VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta nám ukradl referendum o radnici, zlobí se lidé na Praze 10

Vršovice - Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík připravil v posledních týdnech svého funkčního období obyvatelům jedné z největších městských částí metropole překvapení. Na pátečním zastupitelstvu hodlá prosadit, aby se během dvaceti dní konala hned tři místní referenda o dohromady 15 otázkách.

22.8.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Hynek Dlouhý

Obyvatelé mají vedení radnice poradit, jak se postavit k hazardu, zda vybudovat hospic, dvojici parkovacích domů, privatizovat byty nebo za 150 milionů korun zrekonstruovat stadion Ďolíček.

Překvapivý tah je to proto, že až dosud se na Praze 10 žádné místní referendum nekonalo. A zatímco starosta hovoří o „průkopnickém" kroku, místní z občanských iniciativ mají jasno: je to prý jen snaha odvrátit pozornost od toho, co obyvatele alespoň podle petice, kterou podepsalo téměř 10 tisíc lidí štve nejvíc, stavby nové radnice za miliardu korun.

Součástí starostou navrhovaných referend sice otázky vztahující se ke stavbě nové radnice jsou. Mezi nimi i otázka reflektující hlavní požadavek signatářů petice, aby radnice nestála více než 500 milionů korun včetně DPH (byť částka nezahrnuje nákup pozemků).

Ale protože starosta rozložil referendum do tří termínů a pro to nejsledovanější, o radnici, vybral nejméně atraktivní datum druhého kola doplňovacích voleb do Senátu, hovoří dokonce o pokusu starosty „ukrást referendum".

„Starosta chce lidi zmást"

„Vzít některé naše otázky, přiřadit k nim další a celé to naředit na několik termínů, přičemž to nejpodstatnější téma se schová na termín druhého kola senátních voleb, je krádež a naprosté znehodnocení toho, o co jsme usilovali," říká aktivní obyvatelka Prahy 10, zakladatelka spolku Útulné Strašnice Ivana Mádrová.

Starostovi Zoufalíkovi, který na poslední schůzi zastupitelstva prohlásil, že „přijímá požadavky petentů za své", podle ní vůbec nejde o to vyslyšet přání lidí z petice, aby stavba radnice nebyla předražená. „Jde mu hlavně o to lidi zmást, aby k tomu nejdůležitějšímu referendu nepřišli."

Jak radnice k otázkám přišla?

Referendum, jak ho starosta hodlá v pátek navrhnout, je podle ní sestavené od základu špatně. „Na termín prvního kola senátních voleb je tam třeba téma nulové tolerance hazardu. To je přitom otázka, která se na zastupitelstvu řešila snad jen jednou.

Úplně absurdní jsou pak otázky ke stavbě parkovacích domů ve třetím referendu. Praha 10 teď jedno parkoviště, u stadionu Bohemians, prodává, a chce se ptát lidí, zda stavět jiná? Nejsou k tomu žádné podklady. A tyto otázky jsou zahrnuty na termín komunálních voleb. Zatímco téma, kvůli kterému lidé podepisovali petici, je posunuto k termínu, u něhož lze očekávat nejnižší volební účast," říká Mádrová.

Starosta se brání, že témata „nejsou vycucaná z prstu." Radnice v červenci podle Zoufalíka rozeslala všem občanům Prahy 10 dopis, ve kterém se dotazovala na témata, která by do referenda mohla zařadit.

Stovky podnětů

Mluvčí městské části Jan Charvát na dotaz Pražského deníku zaslal několik dokumentů, které prý vyplývají z výsledků starostovy ankety. Dokumenty sice u každého tématu referenda uvádí argumenty a odhad nákladů, zdůvodnění jsou však velmi obecná.

Součástí přílohy navzdory tomu, že Praha 10 podle textu obdržela od obyvatel „stovky podnětů", nejsou žádné konkrétní připomínky obyvatel či jejich statistické zhodnocení.

Vyhodnocení ankety se omezuje na jediný odstavec, ve kterém je uvedeno, že „zásadními tématy byla problematika vybudování vhodných prostor pro fungování ÚMČ Praha 10, problematika parkování na území městské části Praha 10, problematika oprav komunikací, problematika bezpečnosti občanů ve veřejném prostoru a problematika regulace hazardu. Mezi zásadní témata patřilo rovněž možné pokračování privatizace a rozšíření sociálních služeb."

Část zastupitelů, mezi nimi i z řad koaliční Desítky pro domácí, si navíc už minulý týden stěžovala, že výsledky ankety a otázky referenda starosta se svými kolegy údajně vůbec neprobral.

„Znění bodů jsme se dozvěděli deset minut před zastupitelstvem," říkal lídr Desítky pro domácí Jiří Vrba. Jeho hnutí hodlá prý na dnešním zastupitelstvu hlasovat opět proti starostově návrhu.

