Přes letní měsíce se zdá, že je dům téměř prázdný, zdání ale klame. Děti jsou buď na propustku pryč, nebo na výletech, které pro ně „tety“ organizují. Nový nápor dětí se ale očekává se začátkem školního roku. 
 

„Nejhojnější příjmy bývají v září, kdy nastávají rodičům nové a hlavně drahé povinnosti, jako je nákup školních pomůcek,“ popisuje ředitelka SOS Sluníčko Beáta Zmátlíková. Momentálně je v domě 6 volných míst, to znamená, že kapacita je naplněná z poloviny. 
 

„Souvisí to i s tím, že od nás nedávno odešla větší sourozenecká skupina,“ vysvětluje Jana Pěchová, mluvčí neziskové společnosti SOS dětské vesničky.


Téměř rodinný život 

Dům dýchá snahou o rodinnou atmosféru, každé dveře jsou ozdobeny popiskou s malůvkou, která naznačuje, co se za nimi skrývá. 
„To malovala jedna z našich tet,“ komentuje Beáta Zmátlíková. Do jednoho bytu se vejde až 8 dětí, do druhého 4.

V každém pak bydlí spolu s dětmi „tety“, které se starají o vše potřebné, úklid i vaření. „Dnes budeme mít kuře a brambory,“ směje se jedna z přítomných tet. Skutečně se bytem už line vůně chystaného oběda. 
 

Žádné zvláštnosti 

„Vaříme klasicky podle toho, co kdo má rád, žádné zvláštnosti,“ popisuje Beáta Zmátlíková. Děti do SOS Sluníčko ale často přichází 
i ve špatném tělesném stavu, v těchto případech může být situace se stravou obtížnější.

„Stává se, že děti moc nejedly, tak to trvá, než si na to zvyknou. Nebo neznají některé potraviny, jako je šunka, a nechtějí je,“ komentuje ředitelka. Všichni ubytovaní mají veškerý servis od školy přes lékařskou péči až po dárky k narozeninám. 
 

„Máme pro ně zajištěnou i výuku v nedaleké škole ve Zbraslavi, kam je přihlašujeme na čas, kdy jsou tady,“ vysvětluje ředitelka zařízení. V průběhu celého týdne je 
k dispozici sociální pracovnice, dva až tři dny je také přítomná psycholožka. Vybavení bytů je barevné, veselé a moderní, pro řadu dětí je nadstandardní, někdy velmi výrazně, v jednom z obývacích pokojů stojí i rozměrná televize.  

Volný čas není jenom televize 

„Děti, když ji vidí, často pronáší – Ty jo, to je telka!“ směje se ředitelka zařízení. Důležitou složkou je i volný čas dětí, ten je vyplňován různorodými aktivitami často s pomocí dobrovolníků. Obzvlášť v létě je tato činnost hodně důležitá.

Vymýšlí se různé výlety po okolí, od partnerů či sponzorů ale dostávají také lístky na různé akce. Děti tak například dělaly doprovod fotbalistům v zápase české reprezentace s Korejskou republikou. „To se jim hodně líbilo, dokonce jim ani nevadilo, že jsme prohráli,“ popisuje Jana Pěchová.

Pražské děti v krizové situaci SOS 

Sluníčko pomáhá rodinám v situacích, kdy se nemůžou o své děti přechodnou dobu postarat. Funguje 24 hodin denně 7 dní 
v týdnu po celý rok. „Děti 
u nás bývají od 3 do 6 měsíců, snahou ale je, aby 
u nás pobyly pouze nezbytně nutnou dobu,“ přibližuje ředitelka zařízení.

K dispozici jsou i tak zvaná krizová lůžka, kde může dítě pobýt 24 hodin. Za loňský rok zařízením prošlo 43 dětí, nejmladší byla roční holčička, nejstarší 17letá dívka. 
V době pobytu ve Sluníčku mají tak rodiče dětí čas, aby udělali patřičné kroky ke zlepšení rodinné situace.  

Praha se neliší od zbytku republiky 

„Nejčastějším problémem je ekonomická situace, 
k tomu se samozřejmě váže problematika bydlení,“ uvádí Beáta Zmátlíková. Praha se v tomto případě nijak neliší od zbytku republiky. 
 

„V Praze je to stejné jako jinde v republice, přestože tu není nouze o práci, zároveň jsou dražší služby. Stačí neúplná rodina, kde je více dětí, a velmi lehce se dostanou do problematické situace,“ poznamenává Jana Pěchová. 
Momentálně má Sluníčko volnou kapacitu, během roku je ale standardní převis dětí, které je zařízení nucené odmítat.

Čtěte také: Sousedé všech generací se mají kde setkat. V Jahodnici je vítán každý