První etapa se tak týká ochozu věže Staroměstské radnice. Ten se pro veřejnost uzavře 1. května. Jelikož ale právě o vyhlídku na věži je mezi turisty největší zájem, dohodl se magistrát s Prague City Tourism na jisté kompenzaci pro návštěvníky.

Jako náhrada vstup do Novoměstské radnice 

„Nabízíme vstupenku, která platí na celý objekt radnice. Tedy podzemí, historické sály, reprezentativní prostory a věž. Jakmile ale bude ochoz zavřený, bude vstupenka zahrnovat jako náhradu vstup do Novoměstské radnice," uvedla mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá. Ochoz věže by se pro veřejnost měl opět otevřít nejpozději v prosinci tohoto roku.

Druhá část rekonstrukce se dotkne kaple. „Dělaly se zatím jen přípravné práce, protože bylo zapotřebí doplnit stavební průzkum, abychom zjistili následky po požáru, který věž zachvátil na konci druhé světové války," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. „V kapli byla narušená statika. Byly tam vidět praskliny na stěnách i na podlaze," doplnil Hofman.

Na orloji se podepsala rychlá oprava po válce

Ve třetí etapě oprav pak dojde na samotný poklad radnice, Pražský orloj. Odstraní se většina oprav a úprav, které byly na stroji provedené ve 20. století. „Na orloji se podepsalo, že rekonstrukci na něm potřebovali po válce udělat co nejrychleji," tvrdí mluvčí.

„Chceme orloj dostat do předválečného stavu, kolem roku 1860," dodal. V lednu 2018 se tak Staroměstský orloj po dvanácti letech opět zastaví. Po demontáži bude odvezen do ateliéru jediného muže v republice, který je kompetentní úpravy na takovéto památce udělat. Je jím orlojník Petr Skála.

„Ve věži nezbude ani šroubek. Na orloji budu půl roku pracovat," konstatoval orlojník. „Odstraní se hlavně systém elektrického pohonu a nahradí se dubovými bubny s kamennými závažími, jako to bylo původně," vysvětlil Petr Skála.

Součástí rekonstrukce bude také nové nasvícení věže 

Přestože Pražský orloj opustí Staroměstskou radnici na půl roku, v pánu je ponechat jeho obraz na místě. Hodně se hovořilo o videomappingu, který by na přechodnou dobu orloj nahradil. „Videomapping byl sice jednou z možností, ale pravděpodobně na něj nedojde. Má své limity vzhledem ke světelnosti. Obraz by byl totiž vidět pouze ve večerních hodinách," uzavírá Vít Hofman s tím, že další varianty jsou fotomapa nebo fotostěna.

Součástí rekonstrukce bude také nové nasvícení celé věže. Původní osvětlení totiž bylo zajišťováno částečně z objektů, které jsou v jejím bezprostředním okolí. Jak ale v minulosti docházelo ke změnám majitelů těchto budov, někteří nasvícení neponechali.

Omezení týkající se rekonstrukce, která zatím v případě Staroměstské radnice a orloje neměla obdoby, by měla platit do července 2018. „Chceme, aby práce byly hotové do stého výročí založení České republiky," vysvětlila ředitelka odboru služeb magistrátu Iveta Pekárková.