„Chtějí jen znechutit lidi"

Mluvčí Prahy 10 s kritikou nesouhlasí. Městská část podle něho naopak dělá „průkopnický krok."

„Když jsme začínali s elektronickými aukcemi, také nám to řada kritiků otloukala o hlavu a teď je to vzorem," tvrdí.

Nezávislý pozorovatel, politolog a vysokoškolský pedagog Petr Just na dotaz Pražského deníku zareagoval, že referendum, ve kterém političtí představitelé občanům předají větší množství otázek, je například v USA zavedeným prvkem demokracie.

„V tomto smyslu mi na záměru Prahy 10 nepřijde nic špatného. Standardním krokem by ale bylo, kdyby všechny otázky byly součástí referenda v termínu komunálních voleb. Zařazení referenda o radnici na termín druhého kola, navíc doplňovacích voleb do Senátu, skutečně může vyvolávat pochybnosti o možné snaze problém rozmělnit."

Podobná situace už tu jednou byla

Právě před tím varuje občanský aktivista Jan Čižinský. Učitel gymnázia a současný kandidát do zastupitelstva za KDU-ČSL, který se před necelými dvěma lety dostal na Praze 7 do velmi podobné situace jako dnešní protestující na Praze 10. Také mu se nelíbilo, že chce městská část utratit přes miliardu korun za novou radnici.

A tak začal shánět podpisy pro konání referenda, které se nakonec i přes odpor radnice a stížnosti k soudu konalo a zastupitele zavázalo srazit náklady na 500 milionů korun.

„Je to stejný případ jako u nás. Zastupitelé vyhlašují referenda jako na běžícím pásu, aby znechutili lidi a odvedli pozornost od toho, které se týká obří investice na stavbu radnice," řekl Pražskému deníku Čižinský.

Ten referendum vnímá jako „záchrannou brzdu". „I proto má přísné kvórum 35 procent voličů, aby se v něm rozhodovalo skutečně jen o těch nejzávažnějších otázkách městské části. Pokud tedy někdo pořádá referendum o 15 otázkách, nazval bych to zneužitím tohoto institutu, je to jasný pokus torpédovat to důležité," tvrdí Čižinský.

Mluvčí Jan Charvát uklidňuje, že i kdyby k referendu nepřišlo minimálně požadovaných 35 procent voličů, „vedení radnice bude k výsledku přihlížet." Připouští však, že vzhledem ke krátkému času, který současným zastupitelům do komunálních voleb zbývá, už by výsledek referenda byl spíše odkazem pro ty, co do úřadu nastoupí po volbách 10. a 11. října.

O čem mají lidé na Praze 10 rozhodnout?

1. referendum
Otázka č. 1: Souhlasíte s nulovou tolerancí hazardu na Praze 10?

2: Souhlasíte s tím, aby finanční prostředky určené k financování mládežnického sportu, které v případě nulové tolerance hazardu nebudou příjmem rozpočtu městské části Praha 10, byly ve stejné výši vynaloženy k řešení uvedené problematiky z rozpočtu městské části Praha 10?

3: Souhlasíte s vybudováním hospice na území městské části Praha 10 z prostředků městské části Praha 10?

Referendum se má konat během prvního kola senátních voleb na Praze 10 tj. 19. a 20. září.

2. referendum
1: Souhlasíte s tím, aby náklady na výstavbu sídla Úřadu městské části Praha 10 zahrnující pořízení pozemků potřebných pro výstavbu byly omezeny částkou 500 mil. Kč bez DPH?

2: Souhlasíte, aby základním hodnotícím kritériem v zadávacím řízení na pořízení sídla Úřadu městské části Praha 10 byla ekonomická výhodnost nabídky a dílčím kritériem s nejvyšší vahou byla nabídková cena?

3: Souhlasíte s tím, aby městská část Praha 10 ze svého rozpočtu zrekonstruovala stadion Ďolíček za maximální částku 150 mil. Kč bez DPH?

4: Souhlasíte s tím, aby celkové náklady na rekonstrukci nebo pořízení sídla Úřadu Městské části Praha 10 byly omezeny částkou 500 milionů Kč včetně DPH a případných úroků?

5: Souhlasíte s tím, aby dosavadní proces výběru sídla Úřadu Městské části Praha 10 byl zrušen?

6: Souhlasíte s tím, aby byly hodnotícími kritérii pro konečný výběr sídla Úřadu Městské části Praha 10 ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost pro občany MČ Praha 10?

7: Jste pro to, aby na řešení sídla Úřadu Městské části Praha 10 vyhlášena veřejná architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů?

Referendum se má konat během druhého kola doplňovacích voleb do Senátu 26. a 27. září. V případě, že by se ve volbách rozhodlo už v prvním kole a druhé se tedy nekonalo, referendum se koná jen v jednom dni 26. září.

3. referendum
1: Souhlasíte s pokračováním privatizace bytů svěřených městské části Praha 10 oprávněnými nájemci bytů?

