Týdeník Respekt napsal, že starosta Kolář čelí bezpečnostnímu ohrožení: „Zdroje Respektu tvrdí, že do Prahy přicestoval ruský občan, který by mohl pro Koláře představovat ohrožení. Kromě toho byl nedlouho před tím zaznamenán pohyb skupiny zpravodajských důstojníků směrem z Ruska do Evropy.“

Podle textu policejní ochranu dostal Kolář poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu navrhl trestní stíhání zastupitelů městské části za to, že rozhodli o odstranění Koněvovy sochy a vybudování památníku osvoboditelům na náměstí Interbrigády. Oficiální úřady Ruské federace byly dubnovou demolicí pobouřeny a starostovi vyhrožují odvetou.

Kolář dostává mnoho e-mailů, kde mu lidé přejí smrt nebo deportaci do gulagu na Sibiř. Jiní proruští aktivisté a starostovi názoroví odpůrci se zase ozývají s nechutnými verbálními útoky v internetových diskuzí. O syna se bojí i bývalý diplomat Petr Kolář, jemuž také chodí vyhrůžné zprávy.

Kolářův otec: Vojenská rozvědka likviduje oponenty ruského režimu

„Kdyby to nebyl ruský ministr obrany, pod kterého patří vojenská rozvědka, která se v poslední době tzv. proslavila tím, jak likviduje oponenty ruského v režimu v zahraničí, tak bych nad tím mávnul rukou. Od (Alexandra) Litviněnka po (Sergeje) Skripala… Ale je dobře, že se tomu snad věnují i naše služby, takže nepodceňují riziko, které s tím je spojené,“ řekl Kolář starší v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Ozval se i šéf pražské organizace a bývalý předseda TOP 09, podle něhož „strach o život rodiny slušného člověka je výsledkem nenávistné rétoriky protiputinovského prezidenta z Hradu.“ Ihned se ozval Jiří Ovčáček, mluvčí Miloše Zemana. „Zlo plodí zase jen zlo. To je odvěké a nezpochybnitelné varování, kterého bychom měli bezpodmínečně dbát. Maršál Koněv osvobodil Osvětim a zlý čin, odstranění jeho sochy, vyvolal další zlé činy,“ uvedl ve twitterové diskuzi státní úředník.

Kolář už jednou policejní ochranu měl, a to když nechal kvůli vandalským útokům Koněva dočasně zakrýt plachtou a památník obehnat lešením. Také loni mu občané vyhrožovali fyzickou likvidací. Nyní je starosta v preventivní karanténě kvůli setkání s osobou nakaženou nemocí COVID-19.

„Myslím, že pana Koláře nečeká žádné hezké období. Mezinárodní zatykač by mu zavřel cestování do řady zemí. S tím ale asi počítal, když začal kopat do ruského medvěda,“ uvedl na facebookovém profilu komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, jenž označil informace Respektu za blábol.

Také pražský primátor Hřib je pod policejní ochranou a nesmí používat veřejnou dopravu, jak byl dosud zvyklý. Přesný důvod opatření magistrát nesdělil. Kdy ochrana skončí, není jasné. „Důvody a konkrétní způsoby ochrany není možné komentovat z rozhodnutí policie. Z bezpečnostních důvodů pan primátor aktuálně nemůže využívat prostředky městské hromadné dopravy, které využíval denně. Do práce musí jezdit autem,“ řekla agentuře ČTK primátorova mluvčí Martina Vacková. 

Ta také potvrdila, že Hřib před časem podal trestní oznámení na neznámého pachatele za stalking. „Nějaké osoby mě sledovaly až domů. Je otázka, zda to nějak souvisí. Pokud ano, znamenalo by to ohrožení i pro moji manželku a naše tři děti,“ sdělil zpravodajskému portálu iDNES.cz. Faktem je, že policie ve druhé polovině března zadržela muže, který Hřibovi vyhrožoval kvůli zavedeným opatřením proti koronaviru.

Hřib nevrátil na radnici desku Osvobození a naštval Rusy

Ruskou ambasádu naštval během loňska, když odmítl vrátit na Staroměstskou radnici po rekonstrukci takzvanou desku Osvobození. „Dne 9. května 1945 osvobodila vojska I. ukrajinské fronty slavné Rudé armády, jimž velel hrdina Sovětského svazu maršál Ivan Štěpanovič Koněv, bleskovým úderem těžce bojující Prahu, která mu z vděčnosti udělila čestné občanství,“ zněl český nápis na pamětní desce, která na radnici visela od května 1946. Její součástí je i ruský překlad, který však plně neodpovídá české verzi. Za splnění přání ruských velvyslanců lobboval u primátora také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Rovněž řeporyjský starosta Novotný Pražskému deníku informaci o policejní ochraně potvrdil. On ani policie však nemůže poskytnout další podrobnosti. Je však zřejmé, že Novotného případné nebezpečí má souvislost se záměrem vybudovat na území městské části památník členům Rudé osvobozenecké armády (ROA), tedy takzvaným vlasovcům. Rusko přitom považuje tyto jednotky zajatců za vlastizrádce, protože se kvůli nesouhlasu s krutým režimem bolševické vlády přidali na stranu nacistického vůdce Adolfa Hitlera a bojovali proti Stalinovi. Vlasovci se účastnili – minimálně na západní okraji metropole, kam Řeporyje patří, osvobození Prahy na konci druhé světové války.