VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta nám ukradl referendum o radnici, zlobí se lidé na Praze 10

Vršovice - Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík připravil v posledních týdnech svého funkčního období obyvatelům jedné z největších městských částí metropole překvapení. Na pátečním zastupitelstvu hodlá prosadit, aby se během dvaceti dní konala hned tři místní referenda o dohromady 15 otázkách.

22.8.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Hynek Dlouhý

Obyvatelé mají vedení radnice poradit, jak se postavit k hazardu, zda vybudovat hospic, dvojici parkovacích domů, privatizovat byty nebo za 150 milionů korun zrekonstruovat stadion Ďolíček.

Překvapivý tah je to proto, že až dosud se na Praze 10 žádné místní referendum nekonalo. A zatímco starosta hovoří o „průkopnickém" kroku, místní z občanských iniciativ mají jasno: je to prý jen snaha odvrátit pozornost od toho, co obyvatele alespoň podle petice, kterou podepsalo téměř 10 tisíc lidí štve nejvíc, stavby nové radnice za miliardu korun.

Součástí starostou navrhovaných referend sice otázky vztahující se ke stavbě nové radnice jsou. Mezi nimi i otázka reflektující hlavní požadavek signatářů petice, aby radnice nestála více než 500 milionů korun včetně DPH (byť částka nezahrnuje nákup pozemků).

Ale protože starosta rozložil referendum do tří termínů a pro to nejsledovanější, o radnici, vybral nejméně atraktivní datum druhého kola doplňovacích voleb do Senátu, hovoří dokonce o pokusu starosty „ukrást referendum".

„Starosta chce lidi zmást"

„Vzít některé naše otázky, přiřadit k nim další a celé to naředit na několik termínů, přičemž to nejpodstatnější téma se schová na termín druhého kola senátních voleb, je krádež a naprosté znehodnocení toho, o co jsme usilovali," říká aktivní obyvatelka Prahy 10, zakladatelka spolku Útulné Strašnice Ivana Mádrová.

Starostovi Zoufalíkovi, který na poslední schůzi zastupitelstva prohlásil, že „přijímá požadavky petentů za své", podle ní vůbec nejde o to vyslyšet přání lidí z petice, aby stavba radnice nebyla předražená. „Jde mu hlavně o to lidi zmást, aby k tomu nejdůležitějšímu referendu nepřišli."

Jak radnice k otázkám přišla?

Referendum, jak ho starosta hodlá v pátek navrhnout, je podle ní sestavené od základu špatně. „Na termín prvního kola senátních voleb je tam třeba téma nulové tolerance hazardu. To je přitom otázka, která se na zastupitelstvu řešila snad jen jednou.

Úplně absurdní jsou pak otázky ke stavbě parkovacích domů ve třetím referendu. Praha 10 teď jedno parkoviště, u stadionu Bohemians, prodává, a chce se ptát lidí, zda stavět jiná? Nejsou k tomu žádné podklady. A tyto otázky jsou zahrnuty na termín komunálních voleb. Zatímco téma, kvůli kterému lidé podepisovali petici, je posunuto k termínu, u něhož lze očekávat nejnižší volební účast," říká Mádrová.

Starosta se brání, že témata „nejsou vycucaná z prstu." Radnice v červenci podle Zoufalíka rozeslala všem občanům Prahy 10 dopis, ve kterém se dotazovala na témata, která by do referenda mohla zařadit.

Stovky podnětů

Mluvčí městské části Jan Charvát na dotaz Pražského deníku zaslal několik dokumentů, které prý vyplývají z výsledků starostovy ankety. Dokumenty sice u každého tématu referenda uvádí argumenty a odhad nákladů, zdůvodnění jsou však velmi obecná.

Součástí přílohy navzdory tomu, že Praha 10 podle textu obdržela od obyvatel „stovky podnětů", nejsou žádné konkrétní připomínky obyvatel či jejich statistické zhodnocení.

Vyhodnocení ankety se omezuje na jediný odstavec, ve kterém je uvedeno, že „zásadními tématy byla problematika vybudování vhodných prostor pro fungování ÚMČ Praha 10, problematika parkování na území městské části Praha 10, problematika oprav komunikací, problematika bezpečnosti občanů ve veřejném prostoru a problematika regulace hazardu. Mezi zásadní témata patřilo rovněž možné pokračování privatizace a rozšíření sociálních služeb."

Část zastupitelů, mezi nimi i z řad koaliční Desítky pro domácí, si navíc už minulý týden stěžovala, že výsledky ankety a otázky referenda starosta se svými kolegy údajně vůbec neprobral.

„Znění bodů jsme se dozvěděli deset minut před zastupitelstvem," říkal lídr Desítky pro domácí Jiří Vrba. Jeho hnutí hodlá prý na dnešním zastupitelstvu hlasovat opět proti starostově návrhu.

„Chtějí jen znechutit lidi"

Mluvčí Prahy 10 s kritikou nesouhlasí. Městská část podle něho naopak dělá „průkopnický krok."

„Když jsme začínali s elektronickými aukcemi, také nám to řada kritiků otloukala o hlavu a teď je to vzorem," tvrdí.

Nezávislý pozorovatel, politolog a vysokoškolský pedagog Petr Just na dotaz Pražského deníku zareagoval, že referendum, ve kterém političtí představitelé občanům předají větší množství otázek, je například v USA zavedeným prvkem demokracie.

„V tomto smyslu mi na záměru Prahy 10 nepřijde nic špatného. Standardním krokem by ale bylo, kdyby všechny otázky byly součástí referenda v termínu komunálních voleb. Zařazení referenda o radnici na termín druhého kola, navíc doplňovacích voleb do Senátu, skutečně může vyvolávat pochybnosti o možné snaze problém rozmělnit."

Podobná situace už tu jednou byla

Právě před tím varuje občanský aktivista Jan Čižinský. Učitel gymnázia a současný kandidát do zastupitelstva za KDU-ČSL, který se před necelými dvěma lety dostal na Praze 7 do velmi podobné situace jako dnešní protestující na Praze 10. Také mu se nelíbilo, že chce městská část utratit přes miliardu korun za novou radnici.

A tak začal shánět podpisy pro konání referenda, které se nakonec i přes odpor radnice a stížnosti k soudu konalo a zastupitele zavázalo srazit náklady na 500 milionů korun.

„Je to stejný případ jako u nás. Zastupitelé vyhlašují referenda jako na běžícím pásu, aby znechutili lidi a odvedli pozornost od toho, které se týká obří investice na stavbu radnice," řekl Pražskému deníku Čižinský.

Ten referendum vnímá jako „záchrannou brzdu". „I proto má přísné kvórum 35 procent voličů, aby se v něm rozhodovalo skutečně jen o těch nejzávažnějších otázkách městské části. Pokud tedy někdo pořádá referendum o 15 otázkách, nazval bych to zneužitím tohoto institutu, je to jasný pokus torpédovat to důležité," tvrdí Čižinský.

Mluvčí Jan Charvát uklidňuje, že i kdyby k referendu nepřišlo minimálně požadovaných 35 procent voličů, „vedení radnice bude k výsledku přihlížet." Připouští však, že vzhledem ke krátkému času, který současným zastupitelům do komunálních voleb zbývá, už by výsledek referenda byl spíše odkazem pro ty, co do úřadu nastoupí po volbách 10. a 11. října.

O čem mají lidé na Praze 10 rozhodnout?

1. referendum
Otázka č. 1: Souhlasíte s nulovou tolerancí hazardu na Praze 10?

2: Souhlasíte s tím, aby finanční prostředky určené k financování mládežnického sportu, které v případě nulové tolerance hazardu nebudou příjmem rozpočtu městské části Praha 10, byly ve stejné výši vynaloženy k řešení uvedené problematiky z rozpočtu městské části Praha 10?

3: Souhlasíte s vybudováním hospice na území městské části Praha 10 z prostředků městské části Praha 10?

Referendum se má konat během prvního kola senátních voleb na Praze 10 tj. 19. a 20. září.

2. referendum
1: Souhlasíte s tím, aby náklady na výstavbu sídla Úřadu městské části Praha 10 zahrnující pořízení pozemků potřebných pro výstavbu byly omezeny částkou 500 mil. Kč bez DPH?

2: Souhlasíte, aby základním hodnotícím kritériem v zadávacím řízení na pořízení sídla Úřadu městské části Praha 10 byla ekonomická výhodnost nabídky a dílčím kritériem s nejvyšší vahou byla nabídková cena?

3: Souhlasíte s tím, aby městská část Praha 10 ze svého rozpočtu zrekonstruovala stadion Ďolíček za maximální částku 150 mil. Kč bez DPH?

4: Souhlasíte s tím, aby celkové náklady na rekonstrukci nebo pořízení sídla Úřadu Městské části Praha 10 byly omezeny částkou 500 milionů Kč včetně DPH a případných úroků?

5: Souhlasíte s tím, aby dosavadní proces výběru sídla Úřadu Městské části Praha 10 byl zrušen?

6: Souhlasíte s tím, aby byly hodnotícími kritérii pro konečný výběr sídla Úřadu Městské části Praha 10 ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost pro občany MČ Praha 10?

7: Jste pro to, aby na řešení sídla Úřadu Městské části Praha 10 vyhlášena veřejná architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů?

Referendum se má konat během druhého kola doplňovacích voleb do Senátu 26. a 27. září. V případě, že by se ve volbách rozhodlo už v prvním kole a druhé se tedy nekonalo, referendum se koná jen v jednom dni 26. září.

3. referendum
1: Souhlasíte s pokračováním privatizace bytů svěřených městské části Praha 10 oprávněnými nájemci bytů?

2: Souhlasíte s řešením problematiky bezpečnosti dětí v základních a mateřských školách a bezpečnosti ochrany majetku občanů ve veřejném prostoru městské části Praha 10 formou kamerového systému napojeného na pult centrální ochrany městské části Praha 10 včetně propojení na Policii České republiky a Městskou polici Hl. m. Prahy?