2: Souhlasíte s řešením problematiky bezpečnosti dětí v základních a mateřských školách a bezpečnosti ochrany majetku občanů ve veřejném prostoru městské části Praha 10 formou kamerového systému napojeného na pult centrální ochrany městské části Praha 10 včetně propojení na Policii České republiky a Městskou polici Hl. m. Prahy?

3: Souhlasíte, aby městská část Praha 10 i nadále z vlastního rozpočtu nad rámec svých zákonných povinností poskytovala Hl. m. Praze a TSK Praha finanční prostředky na financování oprav a údržby veřejných komunikací ve vlastnictví Hl. m. Prahy?

4: Souhlasíte, aby městská část Praha 10 vybudovala parkovací dům na Francouzské ulici a dotovala jeho budoucí provoz tak, aby parkování v něm bylo dostupné všem občanům městské části Praha 10?

5: Souhlasíte, aby městská část Praha 10 vybudovala parkovací dům na Vršovické ulici a dotovala jeho budoucí provoz tak, aby parkování v něm bylo dostupné všem občanům městské části Praha 10 a iniciovala odpovídající změnu územního plánu hl. m. Prahy?

Referendum se má konat v termínu komunálních voleb 10. a 11. října.

Autor: Ondřej Leinert

22.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidič historického vozu po Praze 30 000 Kč

Hledáme řidiče/-ky do našeho přátelského kolektivu.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 450 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Kontroly II. odboru Kontroly. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče: , , vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, obor právo nebo ekonomie výhodou, vhodné i pro absolventy, praxe v oboru výhodou , samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, znalost práce s PC (MS Office, ASPI), znalost SAP výhodou, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , , charakteristika pracovního místa:, , vyřizování stížností, petic a dalších podání, komplexní výkon kontrolní činnosti v ekonomické, hospodářsko-správní a v jiné oblasti vnitřní činnosti Úřadu, vypracovávání programů a metodik ke kontrolním akcím, vedení kontrolních skupin. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 080 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Výrobní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20080 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Průmyslová 1851, Brandýs nad Labem 250 01, , Prvotní kontakt:, - e-mail: marketa.mikatova@continental-corporation.com, , Upřesňující údaje:, - zkušenost s prací ve výrobním podniku je výhodou, - samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, - manuální zručnost, , Zaměstnanecké výhody:, o 5 týdnů dovolené, o Náborový příspěvek, o Balíček Benefit Plus (možnost využít na zdraví, relaxaci, vzdělávání apod.), o Příspěvek na závodní stravování formou stravenek, o Příspěvek na penzijní připojištění, o Dotovaná firemní doprava ze směrů Štětí, Mělník, Neratovice, Benátky n. Jizerou, Lysá n. Labem, Čelákovice, Předměřice n. Jizerou, Konětopy, Všetaty a Praha-Letňany, o Příspěvky zaměstnancům na dětskou rekreaci, o Slevové programy u všech tří mobilních operátorů. Pracoviště: Continental automotiv czech republic, s.r.o. - brandýs n.l., Průmyslová, č.p. 1851, 250 01 Brandýs n.Labem-St.Bol.1. Informace: Markéta Mikátová, +420 326 932 448.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních POMOCNÝ PRACOVNÍK VE ZDRAVOTNICTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem., , " Pozice je určena zejména pro uchazeče se zájmem o doplnění kvalifikace a zařazení se mezi střední zdravotnický personál (Všeobecná sestra, Praktická sestra, Zdravotnický záchranář) , , Pracovní náplň: , " pomocné práce ve zdravotnickém provozu na klinikách VFN , , Požadujeme: , " Čistý trestní rejstřík , " Zkušenosti s prací ve zdravotnickém provozu , " Úplné střední vzdělání , " Znalost práce na PC , " Flexibilitu a ochotu rozvíjet své schopnosti , " Dobré komunikační dovednosti , " Svědomitost, pečlivost a schopnost týmové spolupráce , , V případě zájmu předem zašlete životopis na adresu Katerina.Touskova@vfn.cz , Zaměstnanecké výhody " Zázemí velké fakultní nemocnice v centru Prahy, " Příjemné pracovní prostředí zdravotnického kolektivu, " Možnost osobního a profesionálního rozvoje formou certifikovaných kurzů , " Aktivní podpora studia, " 5 týdnů dovolené a 1 týden volna na zajištění osobních záležitostí., " Příspěvek na stravování, " Další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v praze, U nemocnice, č.p. 499, 128 00 Praha 28. Informace: Kateřina Toušková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalové utkání Fortuna ligy mezi celky AC Sparta Praha  a 1. FK Příbram 19. srpna v Praze. Červenou dostal Jaroslav Tregler.
15

Sparťané nevyužili dlouhou přesilovku. S Příbramí jen remizovali

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT