, tedy i několik let, podal starosta rezignaci téměř okamžitě. To je myslím jasný příklad toho, jak by měla politika správně fungovat,“ svěřil se Deníku Vondrášek.

Ponurou atmosféru, která od na radnici Prahy 2 panuje, sdílí i Jitka Slavíková, vedoucí odboru Kanceláře starosty a vnějších vztahů. „Jsme z toho všichni pořádně mimo. Tohle vůbec nikdo nečekal a nedokážeme si to vysvětlit. Nevěříme, že by byl něčeho takového vědomě schopen. Přesto je správné, že podal rezignaci, než se všechno vyjasní,“ vyjádřila se Slavíková.

Funkci starosty dočasně přebírá jeho zástupce Václav Vondrášek.

O tom, kdo vystřídá Palusku na postu šéfa druhé městské části, rozhodnou zastupitelé na příští schůzi. Zatím ale není jasné, kdy se sejdou.

„Ještě nemáme datum příštího zasedání. Není ale vyloučeno, že vzhledem k nastalé situaci bude v mimořádném termínu,“ připouští Vondrášek, který je pověřený vedením radnice druhého městského obvodu.