Při šestém ročníku pražského závodu se letos účastníci vrací zpět na Letnou. Čeká je zajímavá trať přes Letenské Sady, seběhnou ale také až k Vltavě.  „Dorazit může každý, kdo si chce užít skvělou atmosféru. Běhy jsou zážitkem nejenom pro závodníky, ale i pro pozorovatele,“ svěřil se jeden z organizátorů běžecké série Michal Ambrož.

Můžete přiblížit jednotlivé běhy?
Avon Běh za zdravá prsa je charitativní běh v délce 5 km na pomoc boje proti rakovině prsu, zatímco Night Run v délce 10 km ocení každý, kdo si chce užít atmosféru nočního města za svitu čelovek. Navíc máme připravené závody jak pro nejmenší, tak i Family Run. V něm nejde o čas, jeho délka je 2 km a účastní se ho celá rodina.

Jak došlo k propojení akcí Night Run a Avon Běh?
Night Run spolupracuje s projektem Avon za zdravá prsa už od začátku. Díky běžcům jsme schopni pomoci lidem, kteří to potřebují. Část startovného z tohoto závodu jde přímo na tento projekt. Navíc tím šíříme i osvětu o rakovině prsu. Na každé akci máme lidi, kteří si touto nemocí prošli a učí návštěvníky samovyšetření. Pro mnohé bývá překvapení, že rakovinou prsu mohou onemocnět i muži. Pravidelně také dáváme startovné lidem, kteří nemoc prodělali a vracejí se zpět k normálnímu životu.

Jak se série NN Night Run zrodila?
Za zrodem stojí myšlenka vymyslet něco pro lidi, kteří nejsou profi běžci, a přesto si chtějí zazávodit. Prostě proto, že je to baví. Takže jsme jim nabídli náš koncept. Ten se zalíbil a nyní jsme největší běžeckou sérií na 5 a 10 km. Chceme lidem poskytnout možnost aktivního trávení času a setkání s těmi, kdo mají podobné zájmy.

Proč se běží večer?
Bývají lepší teploty a lidé, kteří běží svůj první závod, se lépe uvolní. Další výhodou je, že po doběhnutí se můžete rovnou přesunout do postele a nikdo vám to nebude vyčítat. (smích)

Závod proběhne na letenských pláních. Jak tvoříte trasu? 
Trasa je připravovaná tak, aby byla pro běžce, běžkyně i běžčata co nejvíce atraktivní a odpovídala měřené délce. Značení tratě a navigování zajištuje náš předjezdec Zdenda a celá řada brigádníků v reflexních vestách (po setmění dokonce s čelovkami a neonovými tyčemi). Dále je potřeba myslet i na to, aby se k nám návštěvníci pohodlně dostali a měli dostatek prostoru pro přípravu na závod, tz. prostor na registrační stany, úschovnu, start/cíl, občerstvení apod. Proto je Letná ideální po všech směrech a jsme rádi, že nás zde podporuje nejen magistrát města Prahy, ale i městská část Praha 7.

Pro koho jsou závody určené?
Doslova pro každého. Nezáleží na věku, kondici či zkušenostech. Kdo si chce užít skvělou atmosféru a čerstvý vzduch, ať nazuje boty a dorazí.

Máte připravený i doprovodný program?
Ten bude stát opravdu za to. Připravili jsme taneční vystoupení street a hiphop, dále proběhne bubenická exhibice Tokhi. Před každým během se návštěvníci mohou těšit na stylové rozcvičení na podiu. Kromě toho bude po celou dobu probíhat program ve stáncích našich partnerů, který se dá nazvat „Poznání zdravého a šťastného životního stylu“. Na stánku Avon budou připraveny Belisky, které vás naučí samovyšetření prsou. Stánky partnerů NN a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra se postarají o zábavu pro děti, ale i dospělé. Dále zde bude možnost velmi výhodně nakoupit sportovní oblečení a obuv nebo zajít ochutnat Zdravé stravování či s Nutrendem objevit kouzlo výživových doplňků. 

Co bude čekat na závodníky v cíli?
Originální medaile předaná na krk od usměvavého člena našeho týmu. Každý běh má svůj motiv medailí, takže si může závodník udělat kompletní sbírku. Hned po zdolání závodu budou moci běžci doplnit energii bohatou nabídkou občerstvení od buchet až po iontové nápoje.

Proč by si neměl nechat milovník běhu ujít vaše závody?
Myslím si, že kvůli atmosféře. Ať už se budeme bavit o atmosféře na trati, kdy město za noci vypadá hnedka jinak, když vidíte davy „světlušek“, nebo o atmosféře v zázemí závodu, který si zachovává s rodinnou a velmi přátelskou atmosféru. Navíc za nás organizátory musím říci, že servis o závodníky si držíme na velmi vysokých standardech a neustále nasloucháme našim lidem a snažíme se naši péči posouvat ještě dále.

Lidé se mohou přihlásit i jako dobrovolníci. Co mají na starost?
Snažíme se zapojovat místní komunitu. Proto sháníme lidi, kteří město závodů znají a mají k němu vztah. Dobrovolníci nebo brigádníci pak podporují náš tým na všech frontách: v úschovně, na občerstvovacích stanicích, u výdeje registrací a především pak na trase, kdy pomáhají běžcům nezabloudit a povzbuzují je.

Proč si myslíte, že stoupá oblíbenost běhu a závodů?
Lidé jej mohou provozovat kdekoli a kdykoli. Závody jsou pak pro ně třešničkou a motivací či cílem. Navíc si uvědomují, že když se hýbají, jsou spokojenější a tolik se nestresují.