„Neodjel bych z Prahy, kdybych si tu nedal odpolední kávu s výhledem na orloj," říká Robert Kreuz z Německa. „Když jsem tu byl poprvé těsně po revoluci, stáli jsme jako sardinky pod věží a čekali, až vykouknou apoštolé. Myslím, že systém pohostinství i jakási evropská úroveň se tu za tu dobu zlepšila," dodává.
Zahrádky v čase nočního klidu
Ne každému se ale čilý ruch pod okny líbí. Odbor památkové péče proto přehodnotil pravidla pro posuzování restauračních zahrádek v památkově chráněném území. Tržní řád hlavního města umožňuje některým předzahrádkám provoz i po 22. hodině. V případě Staroměstského náměstí jsou to jen ty, které jsou součástí velikonočních a vánočních trhů 15 dnů před velikonoční nedělí a sedm dnů po ní a mezi 25. listopadem a 6. lednem následujícího roku. Postaveny mohou být na ohraničené rozloze pěti set metrů čtverečních a v provozu od 9:00 hodin ráno do půlnoci. Ostatní sezónní předzahrádky si schvalují jednotlivé městské části. Nevede se o nich ani žádná centrální evidence. Jakákoli předzahrádka, která se však dopouští rušení klidu, může být při nejbližší novelizaci řádu vyřazena.
„Předzahrádky v památkově chráněném území jsou ze strany města posuzovány především podle toho, zda svým umístěním a provedením odpovídají charakteru a kontextu historického prostředí," uvádí mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. „V praxi to znamená důraz na použití nábytku z klasických materiálů a nikoliv z plastu, zastínění slunečníky nebo markýzou z textilie tlumené barvy bez reklam, umístění přímo na dlažbě, bez ohrazení a tak dále," doplňuje. Každý návrh je posuzován individuálně. Kontroly probíhají pravidelně. Mezi klasické přestupky, které jsou trestány většinou finančním postihem, patří překročení povolené doby.
Magistrát je vůči provozu předzahrádek vstřícný. „V Praze patří prostě k věcem, které vytvářejí příjemné město otevřené pro lidi," dodává Králová.
Housličky utichly
Kdo si ale radní a úředníky příliš nezískal, jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Nová vyhláška, která vešla v platnost v polovině května, je vypudila z desítek prostranství v centru města. Na stránkách českého buskingu stojí jasně: Staroměstské náměstí status: zakázané; vyhláškou zakázaná plocha zejména před Orlojem, před Staroměstskou radnicí a na pietním místě popraviště 27 českých pánů. Zde nebuskovat!
„Po tom, co nám pan primátor Svoboda slíbil uvolnění produkcí v centru města, to vypadalo příznivě. Další krok nás znechutil," říká člen pražské buskerské komunity.
Policie se na muzikanty, tanečníky a divadelníky, ale i malíře nebo živé sochy zostra zaměřila a denně na Staroměstském náměstí provádí kontroly.
Strážníci zatím umělce pouze upozorňují na to, že hrají na místě, kde je to zakázáno. Pokud by vyhlášku některý z nich opět porušil, dostal by pokutu. V případě, že ho městská policie nachytá vícekrát, hrozí, že případ předá ke správnímu řízení, kde může narušitel řádu dostat pokutu ve výši až 30 000 korun. Prozatím se počet přistižených na Starém Městě pohybuje v řádu desítek. Turistům se ale podle výsledků dotazníků Pražské turistické služby umělecká produkce v ulicích líbí a mohla by jim časem chybět.
„Naše pracovnice neuvedly jedinou negativní zkušenost, se kterou by se na ně v této věci turisté obrátili. Ani my samotní nejsme proti buskingu, avšak shodujeme se, že je nutné mít v této věci přesně nastavená pravidla," uvedla ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská.
Deset akcí ročně
V říjnu 2011 byla také radními ustavena komise pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace. Magistrát se rozhodl snižovat hluk okolo orloje omezením počtu velkých společenských a kulturních akcí. Pro letošní rok jich schválil deset.
„Takové akce probíhají na základě smlouvy o výpůjčce prostoru. Vypůjčitel se zavazuje, že akci v dostatečném předstihu nahlásí příslušným odborům, hygienické stanici, městské policii i Policii České republiky," uvádí Králová. Hluk z veřejné produkce hudby nesmí současně překročit limity stanovené nařízením vlády.
Veřejné akce na Staroměstském náměstí schválené pro rok 2013. 1. Kulturní akce Carnevale Praha historie masopustu 31.1. 13.2.
2. Pražský mezinárodní marathon 2013 9.5. 13.5.
3. Mistrovství světa v ledním hokeji 2013 14.5. 21.5.
4. Folklórní festival Praha srdce národů 2013 22.5. 27.5.
5. Hudební maraton pražských základních uměleckých škol 28.5. 29.5.
6. Avon pochod proti rakovině prsu 2013 7.6. 8.6.
7. Koncert České filharmonie, závěrečný koncert sezony 19.6. 23.6
8. Mezinárodní jazzový festival Bohemia JazzFest 2013 9.7. - 12.7.
9. Prague Jazz Week 2013 3.8. 4.8. 10. Kulturně-společenská akce Folklórní léto 13.8. 4.8.
Nedoporučené veřejné akce na Staroměstském náměstí pro rok 2013
1. Shantyfest 2013; 6. ročník mezinárodního festivalu pěveckých sborů
2. Festpol 2013; 10. ročník M. f. policejních orchestrů a pěveckých sborů
3. Megakoncert Prague Beat Therapy Tep Prahy 2013
4. Kulturní akce koncert orchestru The Tap Tap
5. Pražské folklórní dny; 7. ročník tanečního a hudebního festivalu
6. Svatomartinský košt 2013 Společenská akce
7. Výstava „Bubec 2013 Sochy ve městě"