V loňském roce na Staroměstskou radnici zavítalo 695 tisíc návštěvníků. Největší počet, necelých 78 tisíc, ji navštívil již tradičně v prosinci. V průměru tak na konci roku na radnici přišlo 2 500 lidí denně. Nejslabší byl se svými 40 tisíci návštěvníky únor.

Prosinec byl rekordní také z hlediska počtu prodaných mVstupenek. Jejich počet běžně nepřesahuje 1 500 kusů měsíčně, v prosinci 2019 se jich ale prodalo přes 7 tisíc.

 Češi a Italové jsou srdcaři

„Rekordní návštěvnost zaznamenala nejen Staroměstská radnice samotná, ale povzbudivé výsledky přinesl i pátý ročník akce Radnice dokořán 2019. Tentokrát jsme radnici otevřeli na rekordních 9 dní a přilákali 2600 domácích návštěvníků. Radnice dokořán tak zůstává jedním z našich nejdůležitějších projektů zacílených na Pražany a domácí návštěvníky. Kultivovat náš vztah s nimi je jednou z našich hlavních priorit a jsem proto velmi rád, že se nám podařilo vytvořit tak atraktivní již tradiční akci,“ řekl Petr Slepička pověřený řízením Prague City Tourism.

 

Zajímavá jsou i data o národnostním složení návštěvníků Staroměstské radnice. Zatímco v období Vánoc radnici navštívili především Američané, Francouzi a Němci, po Novém roce pak nejčastěji přicházeli hosté z Ruska, Jižní Koreje a Francie. V zájmu o tuto památku ovšem během obou svátků jednoznačně vedou Češi a Italové.

Co je to mVstupenka?
Zájemci o vyhlídku z radniční věže si mohou zakoupit kromě klasické vstupenky i vstupenku elektronickou. Tzv. mVstupenka je levnější než běžná a umožňuje přednostní odbavení při vstupu na věž. Získat ji lze po načtení QR kódu z informačních cedulí ve Staroměstské radnici nebo na stránce https://prague.mobiletickets.cz.

Staroměstská radnice
Radnice byla zřízena r. 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města. Nejstarší gotickou část komplexu tvoří věž s arkýřovou kaplí a orloj. Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno během Pražského povstání 8. 5. 1945. Dominantou Staroměstské radnice i celého náměstí je téměř 70 m vysoká gotická radniční věž, která je jako jediná ze středověkých pražských věží zcela bezbariérová - na ochoz mohou návštěvníci vyjet moderním proskleným výtahem.