3: Souhlasíte, aby městská část Praha 10 i nadále z vlastního rozpočtu nad rámec svých zákonných povinností poskytovala Hl. m. Praze a TSK Praha finanční prostředky na financování oprav a údržby veřejných komunikací ve vlastnictví Hl. m. Prahy?

4: Souhlasíte, aby městská část Praha 10 vybudovala parkovací dům na Francouzské ulici a dotovala jeho budoucí provoz tak, aby parkování v něm bylo dostupné všem občanům městské části Praha 10?

5: Souhlasíte, aby městská část Praha 10 vybudovala parkovací dům na Vršovické ulici a dotovala jeho budoucí provoz tak, aby parkování v něm bylo dostupné všem občanům městské části Praha 10 a iniciovala odpovídající změnu územního plánu hl. m. Prahy?

Referendum se má konat v termínu komunálních voleb 10. a 11. října.

Autor: Ondřej Leinert

22.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Rybáři 22 910 Kč

Specialisté v oblasti rybářství Právník/metodik pro oblast veřejných zakázek. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Ve Smečkách 33, 110 00 Praha 1, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - kariera@szif.cz, Kontaktní osoba : Mgr. Aneta Heverlová, Upřesňující informace :, POŽADAVKY:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu se zaměřením na právo nebo ekonomiku, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, POPIS PRÁCE :, - tvorba a aktualizace kontrolních postupů pro zadávání veřejných zakázek žadateli v rámci opatření PRV a OP Rybářství , - provádění analytické činnosti pro oblast veřejných zakázek, - koordinace, školení, kontrola a poradenská činnost pro zaměstnance Regionálních odborů , SZIF, - poradenská a konzultační činnost pro žadatele PRV a OP Rybářství , - vyhodnocování a metodické řízení kontrolní činnosti na Regionálních odborech SZIF, - zpracování a aktualizace vnitřních směrnic v návaznosti na výše uvedenou oblast a na nastavené gesce v oddělení včetně zajištění oblasti informačního systému, NABÍZÍME : , - služební poměr na dobu neurčitou, - 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, - další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních záležistostí), - stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den , - pružná pracovní doba, - přátelský a inspirativní tým odborníků, - možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), - stabilita zaměstnání, - mobilní telefon s neomezeným voláním včetně 1,5 GB internetu. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond, Ve Smečkách, č.p. 801, 110 00 Praha 1. Informace: Aneta Heverlová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 900 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Koněvova 2595/211, Praha 3, kontakt: Chernogorov Vasily, e-mail: vvchernogorov@seznam.cz, Naplň práce: spolupráce s provozovnou v Togliatti, popis a automatizace podnikových procesu, vedení zaměstnanců, příprava zpráv a informaci, příprava prezentaci, komunikace se zákazníky., Požadavky na uchazeče: znalosti programů Word, Excel, internet, aktivní znalost ruštiny (slovem i písmem), dobré komunikační schopnosti, zodpovědnost, odolnost vůči stresu.. Pracoviště: Kč invest spol. s r.o., Koněvova, č.p. 2596, 130 00 Praha 3. Informace: Vasily Chernogorov, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný ekonom 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzhledem k pracovní náplni pro nabízenou pozici má zaměstnavatel specifické požadavky: znalost anglického, německého a ruského jazyka slovem i písmem na velmi pokročilé úrovni. Praxe min. 3 roky v ruském bankovním sektoru. Zkušenosti se zaváděním GEMBA projektů. Zkušenosti s vedením projektových týmů, koučingem a mentorováním., , Zaměstnavatel souhlasí se zvěřejňováním pracovního místa v databázi pro zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Volksbank cz, a.s., Na Pankráci, č.p. 1724, 140 00 Praha 4. Informace: Klára Pučalíková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhlář,nástrojař,dělník,dále obsluha cnc. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Papírenská 180/1,Praha 6 160 00, Kontakt: e-mailem:info@plexiplast.cz, nebo tel. č. 721842658 - po-pá 8,00-16,30 pan Fiala M., Hledáme šikovné a samostatné pracovníky na dílnu která se zabývá zpracováním plexiskla,polykarbonátu a jiných platů (technických, např. PP či PE). Náplní práce je samostatná práce na zakázkách, výroba dílů dle výkresů, tj. ohýbání,lepení.řezání či leštění. Ideální pro truhláře s praxí, strojaře či jiné manuálně zručné kutili s chutí pracovat. , Nabízet v těchto dalších lokalitách : Roztoky, Kralupy nad Vltavou. Pracoviště: Plexiplast s.r.o., K Horoměřicům, č.p. 1183, 165 00 Praha 620. Informace: Miroslav Fiala, +420 721 842 658(po-pá8,00-16,30hod).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ani sníh nezabrání našim gepardům předvádět návštěvníkům, jak zdatnými běžci jsou.
4

Zvířata v pražské zoo si užívala sníh. Letos možná naposledy

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT