Mlejnský, který byl členem ODS od roku 1995, se vzdal funkce prvního místopředsedy ODS Prahy 11, předsedy organizace této strany Jižní Město II i členství ve stranickém klubu v rámci zastupitelstva Hlavního města Prahy.

„Moje manželka je po těžké operaci a její dlouhodobé zdravotní problémy bohužel přetrvávají. Mám čtyři děti. Dvouletá holčička a roční chlapeček potřebují soustavnou péči, stejně jako dvě starší děti," uvedl v prohlášení.

Svůj krok také zdůvodnil blížícími se volbami do Evropského parlamentu, a především do zastupitelstva hlavního města a městské části. „Musíme si vybrat lídra a začít kampaň," řekl Mlejnský s tím, že chce svým rozhodnutím deklarovat, že se nebude kampaně účastnit. Kandidovat do komunálních voleb nechce ani za jinou politickou stranu. Věří ale, že se do ODS a politiky časem vrátí.

Mlejnský v minulosti patřil k podporovatelům křídla ODS kolem bývalého primátora Pavla Béma. Po změně pražského vedení se dostal do stranické opozice. „Vzhledem k vývoji situace v pražské ODS v poslední době, nejsem tímto rozhodnutím překvapen," poznamenal k odchodu Mlejnského předseda pražské ODS Filip Humplík. „O jeho dalších krocích nejsem informován," dodal.

Mlejnský vždy kritiku odmítal

Opoziční zastupitelé Mlejnského a vedení Prahy 11 dlouhodobě kritizují za některé zakázky nebo prodeje pozemků. Mlejnský vždy kritiku odmítal.

Na podzim na úřadu zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, odnesli si údajně dokumenty a počítače z majetkoprávního odboru. Zasahovat měli i u Mlejnského doma. Mlejnský řekl, že od té doby ho policisté nijak nekontaktovali a o vyšetřování případu nemá informace. Důrazně popřel, že by pozastavení jeho členství v ODS mělo s případem cokoli společného.

Předseda oblastního sdružení Jan Gabriel sdělil, že jihoměstská ODS podporuje setrvání Mlejnského ve funkci starosty až do řádných komunálních voleb. Vedení ODS v Praze 11 mu zároveň poděkovalo za jeho dlouholetou činnost.