Všimli jste si někdy u Staroměstské radnice malých dveří ve věži napravo? Obvykle bývají zamčené a když se výjimečně otevřou, neline se z nich zrovna příjemná vůně. Přesto se tu stojí fronty. Cizinecký vstup totiž lidi láká fanoušky technické architektury. Dveře vedou k páteřní stoce unikátní pražské kanalizace, která vznikla v letech 1895 až 1906.

„Stoka vede Pařížskou ulicí pod Čechův most, pokračuje ulicí Korunovační, Stromovkou a končí na Ústřední čistírně odpadních vod v Bubenči. Její celková délka je větší než tři kilometry a odvádí odpadní vody z oblastí Prahy 1, 2, 3 a části Prahy 5. Vzniká soutokem sběračů z Malého náměstí, Melantrichovy ulice, Železné a Celetné ulice,“ popisují Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Dílo anglického projektanta

Historici PVK upozorňují, že dílo anglického projektanta Williama H. Lindleyho vydrželo přes sto let. „Přes nepřízeň odbornou, politickou i národnostní dokázal jako nový přednosta kanalizační kanceláře vyřešit nejen odvodnění Prahy a okolí, ale díky dvěma kanalizačním pásmům odstranil problém zpětného zaplavování města stokami a zachoval funkčnost odvodnění města při povodních,“ píše o muži, který zanechal svou odbornou stopu po celé Evropě i ve vzdáleném Baku, Jaroslav Jásek.

Nyní se znovu kanál v centru metropole otevře veřejnosti při akci Radnice dokořán. Cizinecký vstup bude zpřístupněn v neděli 15. září od 9:30 do 17 hodin. Komentované prohlídky se budou konat každých třicet minut. Vstupenka je zdarma, PVK však vyžaduje registraci, která bude spuštěna v pondělí 26. srpna v devět hodin dopoledne. 

„Stoka je vyrobena z hladkých cihel, má kluzký povrch, aby se na dně nezachytávaly odpadky, a je vystavěna v jedinečném vejčitém profilu,“ láká magistrátní firma. PVK však zatím neuvedly, jestli bude nutné si zacpat nos.

Po víkednu zahájí prodej vstupenek za symbolické ceny také pořadatelská organizace Prague City Tourism. Kromě kanalizace pod radnicí se zájemci podívají do sklepů radničních domů na Malém náměstí či podzemního tunelu mezi radničnímu budovami. Mimořádnou součástí programu bude možnost prohlídky mechanismu zrekonstruovaného orloje.

Svatba před návštěvníky a novináři

„Letošní ročník Radnice dokořán připomene českého krále Václava IV. Součástí programu bude několik přednášek nejen o jeho životě, ale také o tom, jak se žilo ve středověku a v době jeho vlády. V programu nebude chybět ani workshop, kde si zájemci budou moci vyrobit a odnést řadu středověkých suvenýrů. Mimořádný program bude připraven i pro děti – čekají je prohlídky, které ověří jejich fantazii a znalosti,“ sděluje Prague City Tourism.

Dalším zajímavým lákadlem by mohly být exkurze do svatebních síní. Magistrát slibuje, že pokud někteří z návštěvníků plánují svatbu, mohou mít svatební obřad přímo během akce Radnice dokořán za pozornosti diváků a médií. „Zápůjčku svatebních šatů a služby matriky zajistíme,“ uvádí oficiální pozvánka.

„Jednou z priorit Rady hl. m. Prahy je otevřít se Pražanům a přiblížit jim práci úřadu, k tomu neodmyslitelně patří i zpřístupnění jeho budov a objektů. S touto myšlenkou akce Radnice dokořán 2019, která umožní mnohým občanům a občankám navštívit i běžně nepřístupná místa, perfektně koresponduje. Nejen jako radní tento projekt podporuji a vřele doporučuji,“ uvedla v tiskové zprávě radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě).