Ztráta vysokého stranického postu, do budoucna funkce starosty a také vysokoškolského titulu. To vše a možná mnohem víc aktuálně hrozí kontroverznímu starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi (ODS). O důvěru většiny místních obyvatel už ale přišel dávno. S činností radnice pod jeho vedením je jich nespokojeno celých jednasedmdesát procent místních. V lednu to alespoň na popud opoziční strany Věci veřejné zjistila agentura STEM/MARK. V těchto dnech navíc graduje aféra kolem jeho titulu. „Na stole mu prý už brzy přistane dopis s hlavičkou Právnické fakulty Západočeské univerzity. Vyrozumění o zahájení řízení vedoucího k odebrání titulu,“ řekl Deníku dobře informovaný zdroj ze Západočeské univerzity, který si nepřál být jmenován.

Opozice práci viděla

„O takovém dopisu zatím nic nevím. Jsem ale přesvědčen, že starostovo studium nebylo standardní,“ říká skepticky opoziční zastupitel páté městské části Lukáš Budín (SZ). Odebrání titulu Jančíkovi shledává za nevyhnutelné. Škrtání v indexu i podezřelé parafy a řada dalších podivností. O tom všem se Budín mohl přesvědčit na vlastní oči a také to učinil. „Prohlédl jsem si i práce pana starosty. Podle mého názoru byly mírně řečeno nedostačující,“ dosvědčil Budín.

Samotný starosta Jančík je ale opačného názoru. Přestože pětileté náročné studium zvládl za pouhé čtyři roky. „Využil jsem možnosti koncentrace třetího a čtvrtého ročníku. Studoval jsem řádně od roku 2000 do roku 2004,“ stojí v Jančíkově písemném prohlášení.

„Nemám o tom žádnou informaci, takže ani nemohu reagovat. Moje studia byla naprosto korektní, takže se o svůj titul neobávám. Pochybuji o tom, že jde o oficiální a pravdivou informaci. Předpokládám, že by mně škola oznámila tento krok dříve než sdělovacím prostředkům.“

Obchodní právo

Kromě délky Jančíkova studia vzbudila pozornost i jeho zkouška z předmětu obchodní právo. Tu měla udělat u dnes již zemřelé Miroslavy Bartošíkové. Pravost jejího podpisu slíbil odborně přezkoumat rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Ten už na konci minulého roku připustil, že v Jančíkově případě shledal nesrovnalosti v záznamech zápočtů a zkoušek na katedře obchodního práva a v elektronickém systému fakulty. Jak Deník informoval už ve čtvrtek, pod Jančíkem se povážlivě houpe židle právě v pražské stranické organizaci. „I zde je jeho pozice neudržitelná. Podle mých informací bude na pondělním regionálním sněmu ODS odvolán z funkce místopředsedy na devětadevadesát procent,“ říká Budín. Poslanec ODS Marek Benda uvádí, že postava smíchovského starosty sráží preference pražské ODS tak výrazně, že to dál není možné tolerovat. Bude iniciovat jeho odvolání.

Jančík ovšem nehodlá odejít bez boje, svou pozici stále považuje za silnou a zákulisní tahanice nechápe. Navíc za ním stojí domovská organizace v Praze 5. „Skutečně čekám, jak to dopadne, protože neznám důvody, které vedou mé kolegy k podobným vyjádřením. Se mnou o tom přímo nikdo nemluvil, což mě také překvapuje. Postavím se k tomu až v hodinu, kdy tato otázka zazní,“ stojí si za svým Jančík.

Ukáže se v pondělí

O tom, zda mu nakonec podtrhne nohy kauza plzeňských práv, nebo plejáda kauz obvodního formátu, se ukáže v pondělí na půdě chodovského TOP hotelu. Deník ale už v minulosti spravil veřejnost minimálně o jedné pražské kauze, která může i nemusí být spojována s plzeňským skandálem. Jedná se o podezřelý a pro Prahu 5 krajně nevýhodný nájem části Ženských domovů v Radlické ulici firmě Čermák, a. s., jejímž zakladatelem a předsedou představenstva je Přemysl Raban, vyučující na právnické fakultě ZČU.

Vyměnil tedy Jančík obecní majetek za titul doktora práv? Vraťme se o čtyři roky nazpět. V létě 2006 plánovala rada Prahy 5 prodej Ženských domovů. Mělo jít o obchod za téměř dvě stě milionů korun. „Z prodeje nakonec sešlo. Rada poté bez výběrového řízení prodloužila tehdejšímu nájemci, firmě Čermák, a. s., nájemní smlouvu,“ vzpomíná Lukáš Budín. Je potřeba připomenout ještě jeden pozoruhodný fakt spojující Plzeň s Prahou. Starosta Milan Jančík a bývalý radní Martin Stránský figurovali od roku 2002 v dozorčí radě Rabanovy společnosti. A to vedle jmen jako Harrangozzo či Kužel. Další důkaz o propojení společnosti Čermák, a. s., plzeňskou právnickou fakultou a Prahou 5.