Opozičním zástupcům z České pirátské strany se dlouho zdálo, že se Praha 6 pod Kolářovým vedením vyrovnává s krizí způsobenou infekční nemocí COVID-19 relativně dobře. Piráti z této městské části podle vlastních slov „zahodili veškeré nesváry doby minulé”, protože to vypadalo, že s nouzovým stavem se starosta vyrovnával z počátku relativně dobře.

„Rozhodnutí rady z posledních týdnů v rámci nouzového stavu však tyto domněnky o dobrém zvládání krizové situace roztrhala na kousíčky, starosta bez skrupulí využívá situaci a porušuje veškerá nepsaná pravidla pro nouzový stav. Tedy že by se neměla přijímat nevratná kontroverzní rozhodnutí nesouvisející s přímým řešením koronavirové pandemie,” uvedl ve facebookovém příspěvku šéf pirátských zastupitelů Ondřej Chrást.

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ilustrační foto.
Méně stánků a bez občerstvení. Farmářské trhy v Praze opět otevírají

Podle Chrástova vyjádření totiž při online zasedání v nouzovém stavu na konci března radní prodloužili smlouvu o spolupráci mezi MČ Praha 6 a společností Farmářské trhy, z.s. až do konce roku 2025. Platný kontrakt vyprší příští rok. Podle usnesení v zápisu z jednání je důvodem kompenzace za to, že na trzích musí být dle usnesení Evropské unie omezeno užívání jednorázových plastů. 

Kvůli tomu, aby opět mohly být na stáncích i vyhledávané mořské ryby a plody, změnila rada také název akce z původních Farmářských trhů na Trhy na Kulaťáku. Loni v listopadu totiž kotroloři magistrátu na základě veterinární správy tento prodej zakázala, protože nešlo o lokální produkty, čímž byl porušen tržní řád. A Praha 6 už tehdy avizovala, že chce rozhodnutí ještě zvrátit – nyní se naskytla ideální příležitost.

Porušení povinností péče řádného hospodáře

Piráti však považují za skandální zmiňované prodloužení smlouvy. Dokonce podle facebookového oznámení „zvažují právní kroky, aby zamezili hrozícím velkým ztrátám z této transakce”. Opozici vadí jednak na časování a jednak, že pro „kvapné” prodlužování smlouvy nebyl jediný důvod: „Rada se tím také postavila proti rozhodnutí kontrolního výboru zastupitelstva, který v únoru jednoznačně podpořil konání transparentního výběru na příštího provozovatele. Praha 6 tím čelí podezření z porušení povinností péče řádného hospodáře.”

Zastupitelka Eva Tichá poukázala, že kvůli vysokým cenám za pronájem stánku se zvyšují i ceny produktů a farmáři odcházejí jinam. „Přitom provozovatel Farmářské trhy, z.s. podle odhadu vybere za pronájem asi 12 milionů korun ročně. Praze 6 ovšem platí jen 950 tisíc ročně. Ta je tak i po deseti letech ve ztrátě 2,5 milionu za mobiliář a pronájem pozemku – výdaje 7 milionů a příjmy 4,5 milionů,” vypočítala místopředsedkyně kontrolního výboru.

Hala 22 v Pražské tržnici v Holešovicích umožní v době koronavirové epidemie prodej u vstupů, tedy přes výdejní okénko.
Hala 22. Pražská tržnice umožní prodej přes okno. Farmáři: Vláda nemá koncepci

„V době, kdy většině lidí světa nesnesitelně chybí čas a zápasí o každou vteřinu na výrobu či nákup ochranných prostředků, na dezinfekci veřejných prostor, na pomoc občanům v nesnázích, starosta Prahy 6 iniciuje rozhodnutí, která s nouzovým stavem nemají nic společného a budí extrémní podezření ze zneužívání této výjimečné situace,” dodal ještě Chrást, který zaslal starostovi Kolářovi otevřený dopis na toto ožehavé téma.

Odpověď dostal za úkol místostarosta Jan Lacina (STAN). Z jeho reakce vyplývá, že Piráti spíše zkoušejí „hrát na city” občanů vystrašených z koronaviru a háklivých na jakékoliv podezření na nakalé jednání politiků a úředníků. Podle Laciny je Chrástova argumentace „zlovolně zavádějící”.

Neměnit, co funguje

„Pouhým nahlédnutím do interního systému radnice snadno dospějete ke zjištění, že rada městské části i v těchto dnech rozhoduje celou řadu rozličných témat. Bylo by absurdní myslet si, že se život kvůli vládním opatřením zcela zastavil,” píše místostarosta v dopise, který zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Lacina dodává, že pro prodloužení i smluvní úpravu se vyjadřoval veřejně – „pod světlem dne” – už několikrát v minulosti a že zastupitelka Tichá „uvedla v omyl” chybnými čísly a výpočty a že jde o běžnou praxi v případech, kdy má radnice s dlouholetým smluvním partnerem dobré zkušenosti.

V závěru místostarosta radí pirátské opozici (s narážkou na politickou nezkušenost jejích zástupců), aby se příště vyhnula „skandalizujícímu očerňování politické konkurence, když nemá v ruce reálné podklady či důkazy, ale jen domněnky, navíc opřené o pochybná východiska a chybné výpočty”.

Podle Laciny totiž zapsaný spolek Farmářské trhy vybudoval reputaci trhů na Kulaťáku z nuly a má zásluhu na současné oblibě mezi zákazníky i mezi farmáři a dalšími prodejci. „Nemá cenu měnit, co velmi dobře funguje,” uvedl radní, do jehož gesce právě farmářské trhy patří. 

Prodejte Koněnovovu sochu Rusku, radí Pirát

Chrást se v první části otevřeného dopisu pro starostu Koláře dotkl i jiné silně medializované kauzy z Prahy 6 – tedy odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na základě loňského rozhodnutí zastupitelstva. „Navrhuji odprodat sochu maršála Koněva Rusku a získané prostředky darovat našim obětem komunismu. Starosta kauzu dovedl do bizarní podoby, je třeba vše vyřešit smysluplně,” řekl člen České pirátské strany.

Praha 6 nechala odstranit sochu sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády.
Prapodivní lidé z pravicové a levicové spodiny? Kolář rozhněval stoupence Koněva

Kolář kvůli Koněnovi čelí výhružkám a hněvu proruských aktivistů, padlo i několik trestních oznámení. Rusko chce zastupitele městské části rovněž trestně stíhat a některá státní média rovněž svou rétorikou českým politikům vyhrožují. Na Koláře útočí také Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana. „Je to ukázka zpupnosti moci, která dává přednost ideologii před slušností, ponižování druhých před lidskostí. I demokraticky učiněné rozhodnutí může být ostudné, zlé a necitlivé,” řekl o odstranění Koněnovy sochy Parlamentním listům.

Starosta Prahy 6 mezitím oznámil na sociálních sítích, že je v preventivní karanténě kvůli kontaktu s člověkem, který měl pozitivní test na COVID-19. Řízením úřadu městské části byl pověřen místostarosta Jakub Stárek (ODS).

Praha 6 nechala odstranit sochu sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády.
Využívají nouzový stav? Praha 6 odstranila sochu Koněva, Řeporyje uctí vlasovce