Klub Pirátů Prahy 6 v tiskové zprávě zopakoval záměr, který má za cíl „čelit ruskému tlaku – obrátit jej opačným směrem, a tím kauzu smysluplně uzavřít“. Podle Ondřeje Chrásta, předsedy zastupitelského klubu Pirátů, je podstatou připravovaného návrhu, že by radnice městské části zmocnila české ministerstvo zahraničí k jednání o prodeji pomníku, přičemž získaný obnos by pak byl darován českým obětem komunistického režimu.

„Zastupitelstvo Prahy 6 prodej sochy řešit nebude. Osud sochy je vyřešen usnesením z loňského září. Stačí se podívat do programu zastupitelstva, žádný bod k soše tam není,“ vzkázal Pražskému deníku starosta Kolář s tím, že zastupitelé – včetně opozičních Pirátů – podpořili návrh, aby Koněnova socha byla demontována a stala se později součástí připravovaného Muzea 20. století. Na místě Koněvova pomníku má vyrůst podle platného rozhodnutí zastupitelstva památník osvoboditelům Prahy.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Je tady Rus, co má zlikvidovat mě, Hřiba a Novotného, řekl starosta Kolář

Jenže dění kolem Koněva není tím hlavním důvodem, proč Piráti volají po starostově rezignaci. Chtějí vysvětlení případu, na který upozornil začátkem března web Aktuálně.cz. Podle článku městská část vyplatila téměř 340 tisíc korun za právní stanoviska týkající se otázky postavení obce ve správních řízeních. Praha 6 si je objednala kvůli tomu, aby mohla efektivněji vést stavební řízení a jiné úřední procesty. Posudek měl také poradit komunálním politikům s tím, jak by mohla radnice odrážet námitky spolků a projekty dotáhnout bez zbytečných průtahů do úspěšného konce. Podle Aktuálně.cz se ovšem jedná o z velké části o plagiát.

Opozice: Platit spolužákům za posudky stažené z internetu je nehoráznost 

Problémem je navíc, že pod dokument se podepsal advokát Petr Kubíček, jenž je Kolářovým spolužákem z plzeňské právnické fakulty. Vedoucího právního odboru radnice přitom dělá Břetislav Malásek, který rovněž studoval na Zápodočeské univerzitě v Plzni a starostu Koláře i Kubíčka zná roky.

Starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář.
Starosta Kolář: Nemám stažené půlky. Praha 6 by sochu Koněva mohla Rusku prodat

„Platit více než čtvrt milionu z veřejných peněz za posudky stažené z internetu svým spolužákům považujeme za nehoráznost. Starostovo březnové vysvětlení, že se vlastně nic nestalo, ale pro jistotu si nechá peníze vrátit, považujeme za ještě nehoráznější. Požadujeme jasné vyvození politické odpovědnosti. Školácká výmluva ve stylu 'já to kolo neukradl, ale jestli chcete, tak ho teda zase vrátím, pane strážníku' neobstojí,” uvedl zastupitel Jiří Hoskovec (Piráti).

Prohlášení starosty Ondřeje Koláře (TOP 09)

Podle zástupců místní buňky Pirátské strany starosta Kolář za poslední tři měsíce situaci nevysvětlil – „naopak aktivně se snaží posouvat mediální pozornost jinam” – a pokud to neudělá ani na čtvrteční schůzi, bude zastupitelský klub Pirátů požadovat jeho rezignaci. Podle lidí z krajského sdružení Pirátů mají zastupitelé Prahy 6 projednávat také výškové budovy na Hradčanské a „netransparentní provozování farmářských trhů” nebo schvalování záměru pro stavbu nové LDN.

Starosta: Když nejsou body na programu, těžko se o nich může jednat

„Piráti lžou stejně jako v případě Koněva a týká se to i ostatních bodů. Prostě – když nejsou na programu, těžko se o nich může jednat,” reagoval pro Pražský deník starosta Kolář. Záměr umístění novostavby léčebny dlouhodobě nemocných na území Ruzyně už přitom na program jednání schváleného radou městské části předložil místostarosta Jakub Stárek (ODS). Další místostarosta Jan Lacina (STAN) zase prostřednictvím sociálních sítí už vysvětlil kauzu ohledně trhů na Kulaťáku.

Koalici v Praze 6 vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu disponuje 27 hlasy. Piráti mají pouze devět hlasů na to, aby prosadili změnu programu. V opozici jsou dále ANO a Zelení.

Podle informací Pražského deníku navíc zpracoval kritizované právní posudky koncipient Kubíčkovy advokátní kanceláře, které peníze radnici skutečně vrátila a případ řeší interně. A Kolář už se nechtěl k této věci vyjadřovat.

Praha 6 nechala odstranit sochu sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády.
Místo Koněva bratři Mašínové? Kolářovi vyhrožují lidé popletení Zemanem i vtipem

Piráti Prahy 6 budou také očekávat předložení všech výdajů z rozpočtu Prahy 6 za účelem řešení nouzového stavu. „V kontextu korona-byznysu, který kvete ve vládě, nás zajímá nakládání s prostředky radnice městské části v době nouzového stavu. Zároveň nás také zajímá připravenost na případné další vlny, které zcela jistě mohou přijít,” přidal další požadavek opoziční zastupitel Miloš Vlach (Piráti).

První tři body schůze se mají týkat informací ohledně nemoci covid-19, podpory Prahy 6 občanům postiženým epidemií koronaviru a dalších opatření. „Interpelace vylosovaných občanů ze samostatné místnosti formou videokonference, ostatní interpelace občanů se mohou podat písemně. Interpelace zastupitelů budou pouze písemné,” píše Praha 6 na webu k dotazům veřejnosti.

Nejsme Novosibirsk 6, řekli Piráti ve vyhrocené debatě

Do budovy ZŠ Bílá, kde se kvůli nouzovému stavu jednání konalo, nakonec dorazila čtyřicítka zastupitelů. Před školou hlídkovala policie. V sále museli politici a úředníci dodržovat povinné rozestupy a mít roušku. Občané i novináři byli v oddělené místnosti a vystupovat mohou prostřednictvím videokonference.

Schválení programu trvalo nakonec něco málo přes dvě hodiny. Opozice na Koláře, který se zdál být klidný, útočila. Zmatky byly ohledně jednacího řádu, možnosti diskutovat a časového limitu jednotlivých příspěvků. „Nejsme Novosibirsk 6, jsme Praha 6,” vyčítal v tomto směru koalici pirátský zastupitel Jiří Hoskovec, jenž označil řízení schůze za „amatérismus”.

Praha 6 nechala odstranit sochu sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády.
Prapodivní lidé z pravicové a levicové spodiny? Kolář rozhněval stoupence Koněva

Při samotném hlasování o programu však podle očekávání Piráti nesehnali dostatek hlasů, aby prosadili své body. Koněv ani právní plagiáty se tak řešit nebudou. Koaliční zastupitelé se vesměs zdrželi. Kolář tak stále zůstává starostou šesté pražské městské části.

Piráti se prostřednictvím médií zlobí, že Kolář kauzu vysvětlil pouze na sociálních sítích. „Opravdu nás reakce pana starosty překvapuje. Jak bývá jeho nedobrým zvykem, opět zabránil projednání bodu na zastupitelstvu a znemožnil jakoukoliv diskusi, což beru jako pohrdání občany i jejich zastupiteli. I dnes starosta Kolář utekl z jednacího sálu, když se bod představoval, to mi přijde velmi dětinské a beru to jako jednoznačné přiznání viny,” uvedl předseda pirátského klubu Ondřej Chrást.

Farmářské trhy na Vítězném náměstí, takzvaném Kulaťáku, patří k nejstarším farmářským trhům v Praze. Fungují od roku 2010 a jsou vyhlášené i za hranicemi šestky.
Starosta bez skrupulí využívá situaci, křičí Piráti kvůli trhům na Kulaťáku