Před sněmovními volbami byl odvolán z funkce místopředsedy pražské ODS. Někteří její politici se obávali, že Jančíkova politika je jednou z příčin, proč v Praze klesla voličská obliba ODS, která letos poprvé po mnoha letech nevyhrála v metropoli volby do sněmovny. Jančík včera rovněž uvedl, že starostou Prahy 5 zůstane do konce nynějšího volebního období, které skončí na podzim. Nadále také zůstává šéfem oblastní ODS v Praze 5. Naznačil, že po odchodu z politiky by se věnoval podnikání.

Mělo to být dříve

Opozice Jančíkovo rozhodnutí jednoznačně přivítala. „Mělo se to ale stát o jedno volební období dříve,“ řekl zastupitel Michal Tuček (nezařazený). Podobně se vyjádřil i zastupitel Ondřej Gál (Svobodní), podle něj byl k tomuto kroku starosta dotlačen.

Aby Jančík znovu do zastupitelstva nekandidoval, požadovala část občanských demokratů. Vyzval ho k tomu například místostarosta Petr Horák (ODS) a místní sdružení ODS Klamovka. Již v roce 2006 Jančík podepsal smlouvu, ve které za místo na kandidátce slíbil, že v dalších volbách kandidovat nebude. Na konci minulého roku ale dohodu označil za mrtvou. Opozice se i přes Jančíkovo prohlášení pravděpodobně na čtvrtečním zastupitelstvu pokusí o jeho sesazení z funkce. Odvolat chce i radu.