Staré autolékárničky, které se od nového roku v České republice již nemohou v automobilech používat, mohou ještě dobře posloužit pro humanitární účely v rozvojových zemích. Jejich cílovou stanicí může být například Afghánistán nebo Keňa.

Vyřazená obinadla, gázy, desinfekční prostředky nebo například staré nůžky jsou mnohdy doslova pokladem pro chudé lidi.

„Konkrétně by tato sbírka měla dorazit do Afghánistánu, kde bude rozdělena mezi civilní obyvatelstvo. Tam je tak obrovská bída, že jsou vděční úplně za cokoliv,“ řekla organizátorka sbírky Bohdana Johnová.

S nápadem posbírat staré autolékárničky přišly děti ze základní školy Osecká v Lipníku nad Bečvou.

Prostřednictvím humanitární organizace ADRA se však akce rozšířila téměř do celé republiky. Zatímco lékárničky shromážděné na Moravě poputují s naší armádou do Afghánistánu, materiál z lékárniček shromážděných v Praze a jinde v Čechách dopraví ADRA do africké Keni.

Sběr v Praze potrvá po celý únor

„Zdravotnický materiál, který obdržíme, bude sloužit pro naši práci při ošetřování zraněných a nemocných. Jen pro představu: Převaz jednoho těžce popáleného dítěte (kterých je nejvíce), spotřebuje až 50 kusů sterilních mulových čtverců a okolo 10 kusů obvazů. Pro dospělého je to až třikrát více,“ říká Aleš Bárta, projektový manažer ADRA v Itibo v Keni. Celý obsah lékárniček však nelze do Keni dovézt. Proto se pro tento účel vybírají pouze chirurgické rukavice a neotevřený obvazový materiál (obinadla, fáče, gázové čtverce, náplasti a trojcípé šátky).

Zbývající obsah (léky, desinfekce, nůžky, obaly, roušky, zaškrcovadla) bohužel nelze uplatnit, a musí se zlikvidovat nebo využít jiným vhodným způsobem.

Odvoz materiálu do Keni se uskuteční v průběhu března. V Praze se budou lékárničky vybírat po celý únor vždy ve všední dny od 9 do 16 hodin na adrese Občanské sdružení ADRA, Klikatá 1238/90c, 158 00 Praha 5 – Jinonice. Přesnější informace lze získat také mailem na autolekarnicka@adra.cz

Se sběrem se rozhodla pomoci i Praha 11, která sama zřídila sběrná místa. Jde o informační kanceláře a informační centrum městské části.

Seznam sběrných míst autolékárniček si můžete stáhnout ZDE.